16.10.2012.
Obraćanje zamjenika predsjedatelja Zastupničkog doma dr. Denisa Bećirovića sudionicima Međunarodne konferencije SEECP-a
Prvi zamjenik predsjedatelja Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine dr. Denis Bećirović obratio se sudionicima Međunarodne konferencije „15 godina Parlamentarne dimenzije SEECP-a – prošlost, sadašnjost i europska budućnost regiona“ koja se održava u Skoplju.
Govor dr. Denisa Bećirovića prenosimo u cjelosti:
"Poštovani Predsjedniče,
Uvažene kolege poslanici
Vaše ekselencije,
Predstavnici medija i gosti,
Dame i gospodo,
Veliko mi je zadovoljstvo biti danas s vama na Konferenciji kojom se obilježava 15 godina Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi.
Poštovani predsjedniče Veljanoski, zahvaljujem Vam se na srdačnoj dobrodošlici i kao domaćinu Vam čestitam na organizaciji ove izuzetno važne regionalne konferencije.
Tematski okvir današnje konferencije je širok, ali poticajan za zajedničko promišljanje regionalne saradnje od njenih početaka do danas, sumiranje postignutog i razmatranje izazova koji stoje pred nama. Naša budućnost, na svu sreću, nije neizvjesna, nepoznata i ne radi se o bilo kakvoj, nego o evropskoj budućnosti. Ona je, na svu sreću, izvjesna za svaku od naših zemalja pojedinačno, ali obilježena različitim dinamikama njenog postizanja.
Na prošlost ne možemo utjecati, ali možemo raditi na postizanju zajedničkog okvira njenog razumijevanja kako bi u sadašnjosti operirali sa što manje nepoznanica, lakše, produktivnije i svrsishodnije komunicirali, a samim tim i bolje poznavali naše uzajamne potrebe, interese, aspiracije... Na taj način trasirat ćemo put ka shvatanju onoga što jeste i što može biti zajedničko. Radi bolje budućnosti, svakako se moramo predano posvetiti sadašnjosti kako bi utrli put pozitivnim regionalnim tokovima obilježenim mirom, saradnjom i dobrosusjedskim odnosima.
Govorim o budućnosti koja je zasnovana na osnovnim načelima Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi i predstavlja njihovo ishodište. Ta načela su eksplicitno navedena u naslovu “Deklaracije o dobrosusjedskim odnosima, stabilnosti, sigurnosti i saradnji na Balkanu", usvojene u Sofiji 1996. godine na sastanku ministara vanjskih poslova, kada je zvanično i pokrenut Proces saradnje u jugoistočnoj Evropi. Ako je taj prvi sastanak bio obilježen snažnim međunarodnim prisustvom, danas to više nije slučaj – regionalni procesi su sve više u našim rukama i naša su odgovornost.
Na sastanku šefova država i ministara, 2000. godine u Bukureštu, usvojena je i “Povelja o dobrosusjedskim odnosima, stabilnosti, sigurnosti i saradnji u jugoistočnoj Evropi". Ovim važnim dokumentom definirani su ciljevi i sredstva ostvarivanja saradnje. Kao što znate, riječ je prije svega o ciljevima unapređenja političke, sigurnosne i ekonomske saradnje koji su, složit ćete se, i danas itekako aktuelni. Petnaest godina nakon održavanja Prve konferencije predsjednika parlamenata, održane oktobra 1997. godine u Atini, Proces saradnje u jugoistočnoj Evropi ima 12 zemalja članica koje zajednički rade na izgradnji institucionalnog okvira za korištenje raspoloživih potencijala za saradnju.
Već duže vrijeme se razgovara i o modalitetima institucionalizacije Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi kako bi se očvrsnula njegova struktura kao i temelji saradnje zemalja članica. Rezultati Radne grupe za parlamentarnu dimenziju Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi očekuju se do sljedeće konferencije predsjednika parlamenata, planirane krajem maja 2013. godine na Ohridu. Tome će prethoditi više radnih sastanaka s ciljem izrade zajedničkog prijedloga institucionalizacije od kojeg se očekuje značajan iskorak u odnosu na postojeće stanje. Bitno je pri tome imati oslonac na vrijednosti i načela Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi postavljena prije 15 godina, kako bi se konkretizirao dugogodišnji proces institucionalizacije njegove parlamentarne dimenzije.
Poštovane kolege,
Dame i gospodo,
Regionalna saradnja je dobar okvir za promociju i afirmaciju evropskih vrijednosti i tekovina. Međutim, neophodno je sve potencijale takve saradnje staviti u funkciju daljnjeg jačanja evropske perspektive Regiona.
Uvjeren sam da smo spremni da dijelimo zajedničku viziju regionalne saradnje koja garantira evropsku perspektivu svim zemljama regiona. Stoga treba da nastavimo nesebično dijeliti dobra iskustva u reformskim procesima. Vjerujem da nam je u zajedničkom interesu da pravno naslijeđe Evropske unije u potpunosti postane sastavni dio naših pravnih sistema ali i svakodnevnog života zasnovanog na progresivnim civilizacijskim dostignućima Unije.
Smatram da evroatlantska politika treba biti dodatni podsticaj u izgradnji harmoničnih društvenih odnosa otvorenih za kulturnu i ekonomsku razmjenu, odnosno produktivnu saradnju naših država i građana.
Na kraju, vjerujući u ovaj forum i njegovu perspektivu, koristim priliku pozvati Vas da u duhu solidarnosti, kojem uz sve dosadašnje aktivnosti i napore doprinosi i ova konferencija, podržite i državu Bosnu i Hercegovinu na njenom putu ka evroatlantskim integracijama.
Hvala Vam na pažnji i ukazanoj prilici da Vam se obratim." (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |