MENI
10.3.2009.

ОДРЖАНА СЈЕДНИЦА ПРИВРЕМЕНЕ ЗАЈЕДНИЧКЕ КОМИСИЈЕ ЗА УТВРЂИВАЊЕ СТАРЕ ДЕВИЗНЕ ШТЕДЊЕ ГРАЂАНА БИХ



На данас одржаној 9. сједници Привремене заједничке комисије за утврђивање старе девизне штедње грађана БиХ положене на рачуне домицилних банака и филијала у БиХ чланови комисије су изразили резерву у вези података који су добивени од надлежних институција а односе се на стање старе девизне штедње закључно са 01. 06. 2007. године.

Донесен је закључак да свако рјешавање проблема старе девизне штедње мора респектовати чињеницу да се ради о приватној имовини и сва рјешења старе девизне штедње морају уважавати Европску конвенцију о људским правима и одлуке Суда за људска права у Стразбуру.
Такођер је закључено да док је на снази Закон о измирењу старе девизне штедње, штедише које желе могу извршити верификацију старе девизне штедње без временског ограничења.  Такођер, надлежне институције БиХ, оба ентитета и Брчко Дистрикта БиХ требају да на бази података којим располажу верификују све штедише односно сравне стања на рачунима старе девизне штедње и о томе обавијесте штедише и њихове насљеднике. За оне штедише које нису задовољне утврђеним износом њихове старе девизне штедње треба оставити могућност да путем суда могу доказивати стварни износ њихове девизне штедње.
Закључено је да будући да је велики број штедиша у ратном периоду остао без штедних књижица налаже се свим институцијама које располажу подацима о старој девизној штедњи да су обавезни издати дупликате штедних књижица или друге писане доказе власницима те штедње, што укључује и врсту и износ девизе. Налаже се свим институцијама у БиХ које располажу са документацијом о старој девизној штедњи да се подаци из те документације ставе на располагање власницима и насљедницима девизне штедње на њихов захтјев. Све институције у БиХ које су се бавиле пословима са старом девизном штедњом, у сарадњи са ентитетским министарствима финансија, Управом прихода Брчко Дистрикта БиХ, пословним банкама и комисијама обавезне су одмах приступити сравњењу стања рачуна старе девизне штедње са власницима те штедње или њиховим насљедицима. Такођер су обавезни да размијене базе података за све депозите по основу рачуна старе девизне штедње која се измирује у складу са законом у другом ентитету или Дистрикту.
Чланови комисије су закључили да питање обавезница треба регулисати тако да буду прихватљиве за штедише што подразумијева дефинисан рок доспијећа, гарантовану готовинску исплату као и могућност кориштења других модалитета исплате прије рока доспијећа у складу са тржним условима пословања. Такођер, налаже се институцијама БиХ да на основу важећег закона и одлуке Уставног суда БиХ изврше емитовање вриједносних папира како би се избјегла дискриминација становништва по овој основи.
Уважавајући досадашње пресуде Европског суда за људска права у Стразбуру и Уставног суда БиХ по питањима старе девизне штедње као и претходне закључке, комисија предлаже Парламентарној скупштини БиХ да приступи измјенама и допунама Закона о измирењу старе девизне штедње.
Такођер се налаже ПСБиХ да истражи ко је и како потрошио стару девизну штедњу те да задужи Савјет министара БиХ како би се подузеле мјере за наплату старе девизне штедње код недомицилних банака БиХ. (крај) 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу