MENI
7.3.2024.

У Парламентарној скупштини БиХ одржана проширена тематска сједница Комисије за остваривање равноправност полова под називом „Друштвено-економска питања оснаживања жена за учешће у доношењу одлука у Босни и Херцеговини”

Поводом обиљежавања 8. марта, Међународног дана жена, данас је у Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине (ПСБиХ) одржана проширена тематска сједница Комисије за остваривање равноправност полова Представничког дома ПСБиХ под називом „Друштвено-економска питања оснаживања жена за учешће у доношењу одлука у Босни и Херцеговини”, која је организована у сарадњи саАгенцијом за равноправност полова Министарства за људска права и избјеглице Босне и Херцеговине, Амбасадом Краљевине Шведске у БиХ, Канцеларијом резидентне координаторице Уједињених нација (УН) у БиХ и Мисијом ОЕБС-а у БиХ.

У свом уводном излагању замјеница предсједавајућег Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома ПСБиХ Миа Карамехић – Абазовић казала је како је циљ тематских конференција које, поводом Међународног дана жена, дужи низ година организује Комисија, подизање свијести и скретање пажње јавности на различите теме из подручја остваривања равноправности полова и оснаживања жена.

Карамехић – Абазовић подсјетила је на то да су тематске сједнице углавном пратиле теме годишњих сједница УН-ове Комисије за статус жена, те нагласила да је једна од тема данашњих панел – дискусија такође директно везана са овогодишњом глобалном темом УН-ове Комисије, док је друга, она која се односи на обезбјеђивање учешћа већег броја жена у доношењу одлука, одабрана у изборној години у БиХ.

У осврту на тему о економији бриге и економском оснаживању жена, Карамехић – Абазовић упозорила је на чињеницу да жене не раде један, већ и много других послова, посебно у породици, те нагласила да тај рад није препознат, нити квалификован у нашем друштву. Према ријечима Карамехић – Абазовић, жене нису његоватељице и ово друштво им дугује то да такав рад, који није њихова обавеза зато што су жене, препознамо, законски признамо и вреднујемо.

У вези с темом обезбјеђивања већег броја жена у доношењу одлука, Карамехић – Абазовић изнијела је податак да је на посљедњим локалним изборима свега шест жена у БиХ изабрано на начелничка и градоначелничка мјеста, те казала како тај тренд забрињавајуће опада.

Према ријечима замјенице предсједавајућег Комисије за остваривање равноправности полова Карамехић – Абазовић, Комисија се у току прошле године приоритетно бавила и наставиће се бавити питањем превенције и заштите од насиља над женама и насиља у породици. Подсјетила је и на чињеницу да је ПСБиХ усвојила Резолуцију о спречавању свих облика насиља према и над женама, којом се оштро осуђује сваки облик насиља и узнемиравања жена, те апелује на надлежна правосудна тијела да подузму хитне мјере како би такви случајеви били процесуирани.

У свом излагању Карамехић – Абазовић осврнула се и на Препоруке GREVIO комитета и Комитета земаља уговорних страна Истанбулске конвенције за унапређење спровођења Истанбулске конвенције, које је Комисија за остваривање равноправности полова добила крајем 2022. године, те их, у сарадњи са Агенцијом за равноправност полова Босне и Херцеговине Министарства за људска права и избјеглице Босне и Херцеговине, доставила владама и скупштинама/парламентима ентитета, кантона и Брчко дистрикта Босне и Херцеговине.

Истовремено, казала је Карамехић – Абазовић, Комисија је, с циљем спровођења ових препорука, успостављања координације и сарадње свих ресорних институција и установа, те израде и усвајања Акционог плана за провођење препорука Комитета потписница Истанбулске конвенције Савјета Европе, разматрала GREVIO извјештај и предложила закључке који су усвојени у оба дома ПСБиХ.

Закључујући уводно излагање, замјеница предсједавајућег Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома ПСБиХ Миа Карамехић – Абазовић захвалила је присутнима на доласку и учешћу на тематској сједници, те искористила прилику да свим дамама, у име Комисије и у своје име, честита Међународни дан жена.

Учесницима проширене тематске сједнице пригодним говорима обратили су се и министар за људска права и избјеглице БиХ Севлид Хуртић, амбасадорка Краљевине Шведске у БиХ Helena Lagerlöf, резидентна координаторица УН-а у БиХ Ingrid Macdonald, те шеф Мисије ОЕБС-а у Босни и Херцеговини амбасадор Brian Aggeler.

На сједници је, у оквиру два тематска панела, дискутовано о економији бриге и економском оснаживању жена као претпоставкама развоја, те, у контексту предстојећих локалних избора у нашој земљи, о томе како обезбједити учешће већег броја жена у доношењу одлука.

На крају тематске сједнице, замјеница предсједавајућег Комисије за остваривање равноправност полова Представничког дома ПСБиХ Рејхана Дервишевић презентовала је закључке са основним акцентима из данашње дискусије. Закључци ће бити систематизовани и достављени свим надлежним и релевантним институцијама у БиХ. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу