MENI

26. сједница Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ - Посланичка питања

Питање поставио/ла

Бахтић, Садик

„Молим вас да ми одговорите на основу којег је закона СДП као насљедник Комунистичке партије узурпирао и присвојио државну имовину? Ради се о великој имовини бившег Савеза комуниста коју је СДП присвојио током агресије на БиХ и сада убире огромна средства од закупа...“

Бешлагић, Селим

„Када ће бити ратификована Европска конвенција о међуграничној сарадњи између територијалних заједница и влада, а која је парафирана 30.04.2004.године?“

Нанић, Хусеин

„У Закону о Буџету институција БиХ и међународних обавеза БиХ за 2008. годину усвојен је и грант за програм повратка избјеглица и расељених лица у износу од 32.500.000 КМ... Постављам питање Министарству за људска права и избјеглице – Да ли је и у којој фази израда програма, те да ли ће се на вријеме обезбиједити реализација и утрошак средстава, с обзиром да је већ наступио други квартал у овој години, да је почела грађевинска сезона и с обзиром на чињеницу да у прошлој години, због неспремности Министарства и фонда, средства толико потребна за повратак нису утрошена?“

Соколовић, Салко

„Дана 27. марта 2008. године добио сам писмо од групе запослених у „Електропривреди ХЗХБ“, у којом се наводе неке чињенице у вези са чланством господина Бранислава Божића у Савјету Регулаторне агенције за комуникације. Стога постављам питања Савјету Регулаторне агенције за комуникације и директору: 1. Да ли је господин Божић у сукобу интереса у погледу представљања и као члана Савјета и корисника услуга Регулаторне агенције за комуникације као један од руководних лица у 'Електропривреди ХЗХБ'? 2. Колика је накнада за чланове Савјета, те коју врсту трошкова РАК признаје члановима Савјета и до којег износа, те колика су била укупна мјесечна примања у РАК-у у задњих 12 мјесеци и у Савјету РАК-а у задњих 12 мјесеци? 3. Да ли је РАК давалац фреквенције 'Електропривреди ХЗХБ' и колико пута?“

Алајбеговић, Азра

„Ја имам једно кратко питање Савјету министара и Дирекцији за индиректно опорезивање, а то је - Да се размотри могућност и да ми се одговори на питање могућности увођења диференциране стопе ПДВ-а за основне животне намирнице, лијекове, школски прибор и дјечију храну.“

Долић, Рифат

Постављам питање министру за људска права и избјеглице: Какву бесплатну правну заштиту и правне услуге могу користити грађани БиХ у оба ентитета по садашњим прописима, којим прописима је то регулисано и ако није, намјерава ли се нешто предузети ради бесплатног пружања правне услуге сиромашним грађанима који губе и не остварују права само зато што нису у могућности да плате скупе правне услуге адвоката и нотара у БиХ''?

Ко је (која је институција) спроводио процедуру за авионско снимање Федерације БиХ, а која је изазвала узнемирење грађана РС? Која фирма је добила ове радове? Када је расписан тендер за овај посао? Ко су били чланови за избор најбољег понуђача? Ко финансира овај посао и колико је коштао? Ко је прибавио сагласност надлежних институција РС-а за овај посао и да ли ју је извођач радова имао у тренутку обављања снимања? Зашто локалне заједнице нису обавијештене о овом послу? Зашто није тражена а ни формално упозната Управа за геодетске и имовинско-правне послове Републике Српске о предстојећем снимању? Која територија и која површина су били обухваћени радовима?“

Хускић, Адем

„Шта су Савјет министара и Предсједништво БиХ предузели на рјешавању спорних питања везаних за власништво и заштиту интереса БиХ, а у вези са Јадранским нафтоводом?“ „Молим Секретаријат Дома да ми достави податке о томе колико пута нисам присуствовао сједницама Парламентарне скупштине БиХ, те да ли су разлози били оправдани или не? Питање се односи на период од преузимања мандата до данас?“

Џаферовић, Шефик

„Ја ћу кратко поставити једно животно питање трагом закључака са сједнице Општинског вијећа Зеница од 06. марта 2008. године, када је то вијеће расправљало информацију о епидемиолошкој ситуацији на подручју општине Зеница. Из ових закључака које сам добио као посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ и којима је затражено од мене да се обратим овом дому, претпостављам да постоје одређени проблеми у функционисању Канцеларије за ветеринарство БиХ... Ми имамо Канцеларију за ветеринарство и ја бих желио да добијем информацију од те Канцеларије – Да ли је та Канцеларија у потпуности конституисана, да ли постоје проблеми у њеном раду? Ако постоје, шта онда ми треба да урадимо у БиХ како би она у потпуности функционисала? И посебно питање - да ли је обезбијеђен јединствен начин вршења контроле заштите животиња на цијелој територији државе?“

Поновио је питање које је поставио Савјету министара на 9. сједници, 23. маја 2007. године, а које се односи на гранични прелаз у Градишци. Питање постављено на 9. сједници гласи: „Питање сам поставио још у петом мјесецу прошле године. Понављам га, а односи се на подршку рјешавања посљедица функционисања граничног прелаза у Градишци. Гранични прелаз у Градишци налази се у центру града и узрок је озбиљне посљедице на организацију и функционисање живота у граду и око града. Због велике фреквенције возила, инфраструктура у Градишци се стално урушава. Предлог да се за текуће инвестиционо одржавање саобраћајница и инфраструктуре која се у функцији граничног прелаза и терминала обезбиједе редовни приходи у буџету општине из прихода за услуге коришћења терминала и то на начин да се најмање 50% ових прихода уплаћује директно у буџет Општине Градишка. На овакав предлог нас обавезује Европска повеља о заштити права локалне самоуправе, као и јаких трендова централизације власти поготово у области фискалне политике, што омогућава и ускраћује финансијска средства локалној самоуправи. Тражио сам то у писаној форми, те и овог пута тражим.“

Бећировић, Денис

„БиХ је једина држава у Европи гдје имате примјере да дјелују двије школе под једним кровом. И што је најгоре, ситуација у том погледу се све више погоршава. Сегрегација по етничком критеријуму у школама у БиХ постала је, изгледа, норма, а не више изузетак, и то на територији цијеле БиХ. Стога у најкраћем постављам питање и предсједавајућем Савјета министара, и министру за људска права и избјеглице, и министру цивилних послова да ми, свако из свог домена и у оквиру својих надлежности, одговоре на питање – Шта су они конкретно учинили да спријече сегрегацију ученика у БиХ? И за разлику од ових питања на која тражимо писане одговоре, а на која у правилу готово не добијамо никакве одговоре, супротно Пословнику, тражим да ми се усмено данас на сједници одговори на то питање, с обзиром да то већ данима потреса БиХ.“

Јамакосмановић, Сеад

„Зашто до сада није потписана Конвенција о правима лица са инвалидитетом УН-а и када ће, односно када ће бити упућена на ратификацију у овај дом?“

Јукић, Велимир

„Шта предузима Савјет министара БиХ у вези с питањем поврата старе девизне штедње грађанима БиХ која се налазила, и данас налази, у банкама чије је сједиште изван БиХ – Љубљанска банка, Инвестициона банка Београд и друге банке ако их има?“

Зорић, Винко

„Прво питање је кад ће престати асимилација цијелог народа, јер није асимилација само оно што се догађа у једној школи, постоји у окружењу а и у другим земљама на свијету школа једна, двије, а ја сам радио у школи у сусједној Републици Хрватској, гдје су четири школе под једним кровом, и мислим да је већи проблем ове земље асимилација једног конститутивног народа него једна школа у у једној мјесној заједници или у једном мјесту.“ Друго питање Предсједништву БиХ и Министарству иностраних послова: „Тражим цјеловиту информацију од Предсједништва БиХ о Споразуму о двојном држављанству са Републиком Хрватском. Шта је разлог блокирања тог споразума, а након што је, као што је и јавност упозната, спроведена сва потребна процедура? Исту информацију тражим и од Министарства иностраних послова.“

Живковић, Милорад

„На синоћњој емисији БХТВ чуо сам да су, у вези са посјетом предсједника Сједињених Америчких Држава, господина Буша, он и службе које су задужене за његов безбједан боравак у Хрватској изразили забринутост за могућност постојања тзв. спавача у БиХ – бијеле Ал Каиде и терориста. Питање упућено Савјету министара да се, ево данас имамо ту тачку дневног реда, ако се не може одговорити, припреми до те тачке дневног реда, да ли је та информација тачна? Ако није тачна, потпитање Министарству иностраних послова – да ли је упућен деманти? Ако је информација тачна, колико тих људи има и шта се чини да они оду из БиХ?“

„У задњем броју једног седмичног листа прочитао сам интервју са вођом Четничког равногорског покрета који каже да у структурама полиције и војске има на стотине својих припадника. Волио бих да ми до сљедеће сједнице Парламента Савјет министара достави информацију о тачности ових података.“