MENI
10.3.2009

ODRŽANA SJEDNICA PRIVREMENE ZAJEDNIČKE KOMISIJE ZA UTVRĐIVANJE STARE DEVIZNE ŠTEDNJE GRAĐANA BIH



Na danas održanoj 9. sjednici Privremene zajedničke komisije za utvrđivanje stare devizne štednje građana BiH položene na račune domicilnih banaka i filijala u BiH članovi komisije su izrazili rezervu u vezi podataka koji su dobiveni od nadležnih institucija a odnose se na stanje stare devizne štednje zaključno sa 01. 06. 2007. godine.

Donesen je zaključak da svako rješavanje problema stare devizne štednje mora respektirati činjenicu da se radi o privatnoj imovini i sva rješenja stare devizne štednje moraju uvažavati Evropsku konvenciju o ljudskim pravima i odluke Suda za ljudska prava u Strazburu.
Također je zaključeno da dok je na snazi Zakon o izmirenju stare devizne štednje, štediše koje žele mogu izvršiti verifikaciju stare devizne štednje bez vremenskog ograničenja.  Također, nadležne institucije BiH, oba entiteta i Brčko Distrikta BiH trebaju da na bazi podataka kojim raspolažu verifikuju sve štediše odnosno sravne stanja na računima stare devizne štednje i o tome obavijeste štediše i njihove nasljednike. Za one štediše koje nisu zadovoljne utvrđenim iznosom njihove stare devizne štednje treba ostaviti mogućnost da putem suda mogu dokazivati stvarni iznos njihove devizne štednje.
Zaključeno je da budući da je veliki broj štediša u ratnom periodu ostao bez štednih knjižica nalaže se svim institucijama koje raspolažu podacima o staroj deviznoj štednji da su obavezni izdati duplikate štednih knjižica ili druge pisane dokaze vlasnicima te štednje, što uključuje i vrstu i iznos devize. Nalaže se svim institucijama u BiH koje raspolažu sa dokumentacijom o staroj deviznoj štednji da se podaci iz te dokumentacije stave na raspolaganje vlasnicima i nasljednicima devizne štednje na njihov zahtjev. Sve institucije u BiH koje su se bavile poslovima sa starom deviznom štednjom, u saradnji sa entitetskim ministarstvima finansija, Upravom prihoda Brčko Distrikta BiH, poslovnim bankama i komisijama obavezne su odmah pristupiti sravnjenju stanja računa stare devizne štednje sa vlasnicima te štednje ili njihovim nasljedicima. Također su obavezni da razmijene baze podataka za sve depozite po osnovu računa stare devizne štednje koja se izmiruje u skladu sa zakonom u drugom entitetu ili Distriktu.
Članovi komisije su zaključili da pitanje obaveznica treba regulisati tako da budu prihvatljive za štediše što podrazumijeva definisan rok dospijeća, garantovanu gotovinsku isplatu kao i mogućnost korištenja drugih modaliteta isplate prije roka dospijeća u skladu sa tržnim uslovima poslovanja. Također, nalaže se institucijama BiH da na osnovu važećeg zakona i odluke Ustavnog suda BiH izvrše emitovanje vrijednosnih papira kako bi se izbjegla diskriminacija stanovništva po ovoj osnovi.
Uvažavajući dosadašnje presude Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu i Ustavnog suda BiH po pitanjima stare devizne štednje kao i prethodne zaključke, komisija predlaže Parlamentarnoj skupštini BiH da pristupi izmjenama i dopunama Zakona o izmirenju stare devizne štednje. 
Također se nalaže PSBiH da istraži ko je i kako potrošio staru deviznu štednju te da zaduži Vijeće ministara BiH kako bi se poduzele mjere za naplatu stare devizne štednje kod nedomicilnih banaka BiH. (kraj) 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću