24.11.2015.
Okončana 20. sjednica Zastupničkog doma
Na 20. sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) izražena je sućut obiteljima pripadnika Oružanih snaga BiH koji su ubijeni u terorističkom napadu u Rajlovcu.
Zastupnici su raspravljali o informaciji o stanju sigurnosti u BiH, s posebnim naglaskom na teroristički napad u Rajlovcu, kao i na događaj od 20. studenog 2015. godine vezan za generala Antu Jeleča. Nakon rasprave, u okviru koje su saslušali usmeno izvješće zamjenika ministra sigurnosti BiH Mije Krešića, zastupnici su usvojili i zaključak kojim se od Vijeća ministara BiH traži da u što skorije vrijeme, a najkasnije do 30. studenog ove godine, dostavi Domu informaciju o tom terorističkom činu i ukupnom stanju sigurnosti u BiH. Usvojen je i zaključak kojim se zadužuje Vijeće ministara BiH da, u interesu cjelovitosti informacije o stanju sigurnosti, predloži i mjere koje će poduzeti u sprječavanju djelovanja terorističkih skupina i pojedinaca u BiH.
Na usuglašavanje Kolegiju upućeni su amandmani zastupnika Damira Arnauta u svezi sa Prijedlogom zakona o azilu u drugom čitanju, zbog čega se nije glasovalo o Prijedlogu zakona o azilu, predlagatelja Vijeća ministara BiH.
U svezi sa informacijom o kršenju ljudskih prava i sloboda, te prava iz oblasti rada od rukovodstva kompanije „Boksit“ Milići, usvojen je zaključak u kojem Zastupnički dom PSBiH zadužuje Instituciju ombudsmana za ljudska prava BiH da do 15. siječnja 2016. godine sačini i Domu dostavi Specijalno izvješće o (ne)poštovanju ljudskih prava i prava iz oblasti rada u kompaniji „Boksit“ Milići. Usvojen je i zaključak kojim Zastupnički dom PSBiH najoštrije osuđuje svako kršenje ljudskih prava iz oblasti rada, kao najgrublji atak na vladavinu prava, i poziva sve nadležne institucije da adekvatno reagiraju i zaštite ustavima i zakonima zagarantirana prava. Na kraju, zaključeno je i da Zastupnički dom PSBiH daje punu potporu medijima u BiH i njihovom izvještavanju o društveno i pravno neprihvatljivom ponašanju, te najoštrije osuđuje pritiske kojima su izloženi.
Usvojeno je Zbirno mišljenje Povjerenstva za financije i proračun Zastupničkog doma PSBiH o revizorskim izvješćima o financijskom poslovanju institucija BiH za 2014. godinu, čime su prihvaćena 73 revizorska izvješća. Od toga, prihvaćeno je 31 revizorsko izvješće, u kojem je financijsko poslovanje institucije ocijenjeno revizorskim „pozitivnim mišljenjem“, 36 revizorskih izvješća, u kojima je financijsko poslovanje institucije ocijenjeno revizorskim „pozitivnim mišljenjem uz isticanje predmeta“, i 6 revizorskih izvješća u kojima je financijsko poslovanje institucije ocijenjeno revizorskim „mišljenjem s rezervom uz isticanje predmeta“ (prilog 1).
Zastupnički dom PSBiH obvezao je vodstva 36 institucija čije je financijsko poslovanje u 2014. godini ocijenjeno revizorskim „pozitivnim mišljenjem uz isticanje predmeta“ na poduzimanje svih potrebnih mjera iz nadležnosti svake institucije posebno, kako bi se izbjegle daljnje posljedice problema u poslovanju na koje je revizija skrenula pozornost pri isticanju predmeta u pozitivnim mišljenju, a posebno da materijalnost takvih nalaza revizije eventualno ne preraste u buduće kvalifikacije u sljedećim izvješćima revizije.
Dom je usvojio i predložene zaključke Povjerenstva za financije i proračun za sedam institucija BiH sadržane u pojedinačnim mišljenjima Povjerenstva za svaku instituciju BiH, a čija su revizorska izvješća o financijskom poslovanju za 2014. godinu bila predmetom detaljne analize u Povjerenstvu (prilog 2).
Zastupnički dom PSBiH traži od Vijeća ministara BiH da, najkasnije do kraja veljače 2016. godine, razmotri revizorska izvješća za 2014. godinu, s naglaskom na sedam institucija BiH čija su revizorska izvješća o financijskom poslovanju za 2014. godinu ocijenjena revizorskim „mišljenjem s rezervom“, „mišljenjem s rezervom uz isticanje predmeta“ i „pozitivnim mišljenjem uz isticanje predmeta“, kao i pripadajuće zaključke koji se odnose na predložene zaključke Povjerenstva sadržane u pojedinačnim mišljenjima za tih sedam institucija.
U usvojenom zaključku pojašnjava se kako se Vijeće ministara BiH obvezuje da o tome izradi cjelovitu informaciju i dostavi je PSBiH u roku ne duljem od 30 dana. Ta informacija, kako se navodi, minimalno treba sadržavati programe aktivnosti i mjere koje će se poduzeti u tih sedam institucija u pravcu prevladavanja teškoća u poslovanju i preventivnog djelovanja kako se one ne bi ponovile u sljedećim izvješćima.
Također, zaključeno je da ta informacija treba sadržavati i izjašnjenje Vijeća ministara BiH o sustavim mjerama koje je predložio Ured za reviziju institucija BiH kojima bi se otklonili uzroci ponavljanja određenih revizijskih nalaza.
Zaključeno i to da informacija treba sadržavati izjašnjenje Vijeća ministara BiH u obliku programa, s nositeljima obveza i rokovima za provođenje aktivnosti usmjerenih ka jačanju kontrolnog okruženja donošenjem novih propisa ili dogradnjom postojećih propisa, kao i aktivnosti i mjere usmjerene ka dodatnom jačanju nadzora i kontrolnih postupaka.
Na kraju, usvojen je i zaključak u kojem Zastupnički dom poziva Tužiteljstvo BiH da prioritetnu pozornost posveti istrazi o Izvješću Ureda za reviziju institucija BiH o financijskoj reviziji Agencije za identifikacijske isprave, evidenciju i razmjenu podataka BiH za 2013. godinu i donese tužiteljsku odluku.
Usvojeno je Izvješće o obavljenoj reviziji učinka o temi: „Uspostava javnih unutarnjih financijskih kontrola (PIFC-a) u institucijama BiH“. Usvojen je i zaključak kojim Zastupnički dom PSBiH traži od Vijeća ministara BiH, Središnje harmonizacijske jedinice BiH i institucija BiH obuhvaćenih Izvješćem o reviziji učinka da, u roku od šest mjeseci, izvijeste Povjerenstvo za financije i proračun Zastupničkog doma o planiranim i poduzetim aktivnostima na realizaciji preporuka iz Izvješća, te da o poduzetim aktivnostima upoznaju Ured za reviziju institucija BiH.
Usvojeno je Izvješće o primjeni Jedinstvenih pravila za izradbu pravnih propisa u institucijama Bosne i Hercegovine.
Usvojeno je Izvješće o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga BiH i policijskih službenika u operacijama potpore miru u razdoblju od 1. siječnja do 30. lipnja 2015. godine. Usvojen je i zaključak u kojem stoji da Zastupnički dom PSBiH traži od ministra sigurnosti BiH da, u najkraćem roku, inicira izradu pravilnika o uniformama prilogođenim klimatskim uvjetima u kojima rade policijski službenici u mirovnim misijama, te da nakon njegovog usvajanja u Vijeću ministara BiH o tome informira Zastupnički dom PSBiH.
Primljena je k znanju Informacija o Godišnjem planu obuke i vježbi pripadnika i jedinica Oružanih snaga Bosne i Hercegovine u inozemstvu za 2016. godinu.
Primljena je k znanju Informacija o problemu rješavanja trajnog smještaja Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije u Istočnom Sarajevu. Usvojen je zaključak u kojem Zastupnički dom zahtijeva od Vijeća ministara BiH da žurno stavi van snage Odluku o raspodjeli uredskog prostora za smještaj institucija BiH u Istočnom Sarajevu, u dijelu koji se odnosi na Agenciju, da na adekvatan način riješi pitanje smještaja Agencije jer dodijeljni prostor ne odgovara njenim potrebama, te da razmotri da se prostor u Ulici Dabrobosanska u potpunosti dodijeli Agenciji. Također, usvojen je i zaključak kojim Zastupnički dom zahtijeva od Vijeća ministara BiH da pokrene pitanje odgovornosti nadležnih u Službi za zajedničke poslove institucija BiH zbog propusta napravljenih prigodom nabave i dodjele prostorija za potrebe rada Agencije u Istočnom Sarajevu. Usvojen je i zaključak kojim se nalaže Vijeću ministara BiH da donese odluku da kupljeni prostor u Istočnom Sarajevu, u obimu 407,09 m², u cijelosti dodijeli Agenciji.
Zastupnički dom imenovao je Anesa Ličinu za člana Povjerenstva za izbor i praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, kao predstavnika nevladinog sektora. Također, Dom je imenovao Ivanku Marković za članicu Povjerenstva za izbor i praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, kao predstavnika akademske zajednice.
Usvojen je zaključak o osnivanju Privremenog zajedničkog povjerenstva obaju domova PSBiH za provođenje procedure imenovanja zamjenika glavnog revizora Ureda za reviziju institucija BiH. Iz Zastupničkog doma u Privremeno zajedničko povjerenstvo obaju domova imenovani su Diana Zelenika, Asim Sarajlić i Đorđo Krčmar. Zadaća Privremenog zajedničkog povjerenstva obaju domova PSBiH je provesti proceduru oglašavanja imenovanja zamjenika glavnog revizora Ureda za reviziju institucija BiH i domovima PSBiH predložiti kandidate za imenovanje zamjenika glavnog revizora Ureda.
Nije usvojen prijedlog rang – liste od četiri kandidata za imenovanje članova Upravnog odbora Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvalitete.
Dom je dao suglasnost za ratificiranje sljedećih sporazuma i ugovora:
- Aneksa IV. Sporazuma između BiH i Kraljevine Norveške o financiranju projekta u korist pravosuđa i/ili sudova i tužiteljstava u BiH;
- Sporazuma između Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Srbije o izgradnji međudržavnog mosta preko rijeke Drine s pratećim putnim objektima na lokaciji Bratunac – Ljubovija;
- Ugovora o državnoj granici između BiH i Crne Gore i
- Amandmana na Sporazum o grantu u okviru Državnog programa IPA 2009 za BiH – Poboljšanje infrastrukture regionalne osnovne prometne mreže u BiH – željeznički promet – zaključen između Europske investicijske banke i BiH. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |