8.10.2015.
Чланови Сталне делегације Парламентарне скупштине БиХ у Парламентарној скупштини Медитерана учествују у Букурешту у раду регионалне конференције о изазовима превентивног одговора кривичног права на тероризам и феномен страних бораца терориста
У Букурешту је данас, у организацији Канцеларије Уједињених нација за дроге и криминал (UNODC) и Парламентарне скупштине Медитерана (ПАМ) почела Регионална конференција о изазовима превентивног одговора кривичног права на тероризам и борбу против страних бораца терориста, на којој учествују чланови Сталне делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у ПАМ Менсура Бегановић, Огњен Тадић и Шемсудин Мехмедовић.
Циљ дводневне конференције на високом нивоу јесте да омогући размјену информација и добрих пракси између парламената земаља чланица ПАМ-а, како би се идентификовале државне и регионалне стратегије, као и ефикасан приступ и превентиван одговор кривичног права на кривична дјела страних бораца терориста.
У обраћању учесницима на отварању конференције, шеф делегације Парламента Румуније у ПАМ Ninel Peia истакао је како се са ове конференције мора послати јасна порука о опредјељењу учесника и међународне заједнице у изградњи ефикасног система у борби против тероризма. Присутним парламентарцима обратили су се и извршни директор UNODC-а и генерални директор Канцеларије УН-а у Бечу Yury Fedotov, као и извршни директор Извршне дирекције за борбу против тероризма (CTED) Jean - Paul Laborde.
У свом говору о пријетњи која се односи на феномен страних бораца, предсједавајући Сталне делегације ПСБиХ у ПАМ Шемсудин Мехмедовић нагласио је да је познато да не постоји универзални приступ за борбу против тероризма, али и додао да је нужно успоставити свеобухватан приступ, односно обезбиједити координисане дипломатске, информационе, војне и економске активности, што је услов за успјех у борби против тероризма. Према ријечима Мехмедовића, координација подразумијева и снажну регионалну и ширу сарадњу држава и организација јер је немогуће замислити да било која држава може сама да одговори на неконвенционалне акције данашњих терористичких организација.
Мехмедовић је поручио да је питање спречавања, али и санкционисања страних бораца терориста обавеза коју, доношењем одговарајућих правних норми, треба да артикулишу сви субјекти међународног права. "ПСБиХ је на адекватан начин препознала и санкционисала ову пријетњу миру и стабилности у свијету, те је у 2014. години усвојила Закон о допуни Кривичног закона Босне и Херцеговине, који омогућава забрану одласка грађана БиХ на страна ратишта, те санкционише организаторе који врбују грађане за ратовања у страним земљама", истакао је Мехмедовић.
У оквиру сесије о улози парламентараца у борби против тероризма у оквиру владавине закона, чланови наше делегације истакли су да ПСБиХ активно ради на унапређењу законског оквира за борбу против тероризма и насилног екстремизма, што обухвата усаглашавање са међународним стандардима и хармонизацију тих стандарда са кривичним законима у БиХ, укључујући и прописе који регулишу област контроле кретања и боравка странаца. Такођер, активно се ради на ратификовању међународних инструмента релевантних за борбу против тероризма, као и на унапређењу законског оквира за координисање свих оперативних и истражних активности, те прикупљање, аналитичку обраду и размјену безбједносних информација.
Чланица Сталне делегације ПСБиХ у ПАМ Менсура Бегановић у свом излагању на тему превенције борбе против финансирања тероризма истакла је да је БиХ, као пуноправна чланица УН, у обавези да у потпуности усагласи своју законску регулативу са ратификованим конвенцијама УН, као и да предузима мјере на провођењу резолуција које доноси Савјет безбједности УН. "БиХ је уложила значајне напоре да унаприједи свој систем превенција и борбе против прања новца и финансирања терористичких активности и усагласи их са захтјевима FATF-а и MONEYVAL-а. Између осталог, извршене су измјене и допуне у вези са кривичним дјелима финансирања терористичких активности и прања новца, те усвојен нови Закон о сузбијању прања новца и финансирања терористичких активности. БиХ активно учествује у борби против тероризма и сарађује са сусједним и земљама у регији, док је на глобалном плану чланица Анти-ИСИЛ коалиције", истакла је госпођа Бегановић.
Конференција сутра наставља са радом расправом о механизмима регионалне и међународне сарадње у борби против тероризма. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |