7.3.2024.
U Parlamentarnoj skupštini BiH održana proširena tematska sjednica Povjerenstva za ostvarivanje ravnopravnost spolova pod nazivom „Društveno-ekonomska pitanja osnaživanja žena za sudjelovanje u donošenju odluka u Bosni i Hercegovini”
U povodu obilježavanja 8. ožujka, Međunarodnog dana žena, danas je u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine (PSBiH) održana proširena tematska sjednica Povjerenstva za ostvarivanje ravnopravnost spolova Zastupničkog doma PSBiH pod nazivom „Društveno-ekonomska pitanja osnaživanja žena za sudjelovanje u donošenju odluka u Bosni i Hercegovini”, koja je organizirana u suradnji saAgencijom za ravnopravnost spolova Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, Veleposlanstvom Kraljevine Švedske u BiH, Uredom rezidentne koordinatorice Ujedinjenih naroda (UN) u BiH i Misijom OESS-a u BiH.
U svom uvodnom izlaganju zamjenica predsjedatelja Povjerenstva za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Zastupničkog doma PSBiH Mia Karamehić – Abazović kazala je kako je cilj tematskih konferencija koje, u povodu Međunarodnog dana žena, duži niz godina organizira Povjerenstvo, podizanje svijesti i skretanje pozornosti javnosti na različite teme iz područja ostvarivanja ravnopravnosti spolova i osnaživanja žena.
Karamehić – Abazović podsjetila je na to da su tematske sjednice uglavnom pratile teme godišnjih sjednica UN-ovog Povjerenstva za status žena, te naglasila da je jedna od tema današnjih panel – diskusija također izravno vezana sa ovogodišnjom globalnom temom UN-ovog Povjerenstva, dok je druga, ona koja se odnosi na osiguravanje sudjelovanja većeg broja žena u donošenju odluka, odabrana u izbornoj godini u BiH.
U osvrtu na temu o ekonomiji brige i ekonomskom osnaživanju žena, Karamehić – Abazović upozorila je na činjenicu da žene ne rade jedan, već i mnogo drugih poslova, osobito u obitelji, te naglasila da taj rad nije prepoznat, niti kvalificiran u našem društvu. Prema riječima Karamehić – Abazović, žene nisu njegovateljice i ovo društvo im duguje to da takav rad, koji nije njihova obveza zato što su žene, prepoznamo, zakonski priznamo i vrednujemo.
U svezi s temom osiguravanja većeg broja žena u donošenju odluka, Karamehić – Abazović iznijela je podatak da je na posljednjim lokalnim izborima svega šest žena u BiH izabrano na načelnička i gradonačelnička mjesta, te kazala kako taj trend zabrinjavajuće opada.
Prema riječima zamjenice predsjedateljice Povjerenstva za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Karamehić – Abazović, Povjerenstvo se u toku prošle godine prioritetno bavilo i nastavit će se baviti pitanjem prevencije i zaštite od nasilja nad ženama i nasilja u obitelji. Podsjetila je i na činjenicu da je PSBiH usvojila Rezoluciju o sprječavanju svih oblika nasilja prema i nad ženama, kojom se oštro osuđuje svaki oblik nasilja i uznemiravanja žena, te apelira na nadležna pravosudna tijela da poduzmu hitne mjere kako bi takvi slučajevi bili procesuirani.
U svom izlaganju Karamehić – Abazović osvrnula se i na Preporuke GREVIO komiteta i Komiteta zemalja ugovornih strana Istanbulske konvencije za unaprjeđenje provedbe Istanbulske konvencije, koje je Povjerenstvo za ostvarivanje ravnopravnosti spolova dobilo krajem 2022. godine, te ih, u suradnji sa Agencijom za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, dostavila vladama i skupštinama/parlamentima entiteta, županija i Brčko distrikta Bosne i Hercegovine.
Istodobno, kazala je Karamehić – Abazović, Povjerenstvo je, s ciljem provedbe ovih preporuka, uspostave koordinacije i suradnje svih resornih institucija i ustanova, te izradbe i usvajanja Akcijskijskog plana za provedbu preporuka Komiteta potpisnica Istanbulske konvencije Vijeća Europe, razmatralo GREVIO izvješće i predložilo zaključke koji su usvojeni u oba doma PSBiH.
Zaključujući uvodno izlaganje, zamjenica predsjedatelja Povjerenstva za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Zastupničkog doma PSBiH Mia Karamehić – Abazović zahvalila je nazočnim na dolasku i sudjelovanju na tematskoj sjednici, te iskoristila prigodu da svim damama, u ime Povjerenstva i u svoje ime, čestita Međunarodni dan žena.
Sudionicima proširene tematske sjednice prigodnim govorima obratili su se i ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić, veleposlanica Kraljevine Švedske u BiH Helena Lagerlöf, rezidentna koordinatorica UN-a u BiH Ingrid Macdonald, te šef Misije OESS-a u Bosni i Hercegovini veleposlanik Brian Aggeler.
Na sjednici je, u okviru dva tematska panela, diskutirano o ekonomiji brige i ekonomskom osnaživanju žena kao pretpostavkama razvoja, te, u kontekstu predstojećih lokalnih izbora u našoj zemlji,o tome kako osigurati sudjelovanje većeg broja žena u donošenju odluka.
Na kraju tematske sjednice, zamjenica predsjedatelja Povjerenstva za ostavrivanje ravnopravnost spolova Zastupničkog doma PSBiH Rejhana Dervišević prezentirala je zaključke sa temeljnim akcentima iz današnje diskusije. Zaključci će biti sistematizirani i dostavljeni svim nadležnim i relevantnim institucijama u BiH. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |