MENI

45. sjednica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH - Zastupnička pitanja

Pitanje postavio/la

Alajbegović, Azra

1. „Molim službe da ovaj dodatak, odgovor Azri Alajbegović, dopuni na način na koji sam to tražila, a to je da se izradi i pregled zastupnika koji su odbili putovanja i službene dopuste vezane uz, prije svega, predstavljanje zemlje u inozemstvu na različitim sastancima, s različitom specifičnom težinom. U isto vrijeme bih molila da se sistematizira odgovor gospodina Bećirovića, zato što je ovaj odgovor kalendarskim redosljedom postavljen, a ja bih molila da ta sistematizacija ide po zastupnicima i izaslanicima ‘nominem’, kako bi na neki način to bilo potpuno pregledno. I zapravo, cijelo to izvješće, mislim da bi bilo korisno za Parlamentarnu skupštinu BiH, za održanje njenog digniteta i digniteta svakog pojedinačnog zastupnika i izaslanika, da se postavi na web-stranicu Parlamentarne skupštine BiH, čime bismo na određeni način otvorili jednu novu stranicu u tom segmentu rada zastupnika i izaslanika i time pokazali ozbiljnost posla kojim se bavimo“. 2. Postavljam pitanje Kolegiju obaju domova – kakvu poruku šalje ženama BiH kada u izaslanstvu na ovogodišnjoj skupštini nema nijedne žene. I naravno, neizravna poruka – kakvu poruku šaljemo ženama nazočnim godišnjoj skupštini Interparlamentarne unije, kada se zna da je u sklopu svake skupštine obvezujući sastanak Skupine žena parlamentarki Interparlamentarne unije svijeta? Znači li to da BiH nema nijednu ženu koja je može na adekvatan način predstavljati, poglavito što znamo da je tajnica povjerenstva, odnosno Interparlamentarne unije BiH, uvijek nazočna i što je logično na ovom godišnjem zasijedanju, pa se pitam smatra li Kolegij da tajnica Interparlamentarne unije pri Parlamentarnoj skupštini BiH može biti moguća predstavnica BiH, s jedne strane. S druge strane, upozoravam Kolegij da postoje negativni bodovi koje će izaslanstvo dobiti u smislu oduzimanja 10 glasova pri glasovanju za rezolucije na ovom važnom skupu zbog odsutnosti žene u izaslanstvu. 3. I pitanje Vijeću ministara – kada će se institucionalizirati Ured za bilje BiH?“

Odgovor
Živković, Milorad

„Zato što nisam dobio odgovor od gospodina Silajdžića, gdje je izvorni dokument Daytonskog sporazuma, moram dati drugo potpitanje i zato postavljam pitanje predsjednici Ustavnog suda BiH. S obzirom da je člankom VI. Ustava BiH (primjerak koji imamo u našem Poslovniku) stavkom 3. precizirano: 'Ustavni sud će štititi ovaj Ustav', molim da mi se dostavi odgovor na pitanje - na temelju kojeg primjerka Ustava BiH (navesti datum tiskanja, izdavača, ovlaštenog prevoditelja, te na temelju koje odluke se baš ta jezična verzija stavlja u službenu uporabu), suci Ustavnog suda BiH donose odluke koje su konačne i obvezujuće?“

Odgovor
Huskić, Adem

„1. Prvo – prema informacijama iz medija, sve je veći problem naplate poreza i kod gospodarskih subjekata čiji su vlasnici stranci. Naime, iz onoga što se moglo pročitati, poduzeća koja rade određeno vrijeme ne plaćaju poreze državi i njihovi vlasnici, odnosno direktori, jednostavno napuste državu. Ovaj problem sadrži, po mome mišljenju, elemente korupcije državnih službenika koji su uposleni u poreznim organima države i entiteta. Pitam - je li Vijeće ministara razmatralo ovaj problem i koje mjere stoje na raspolaganju, te hoće li se nešto konkretno poduzeti da se ova praksa sankcionira i spriječi? 2. Drugo – pitanje je upućeno Ministarstvu sigurnosti BiH. Trenutno je preko 20 policijskih službenika Granične policije, među kojima i zamjenik ravnatelja, suspendirano zbog istraga koje se protiv njih vode. Međutim, ovaj proces za neke od njih traje više od godinu dana a da se niti podiže optužnica niti se proces obustavlja, odnosno isti se ne vraćaju na posao, nego suspendirali su ih i sjede kod kuće. Ovakva praksa govori da se ovim stvarima može i manipulirati i zlorabiti bez ičije osobne odgovornosti, a da ljudi pokrenu sudski spor protiv države i da država takve sporove izgubi, jer izgleda da se takvi sporovi već pokreću i da ih ljudi, odnosno pojedinci dobivaju i da im država plaća kao da su radili. Time se narušava ugled institucija BiH, među koje spada i pravosuđe. Pitam Ministarstvo sigurnosti – što namjeravate poduzeti da se ovakve stvari dalje ne događaju?“

Odgovor
Bahtić, Sadik

„1. Prvo pitanje je za Vijeće minsitara BIH – ima li Vijeće minsitara u planu da jednu od novoosnovanih državnih institucija locira u Bihać, u centar Unsko-sanskog kantona? 2. I drugo pitanje je za Ministarstvo sigurnosti - tražim da se pristupi izmjeni i dopuni Zakona, tko sve ima pravo pristupa tajnim podacima?“

Odgovor
Jovičić, Slavko

„1. Ja, dakle od 2. sjednice, a danas je 45., postavljam isto pitanje – što je s nacionalnom strukturom u svim institucijama? 2. Kada će se vratiti imovina srpske pravoslavne crkve ovdje u Sarajevu?“

Odgovor
Marković, Milica

„1. Koji su ključni razlozi zbog kojih Tužiteljstvo BiH već dulje vrijeme nije ništa poduzelo na procesuiranju određenih prdmeta koji su kod Tužiteljstva već odavno zaprimljeni? Slučaj Atif Dudaković - 2006. godine dostavljena je tužba s određenim materijalom dokaza protiv g. Dudakovića. U kojoj fazi istrage je ovaj predmet i zašto se Tužiteljsvo nije oglasilo niti išta poduzelo iako postoji interes za ovaj slučaj, naročito iz RS-a. 2. Drugo pitanje je upućeno izravno glavnom tužitelju u Tužiteljstvu BiH. Dakle tražim njegov komentar na posljednje izjave i komentare u javnosti da upravo Tužiteljstvo BiH ne pokreće određene predmete koje je uredno zaprimilo iz razloga što postoji utjecaj pripadnika bivše organizacije AID u smislu pritisaka i sprečavanja da se pojedini predmeti otvore i počnu procesuirati u tom Tužiteljstvu, a naročito za predmete, dakle postoji poseban pritisak, kako je rečeno, u kojima su optužene osobe pripadnici bošnjačkoga naroda? U tom slučaju očekujem i njegov odgovor - koji su dalji potezi Tužiteljstva na ažuriranju i ubrzavanju određenih predmeta koji su, znamo, već davno zaprimljeni i protokolirani.“

Bećirović, Denis

„1. Pitanje je za Vijeće ministara BiH i predsjedatelja Vijeća ministara BiH. Zašto Vijeće ministara BiH već godinu dana ne poštuje i ne realizira usvojenu Inicijativu Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH kojom se od ovog izvršnog organa traži dostava Prijedloga strategije za borbu protiv korupcije i kriminala? 2. Drugo pitanje – koje će mjere poduzeti Vijeće ministara BiH prema onima koji nisu realizirali zacrtane mjere u Strategiji za borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije? Mislim na Strategiju 2006 – 2009. godina. 3. Treće pitanje je također za Vijeće ministara BiH, ono glasi – što je konkretno učinilo Vijeće ministara BiH s ciljem pomoći i zaštite državljanina BiH Ilije Jurišića u posljednjih šest mjeseci?“

Džaferović, Šefik

„Kada će se konačno u parlamentarnu proceduru uputiti prijedlozi Zakona o obligacijskim (obveznim) odnosima i Zakona o imovinsko-pravnim odnosima?“

Jašarević, Bajazit

„Kada će u parlamentarnu proceduru doći Zakon o trošarinama, s obzirom da je u odgovorima na ranija pitanja najavljivano kako se ozbiljno radi na izradi novog Zakona o trošarinama?“

Odgovor
Sokolović, Salko

„1. Kome je i na osnovi kojih kriterija o stimulacijama je ravnatelj SIPA-e dodjeljivao stimulacije u prošloj godini, mislim na zaposlene u SIPA-i? 2. Na temelju kojeg oglasa je ravnatelj SIPA-e odabrao Mitel kao davatelja usluga za mobilnu telefoniju u SIPA-i? 3. Kada će ravnatelj SIPA-e uravnotežiti nacionalnu strukturu rukovoditelja u SIPA-i, kako ne bismo imali ovih problema koje imamo?“

Odgovor
Kalabić, Drago

„Što će Vijeće ministara učiniti povodom Odluke Vijeća Regulatorne agencije za komunikacije od 12. studenog prošle godine, kojom se plaća glavnom ravnatelju Agencije povišava za 30% i ona je u ovom trenutku vjerojatno daleko, daleko najviša u BiH i, prema nekim računicama, gotovo za polovinu viša od plaća članova Predsjedništva? Ruši li se na taj način Zakon o plaćama i jesu li pokrovitelji te Agencije, koji su inzistirali na određenim rješenjima, je li im bio motiv ovo što se sada događa u Agenciji?“

Odgovor
Lozančić, Niko

„Temeljem kojih ustavnih ili zakonskih ili nekih drugih nepoznatih normi ili načela je Visoko sudbeno i tužiteljsko vijeće BiH osiguralo da niti na jednoj čelnoj dužnosti u sudovima i tužiteljstvima države i entiteta nema predstavnika hrvatskoga naroda?“

Dolić, Rifat

2. Pitanje upućujem predsjedatelju Vijeća ministara BiH i Povjerenstvu za integrirano upravljanje granicom BiH – što možete poduzeti na izmjeni odluke hrvatskog ministra mora, prometa i infrastrukture od 15. prosinca 2008. godine u određivanju javnih cesta kojima se mora odvijati tranzitni promet teretnih automobila kroz Republiku Hrvatsku, u cilju da se na popis cesta za tranzitni promet kroz Republiku Hrvatsku uvrsti i cesta Karlovac – Granični prijelaz Hukića Brdo – Maljevac kod Velike Kladuše?“

Odgovor