16.7.2024.
Održana 20. sjednica Zastupničkog doma PSBiH
Na 20. sjednici Zastupničkog Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) usvojen je, u drugom čitanju, Prijedlog zakona o dopunama Zakona o administrativnim pristojbama, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH.
Na usuglašavanje Kolegiju Doma radi nedostatka entitetske većine upućen je, u prvom čitanju, Prijedlog zakona o dopunama Zakona o plaćama i drugim naknadama u sudbenim i tužiteljskim institucijama na razini Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH i koji se razmatra po skraćenom zakonodavnom postupku.
Dom nije prihvatio negativno mišljenje Ustavnopravnog povjerenstva o Prijedlogu zakona o dopuni Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj zastupnik Šemsudin Mehmedović, te je, sukladno Poslovniku, zadužio Ustavnopravno povjerenstvo da izradi novo mišljenje o ovom Prijedlogu zakona.
Nakon što je, drugi put, primio negativno mišljenje Ustavnopravnog povjerenstva, Zastupnički dom PSBiH konstatirao je da je obustavljen zakonodavni postupak za Prijedlog amandmana II na Ustav Bosne i Hercegovine, čiji su predlagatelji zastupnici iz Kluba Demokratske fronte Milan Dunović, Zlatan Begić i Vlatko Glavaš.
Nakon drugog negativnog mišljenja Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava PSBiH, Zastupnički dom konstatirao je da se obustavlja zakonodavni postupak za Prijedlog zakona o dopuni Zakona o strancima, čiji je predlagatelj zastupnik Nihad Omerović.
Dom nije usvojio zahtjev zastupnika Nihada Omerovića da se Prijedlog zakona o dopunama Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine razmatra po hitnom postupku. Prijedlog da se ovaj Prijedlog zakona razmatra po skraćenoj proceduri upućen je na usuglašavanje Kolegiju Doma radi nedostatka entitetske većine.
Dom nije prihvatio prijedlog da se Prijedlog zakona o dopuni Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, čiji su predlagatelji zastupnici Kluba SDA Amor Mašović, Safet Kešo, Denijal Tulumović, Šemsudin Dedić, Edin Ramić, Nermin Mandra, Midhat Čaušević i Šerif Špago, razmatra po skraćenom postupku, pa će ovaj Prijedlog zakona biti razmatran u redovitoj parlamentarnoj proceduri.
Zastupnički dom usvojio je dopune Poslovnika Zastupničkog doma PSBiH, koje je predložila zastupnica Ermina Salkičević – Dizdarević.
Zastupnički dom nije usvojio Inicijativu za rekonstrukciju Vijeća ministara BiH – smjenu ministra sigurnosti u Vijeću ministara BiH Nenada Nešića, čiji su predlagatelji zastupnici Kluba SDA Šerif Špago, Edin Ramić, Safet Kešo, Amor Mašović, Denijal Tulumović, Nermin Mandra, Šemsudin Dedić i Midhat Čaušević.
Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućene su zastupničke inicijative:
- zastupnička inicijativa Sabine Ćudić kojom se zadužuje Ministarstvo obrane BiH da, u roku od 30 dana od usvajanja ove inicijative, donese izmjene ili dopune članka 5. Pravilnika o uniformama Oružanih snaga Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH“, broj 44/17) i tako omogući nošenje hidžaba, kao vjerskog obilježja, pripadnicama Oružanih snaga Bosne i Hercegovine;
- zastupnička inicijativa Denisa Zvizdića kojom Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH inicira da Ministarstvo civilnih poslova BiH pokrene proceduru zaključivanja Sporazuma o dvojnom državljanstvu između Bosne i Hercegovine i Savezne Republike Njemačke.
Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućeno je Izvješće o provedbi javnog saslušanja predstavnika Ministarstva komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine, čiji je podnositelj Povjerenstvo za borbu protiv korupcije Zastupničkog doma PSBiH. Radi nedostatka entitetske većine, na usuglašavanje Kolegiju Doma upućeni su i sljedeći zaključci koje je, uz ovo Izvješće, predložilo Povjerenstvo:
- Zastupnički dom PSBiH smatra da je neprihvatljivo da Ministarstvo komunikacija i prometa BiH nema funkcionalan upravni nadzor nad administrativnim stručnim organizacijama, kao ni točne i precizne podatke o prihodima stručnih organizacija za obavljanje administrativnih poslova i tehničkih pregleda koji se naplaćuju sukladno Cjenovniku usluga za provedbu homologacije.
- Zastupnički dom PSBiH traži od Vijeće ministara BiH da, u roku od 90 dana, u parlamentarnu proceduru uputi izmjene i dopune Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u Bosni i Hercegovini, u smislu da se u članku 205. Zakona bolje razrade uvjeti i kriterijumi koje bi trebale ispunjavati stručne organizacije za obavljanje povjerenih javnih poslova u oblasti homologacije.
- U svezi sa zaključcima Zastupničkog doma PSBiH sa 16. sjednice održane 28. 2. 2024., usvojenim povodom rasprave o Izvješću Ureda za reviziju institucija BiH o provedenoj reviziji učinka o temi: "Povjereni javni poslovi iz nadležnosti institucija BiH - studija slučaja: Ministarstvo komunikacija i prometa BiH", Zastupnički dom PSBiH dostavlja Tužiteljstvu BiH Izvješće Povjerenstva za borbu protiv korupcije Zastupničkog doma PSBiH o provedbi javnog saslušanja predstavnika Ministarstva komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine, a u svezi s procesom homologacije vozila sa svim relevantnim financijskim pokazatelјima, kao i neautorizirani transkript sa javnog saslušanja.
Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućeno je i Izvješće o provedbi javnog saslušanja predstavnika Instituta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine i Vijeća za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine, a u svezi s donošenjem novih podzakonskih akata, čiji je podnositelj Povjerenstvo za borbu protiv korupcije Zastupničkog doma PSBiH. Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućeni su i sljedeći prijedlozi zaključaka koje je, uz ovo Izvješće, predložilo Povjerenstvo:
- Zastupnički dom PSBiH smatra da je mjeriteljstvo ozbiljna oblast u kojoj postoji prevelika samostalnost u odlučivanju rukovoditelja Instituta za mjeriteljstvo BiH, te da nisu dovoljno uključene zakonom definirane institucije, posebno Vijeće za mjeriteljstvo BiH i da je potrebna veća institucionalna kontrola, transparentnost, kao i sudjelovanje stručne javnosti.
- Zastupnički dom PSBiH traži od Vijeća ministara BiH da, u roku od 90 dana, u parlamentarnu proceduru uputi izmjene i dopune Zakona o mjeriteljstvu Bosne i Hercegovine, u smislu da se preciznije definira uloga Vijeća za mjeriteljstvo BiH, razmotri zakonska mogućnost usklađivanja sa najboljim praksama u okruženju i standardima Europske unije kada je riječ o mjerenju gledanosti i da se da veći značaj parlamentarnom nadzoru.
- Zastupnički dom PSBiH prosljeđuje relevantnim pravosudnim institucijama Izvješće o provedbi javnog saslušanja predstavnika Instituta za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine i Vijeća za mjeriteljstvo Bosne i Hercegovine, a u svezi s donošenjem novih podzakonskih akata.
Zastupnički dom nije usvojio prijedlog zaključka zastupnika Nihada Omerovića u povodu rasprave o davanju suglasnosti za ratificiranje Amandmana br. 3 na Ugovor o financiranju sklopljen između Bosne i Hercegovine (zajmoprimac), Republike Srpske i Europske investicijske banke (banka) 27. 12. 2016. u Sarajevu i 29. 12. 2016. u Luksemburgu i Banjoj Luci, te izmijenjen 02. 12. 2019. i 30. 06. 2022. (ugovor o financiranju), (FI BR. 31.526 – SERAPIS BR. 2010-0049) – Bolnice u RS/B, broj: 01,02-21-1-1125/24 od 04. 07. 2024., koji glasi: „Zastupnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara BiH da u postupku implementacije Ugovora o financiranju između BiH, Republike Srpske i Europske investicijske banke, Ugovor o financiranju FI BR.31.526 – SERAPIS BR. 2010-0049, Bolnice u RS/B, broj 01,02-21-1-1125/24 od 10. 6. 2024., u svim procedurama i postupcima realizacije ne smije biti izravnog niti neizravnog angažmana odgovorih osoba, a koja su sankcionirana od američke administracije, institucija Europske unije, te administracije Velike Britanije.
Zastupnički dom imenovao je Dražena Mustapića za tajnika Zastupničkog doma PSBiH.
Za tajnika Zajedničke službe PSBiH Zastupnički dom imenovao je Mirzu Imamovića.
Zastupnički dom usvojio je Godišnje izvješće Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća BiH za 2023. godinu. Uz ovo Godišnje izvješće, Zastupnički dom usvojio je zaključak koji glasi: „Zastupnički dom PSBiH zadužuje Visoko sudbeno i tužiteljsko vijeće BiH da u što kraćem roku razmotri nacionalnu strukturu rukovoditelja pravosudnih funkcija u Hercegovačko – neretvanskom kantonu i istu uskladi sa odgovarajućim odredbama Ustava Federacije BiH“.
Dom je usvojio i sljedeća izvješća institucija BiH:
- Izvješće o radu Vijeća nacionalnih manjina BiH za 2023. godinu,
- Izvješće o pojavama diskriminacije u Bosni i Hercegovini za 2022. godinu, čiji je podnositelj Vijeće ministara BiH,
- Specijalno izvješće „Analiza realizacije preporuka ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine“, čiji je podnositelj Institucija ombudsmena za ljudska prava BiH,
- Izvješće o svim arbitražnim postupcima i drugim postupcima s elementom inostranosti koji mogu imati financijske posljedice po BiH, čiji je podnositelj Pravobraniteljstvo BiH (realizacija zaključka sa 18. sjednice Zastupničkog doma).
Zastupnički dom usvojio je i Konsolidirano godišnje izvješće o sustavu financijskog upravljanja i kontrole u institucijama Bosne i Hercegovine za 2023. godinu, čiji je podnositelj Ministarstvo financija i trezora BiH. Uz ovo Konsolidirano izvješće, Dom je usvojio i zaključke koji glase:
- Zastupnički dom PSBiH traži od Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH da pod hitno Središnjoj harmonizacijskoj jedinici Ministarstva financija i trezora BiH dostavi Godišnje izvješće o sustavu financijskog upravljanja i kontrole za 2023. godinu, te obrazloži razloge dosadašnjeg nedostavljanja godišnjih izvješća;
- Zastupnički dom PSBiH traži od Kolegija Tajništva PSBiH da ubuduće svoje godišnje izvješće o sustavu financijskog upravljanja i kontrole dostavlja Središnjoj harmonizacijskoj jedinici u propisanom roku.
Zastupnički dom usvojio je i Godišnje konsolidirano izvješće unutarnje revizije za 2023. godinu, podnositelj Ministarstvo financija i trezora BiH. Uz ovo Godišnje konsolidirano izvješće, Dom je usvojio i zaključak kojim od Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH i Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH traži da pod hitno, sukladno relevantnim propisima, uspostave unutarnju reviziju.
Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućeno je Izvješće o pregledanom stanju financijskog poslovanja političkih stranaka u 2021. godini, čiji je podnositelj Središnje izborno povjerenstvo BiH.
Zastupnički dom dao je suglasnost za ratificiranje:
- Sporazuma između Republike Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore o provedbi „Programa Interreg VI-A IPA Hrvatska – Bosna i Hercegovina i Crna Gora za razdoblje 2021. – 2027.“;
- Sporazuma o financiranju za (Interreg VI-A) IPA Program prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora;
- Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Italije o uzajamnom priznavanju u području zamjene vozačkih dozvola;
- Sporazuma o grantu – Grant Investicijskog okvira za Zapadni Balkan (WBIF) (Sufinanciranje programa integriranog razvoja koridora Save i Drine primjenom višefaznog programskog pristupa) između Bosne i Hercegovine i Međunarodne banke za obnovu i razvoj i Međunarodne asocijacije za razvoj u funkciji vodeće financijske institucije za Investicijski okvir za Zapadni Balkan;
- Sporazuma o priznavanju stručnih kvalifikacija medicinskih sestara, veterinara, farmaceuta i primalja u kontekstu Srednjoeuropskog sporazuma o slobodnoj trgovini. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |