16.10.2012.
Обраћање замјеника предсједавајућег Представничког дома др Дениса Бећировића учесницима Међународне конференције SEECP-а
Први замјеник предсједавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине др Денис Бећировић обратио се учесницима Међународне конференције „15 година Парламентарне димензије SEECP-а – прошлост, садашњост и европска будућност региона“ која се одржава у Скопљу.
Говор др Дениса Бећировића преносимо у цјелости:
"Поштовани Предсједниче,
Уважене колеге посланици
Ваше екселенције,
Представници медија и гости,
Даме и господо,
Велико ми је задовољство бити данас с вама на Конференцији којом се обиљежава 15 година Процеса сарадње у Југоисточној Европи.
Поштовани предсједниче Вељаноски, захваљујем Вам се на срдачној добродошлици и као домаћину Вам честитам на организацији ове изузетно важне регионалне конференције.
Тематски оквир данашње конференције је широк, али потицајан за заједничко промишљање регионалне сарадње од њених почетака до данас, сумирање постигнутог и разматрање изазова који стоје пред нама. Наша будућност, на сву срећу, није неизвјесна, непозната и не ради се о било каквој, него о европској будућности. Она је, на сву срећу, извјесна за сваку од наших земаља појединачно, али обиљежена различитим динамикама њеног постизања.
На прошлост не можемо утјецати, али можемо радити на постизању заједничког оквира њеног разумијевања како би у садашњости оперирали са што мање непознаница, лакше, продуктивније и сврсисходније комуницирали, а самим тим и боље познавали наше узајамне потребе, интересе, аспирације... На тај начин трасират ћемо пут ка схватању онога што јесте и што може бити заједничко. Ради боље будућности, свакако се морамо предано посветити садашњости како би утрли пут позитивним регионалним токовима обиљеженим миром, сарадњом и добросусједским односима.
Говорим о будућности која је заснована на основним начелима Процеса сарадње у југоисточној Европи и представља њихово исходиште. Та начела су експлицитно наведена у наслову “Декларације о добросусједским односима, стабилности, сигурности и сарадњи на Балкану", усвојене у Софији 1996. године на састанку министара вањских послова, када је званично и покренут Процес сарадње у југоисточној Европи. Ако је тај први састанак био обиљежен снажним међународним присуством, данас то више није случај – регионални процеси су све више у нашим рукама и наша су одговорност.
На састанку шефова држава и министара, 2000. године у Букурешту, усвојена је и “Повеља о добросусједским односима, стабилности, сигурности и сарадњи у југоисточној Европи". Овим важним документом дефинирани су циљеви и средства остваривања сарадње. Као што знате, ријеч је прије свега о циљевима унапређења политичке, сигурносне и економске сарадње који су, сложит ћете се, и данас итекако актуелни. Петнаест година након одржавања Прве конференције предсједника парламената, одржане октобра 1997. године у Атини, Процес сарадње у југоисточној Европи има 12 земаља чланица које заједнички раде на изградњи институционалног оквира за кориштење расположивих потенцијала за сарадњу.
Већ дуже вријеме се разговара и о модалитетима институционализације Процеса сарадње у југоисточној Европи како би се очврснула његова структура као и темељи сарадње земаља чланица. Резултати Радне групе за парламентарну димензију Процеса сарадње у југоисточној Европи очекују се до сљедеће конференције предсједника парламената, планиране крајем маја 2013. године на Охриду. Томе ће претходити више радних састанака с циљем израде заједничког приједлога институционализације од којег се очекује значајан искорак у односу на постојеће стање. Битно је при томе имати ослонац на вриједности и начела Процеса сарадње у југоисточној Европи постављена прије 15 година, како би се конкретизирао дугогодишњи процес институционализације његове парламентарне димензије.
Поштоване колеге,
Даме и господо,
Регионална сарадња је добар оквир за промоцију и афирмацију европских вриједности и тековина. Међутим, неопходно је све потенцијале такве сарадње ставити у функцију даљњег јачања европске перспективе Региона.
Увјерен сам да смо спремни да дијелимо заједничку визију регионалне сарадње која гарантира европску перспективу свим земљама региона. Стога треба да наставимо несебично дијелити добра искуства у реформским процесима. Вјерујем да нам је у заједничком интересу да правно наслијеђе Европске уније у потпуности постане саставни дио наших правних система али и свакодневног живота заснованог на прогресивним цивилизацијским достигнућима Уније.
Сматрам да евроатлантска политика треба бити додатни подстицај у изградњи хармоничних друштвених односа отворених за културну и економску размјену, односно продуктивну сарадњу наших држава и грађана.
На крају, вјерујући у овај форум и његову перспективу, користим прилику позвати Вас да у духу солидарности, којем уз све досадашње активности и напоре доприноси и ова конференција, подржите и државу Босну и Херцеговину на њеном путу ка евроатлантским интеграцијама.
Хвала Вам на пажњи и указаној прилици да Вам се обратим." (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |