24.11.2015.
Окончана 20. сједница Представничког дома
На 20. сједници Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) изражено је саучешће породицама припадника Оружаних снага БиХ који су убијени у терористичком нападу у Рајловцу.
Посланици су расправљали о информацији о стању безбједности у БиХ, с посебним нагласком на терористички напад у Рајловцу, као и на догађај од 20. новембра 2015. године везан за генерала Анту Јелеча. Након расправе, у оквиру које су саслушали усмени извјештај замјеника министра безбједности БиХ Мије Крешића, посланици су усвојили и закључак којим се од Савјета министара БиХ тражи да у што скорије вријеме, а најкасније до 30. новембра ове године, достави Дому информацију о том терористичком чину и укупном стању безбједности у БиХ. Усвојен је и закључак којим се задужује Савјет министара БиХ да, у интересу цјеловитости информације о стању безбједности, предложи и мјере које ће подузети у спрјечавању дјеловања терористичких група и појединаца у БиХ.
На усаглашавање Колегијуму упућени су амандмани посланика Дамира Арнаута у вези са Приједлогом закона о азилу у другом читању, због чега се није гласало о Приједлогу закона о азилу, предлагача Савјета министара БиХ.
У вези са информацијом о кршењу људских права и слобода, те права из области рада од руководства компаније „Боксит“ Милићи, усвојен је закључак у којем Представнички дом ПСБиХ задужује Институцију омбудсмана за људска права БиХ да до 15. јануара 2016. године сачини и Дому достави Специјални извјештај о (не)поштовању људских права и права из области рада у компанији „Боксит“ Милићи. Усвојен је и закључак којим Представнички дом ПСБиХ најоштрије осуђује свако кршење људских права из области рада, као најгрубљи атак на владавину права, и позива све надлежне институције да адекватно реагују и заштите уставима и законима загарантована права. На крају, закључено је и да Представнички дом ПСБиХ даје пуну подршку медијима у БиХ и њиховом извјештавању о друштвено и правно неприхватљивом понашању, те најоштрије осуђује притиске којима су изложени.
Усвојено је Збирно мишљење Комисије за финансије и буџет Представничког дома ПСБиХ о ревизорским извјештајима о финансијском пословању институција БиХ за 2014. годину, чиме су прихваћена 73 ревизорска извјештаја. Од тога, прихваћено је 31 ревизорски извјештај, у којем је финансијско пословање институције оцијењено ревизорским „позитивним мишљењем“, 36 ревизорских извјештаја, у којима је финансијско пословање институције оцијењено ревизорским „позитивним мишљењем уз истицање предмета“, и 6 ревизорских извјештаја у којима је финансијско пословање институције оцијењено ревизорским „мишљењем с резервом уз истицање предмета“ (прилог 1).
Представнички дом ПСБиХ обавезао је руководства 36 институција чије је финансијско пословање у 2014. години оцијењено ревизорским „позитивним мишљењем уз истицање предмета“ на подузимање свих потребних мјера из надлежности сваке институције посебно, како би се избјегле даље посљедице проблема у пословању на које је ревизија скренула пажњу при истицању предмета у позитивним мишљењу, а посебно да материјалност таквих налаза ревизије евентуално не прерасте у будуће квалификације у сљедећим извјештајима ревизије.
Дом је усвојио и предложене закључке Комисије за финансије и буџет за седам институција БиХ садржане у појединачним мишљењима Комисије за сваку институцију БиХ, а чија су ревизорски извјештаји о финансијском пословању за 2014. годину била предметом детаљне анализе у Комисији (прилог 2).
Представнички дом ПСБиХ тражи од Савјета министара БиХ да, најкасније до краја фебруара 2016. године, размотри ревизорске извјештаје за 2014. годину, с нагласком на седам институција БиХ чији су ревизорски извјештаји о финансијском пословању за 2014. годину оцијењена ревизорским „мишљењем с резервом“, „мишљењем с резервом уз истицање предмета“ и „позитивним мишљењем уз истицање предмета“, као и припадајуће закључке који се односе на предложене закључке Комисије садржане у појединачним мишљењима за тих седам институција.
У усвојеном закључку појашњава се како се Савјет министара БиХ обавезује да о томе изради цјеловиту информацију и достави је ПСБиХ у року не дужем од 30 дана. Та информација, како се наводи, минимално треба садржавати програме активности и мјере које ће се подузети у тих седам институција у правцу превладавања тешкоћа у пословању и превентивног дјеловања како се оне не би поновиле у сљедећим извјешћима.
Такође, закључено је да та информација треба садржавати и изјашњење Савјета министара БиХ о системским мјерама које је предложила Канцеларија за ревизију институција БиХ којима би се отклонили узроци понављања одређених ревизијских налаза.
Закључено и то да информација треба садржавати изјашњење Савјета министара БиХ у облику програма, с носиоцима обавеза и роковима за провођење активности усмјерених ка јачању контролног окружења доношењем нових прописа или доградњом постојећих прописа, као и активности и мјере усмјерене ка додатном јачању надзора и контролних поступака.
На крају, усвојен је и закључак у којем Представнички дом позива Тужилаштво БиХ да приоритетну пажњу посвети истрази о Извјештају Канцеларије за ревизију институција БиХ о финансијској ревизији Агенције за идентификацијске исправе, евиденцију и размјену података БиХ за 2013. годину и донесе тужилачку одлуку.
Усвојен је Извјештај о обављеној ревизији учинка о теми: „Успостава јавних унутрашњих финансијских контрола (ПИФЦ-а) у институцијама БиХ“. Усвојен је и закључак којим Представнички дом ПСБиХ тражи од Савјета министара БиХ, Централне хармонизацијске јединице БиХ и институција БиХ обухваћених Извјештајем о ревизији учинка да, у року од шест мјесеци, извијесте Комисију за финансије и буџет Представничког дома о планираним и подузетим активностима на реализацији препорука из Извјештаја, те да о подузетим активностима упознају Канцеларију за ревизију институција БиХ.
Усвојен је Извјештај о примјени Јединствених правила за израдбу правних прописа у институцијама Босне и Херцеговине.
Усвојен је Извјештај о учешћу припадника Оружаних снага БиХ и полицијских службеника у операцијама подршке миру у периоду од 1. јануара до 30. јуна 2015. године. Усвојен је и закључак у којем стоји да Представнички дом ПСБиХ тражи од министра безбједности БиХ да, у најкраћем року, иницира израду правилника о униформама прилогођеним климатским условима у којима раде полицијски службеници у мировним мисијама, те да након његовог усвајања у Савјету министара БиХ о томе информише Представнички дом ПСБиХ.
Примљена је к знању Информација о Годишњем плану обуке и вјежби припадника и јединица Оружаних снага Босне и Херцеговине у иностранству за 2016. годину.
Примљена је к знању Информација о проблему рјешавања трајног смјештаја Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције у Источном Сарајеву. Усвојен је закључак у којем Представнички дом захтијева од Савјета министара БиХ да хитно стави ван снаге Одлуку о расподјели канцеларијског простора за смјештај институција БиХ у Источном Сарајеву, у дијелу који се односи на Агенцију, да на адекватан начин ријеши питање смјештаја Агенције јер додијељни простор не одговара њеним потребама, те да размотри да се простор у Улици Дабробосанска у потпуности додијели Агенцији. Такође, усвојен је и закључак којим Представнички дом захтијева од Савјета министара БиХ да покрене питање одговорности надлежних у Служби за заједничке послове институција БиХ због пропуста направљених пригодом набавке и додјеле просторија за потребе рада Агенције у Источном Сарајеву. Усвојен је и закључак којим се налаже Савјету министара БиХ да донесе одлуку да купљени простор у Источном Сарајеву, у обиму 407,09 м², у цијелости додијели Агенцији.
Представнички дом именовао је Анеса Личину за члана Комисије за избор и праћење рада Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције, као представника невладиног сектора. Такође, Дом је именовао Иванку Марковић за чланицу Комисије за избор и праћење рада Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције, као представника академске заједнице.
Усвојен је закључак о оснивању Привремене заједничке комисије оба дома ПСБиХ за провођење процедуре именовања замјеника генералног ревизора Канцеларије за ревизију институција БиХ. Из Представничког дома у Привремену заједничку комисију оба дома именовани су Диана Зеленика, Асим Сарајлић и Ђорђо Крчмар. Задаћа Привремене заједничке комисије оба дома ПСБиХ је провести процедуру оглашавања именовања замјеника генералног ревизора Канцеларије за ревизију институција БиХ и домовима ПСБиХ предложити кандидате за именовање замјеника генералног ревизора Канцеларије.
Није усвојен приједлог ранг – листе од четири кандидата за именовање чланова Управног одбора Агенције за развој високог образовања и обезбјеђивање квалитете.
Дом је дао сагласност за ратификовање сљедећих споразума и уговора:
- Анекса IV. Споразума између БиХ и Краљевине Норвешке о финансирању пројекта у корист правосуђа и/или судова и тужилаштава у БиХ;
- Споразума између Савјетаа министара БиХ и Владе Републике Србије о изградњи међудржавног моста преко ријеке Дрине с пратећим путним објектима на локацији Братунац – Љубовија;
- Уговора о државној граници између БиХ и Црне Горе и
- Амандмана на Споразум о гранту у оквиру Државног програма IPA 2009 за БиХ – Побољшање инфраструктуре регионалне основне саобраћајне мреже у БиХ – жељезнички саобраћај – закључен између Европске инвестицијске банке и БиХ. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |