8.10.2015
Članovi Stalne delegacije Parlamentarne skupštine BiH u Parlamentarnoj skupštini Mediterana učestvuju u Bukureštu u radu regionalne konferencije o izazovima preventivnog odgovora krivičnog prava na terorizam i fenomen stranih boraca terorista
U Bukureštu je danas, u organizaciji Ureda Ujedinjenih naroda za droge i kriminal (UNODC) i Parlamentarne skupštine Mediterana (PAM) počela Regionalna konferencija o izazovima preventivnog odgovora krivičnog prava na terorizam i borbu protiv stranih boraca terorista, na kojoj učestvuju članovi Stalne delegacije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) u PAM Mensura Beganović, Ognjen Tadić i Šemsudin Mehmedović.
Cilj dvodnevne konferencije na visokom nivou jeste da omogući razmjenu informacija i dobrih praksi između parlamenata zemalja članica PAM-a, kako bi se identificirale državne i regionalne strategije, kao i efikasan pristup i preventivan odgovor krivičnog prava na krivična djela stranih boraca terorista.
U obraćanju učesnicima na otvaranju konferencije, šef delegacije Parlamenta Rumunije u PAM Ninel Peia istaknuo je kako se sa ove konferencije mora poslati jasna poruka o opredjeljenju učesnika i međunarodne zajednice u izgradnji efikasnog sistema u borbi protiv terorizma. Prisutnim parlamentarcima obratili su se i izvršni direktor UNODC-a i generalni direktor Ureda UN-a u Beču Yury Fedotov, kao i izvršni direktor Izvršne direkcije za borbu protiv terorizma (CTED) Jean - Paul Laborde.
U svom govoru o prijetnji koja se odnosi na fenomen stranih boraca, predsjedavajući Stalne delegacije PSBiH u PAM Šemsudin Mehmedović naglasio je da je poznato da ne postoji univerzalni pristup za borbu protiv terorizma, ali i dodao da je nužno uspostaviti sveobuhvatan pristup, odnosno osigurati koordinirane diplomatske, informacione, vojne i ekonomske aktivnosti, što je uvjet za uspjeh u borbi protiv terorizma. Prema riječima Mehmedovića, koordinacija podrazumijeva i snažnu regionalnu i širu saradnju država i organizacija jer je nemoguće zamisliti da bilo koja država može sama da odgovori na nekonvencionalne akcije današnjih terorističkih organizacija.
Mehmedović je poručio da je pitanje sprečavanja, ali i sankcioniranja stranih boraca terorista obaveza koju, donošenjem odgovarajućih pravnih normi, treba da artikuliraju svi subjekti međunarodnog prava. "PSBiH je na adekvatan način prepoznala i sankcionirala ovu prijetnju miru i stabilnosti u svijetu, te je u 2014. godini usvojila Zakon o dopuni Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, koji omogućava zabranu odlaska građana BiH na strana ratišta, te sankcionira organizatore koji vrbuju građane za ratovanja u stranim zemljama", istakao je Mehmedović.
U okviru sesije o ulozi parlamentaraca u borbi protiv terorizma u okviru vladavine zakona, članovi naše delegacije istakli su da PSBiH aktivno radi na unapređenju zakonskog okvira za borbu protiv terorizma i nasilnog ekstremizma, što obuhvata usaglašavanje sa međunarodnim standardima i harmonizaciju tih standarda sa krivičnim zakonima u BiH, uključujući i propise koji reguliraju oblast kontrole kretanja i boravka stranaca. Također, aktivno se radi na ratificiranju međunarodnih instrumenta relevantnih za borbu protiv terorizma, kao i na unapređenju zakonskog okvira za koordiniranje svih operativnih i istražnih aktivnosti, te prikupljanje, analitičku obradu i razmjenu sigurnosnih informacija.
Članica Stalne delegacije PSBiH u PAM Mensura Beganović u svom izlaganju na temu prevencije borbe protiv finansiranja terorizma istaknula je da je BiH, kao punopravna članica UN, u obavezi da u potpunosti usaglasi svoju zakonsku regulativu sa ratificiranim konvencijama UN, kao i da preduzima mjere na provođenju rezolucija koje donosi Vijeće sigurnosti UN. "BiH je uložila značajne napore da unaprijedi svoj sistem prevencija i borbe protiv pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti i usaglasi ih sa zahtjevima FATF-a i MONEYVAL-a. Između ostalog, izvršene su izmjene i dopune u vezi sa krivičnim djelima finansiranja terorističkih aktivnosti i pranja novca, te usvojen novi Zakon o suzbijanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti. BiH aktivno učestvuje u borbi protiv terorizma i sarađuje sa susjednim i zemljama u regiji, dok je na globalnom planu članica Anti-ISIL koalicije", istaknula je gospođa Beganović.
Konferencija sutra nastavlja sa radom raspravom o mehanizmima regionalne i međunarodne saradnje u borbi protiv terorizma. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |