MENI

26. sjednica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH - Zastupnička pitanja

Pitanje postavio/la

Bahtić, Sadik

„Molim vas da mi odgovorite na osnovi kojeg je zakona SDP, kao nasljednik Komunističke partije, uzurpirao i prisvojio državnu imovinu? Radi se o velikoj imovini bivšeg Saveza komunista koju je SDP prisvojio tijekom agresije na Bosnu i Hercegovinu i sada ubire ogromna sredstva od zakupa.“

Bešlagić, Selim

„Kada će biti ratificirana Europska konvencija o međugraničnoj suradnji između teritorijalnih zajednica i vlada, a koja je parafiarana 30. 4. 2004?“

Nanić, Husein

„Zakonom o Proračunu institucija BiH i međunarodnih obveza BiH za 2008. godinu usvojen je i grant za Program povratka izbjeglica i raseljenih osoba u iznosu od 32.500.000 KM. Postavljam pitanje Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice – je li počela i u kojoj fazi izrada Programa, te hoće li pravodobno biti osigurana realizacija i utrošak sredstava, budući da je već nastupilo drugo tromjesečje u ovoj godini i da je započela građevinska sezona te s obzirom na činjenicu da u prošloj godini, zbog nespremnosti Ministarstva i fonda, toliko potrebna sredstva za povratak nisu utrošena?“

Sokolović, Salko

„Dana 27. ožujka 2008. dobio sam pismo od skupine zaposlenika Elektroprivrede HZHB, u kojem se navode činjenice u vezi s članstvom g. Branislava Božića u Vijeću Regulatorne agencije za komunikacije. Stoga postavljam pitanja Vijeću Regulatorne agencije za komunikacije i ravnatelju: 1. Je li g. Božić u sukobu interesa u pogledu predstavljanja i kao člana Vijeća i kao korisnika usluga Regulatorne agencije za komunikacije, u svojstvu jedne od vodećih osoba u Elektroprivredi HZHB? 2. Kolika je naknada za članove Vijeća RAK-a, koju vrstu troškova Regilatorna agencija za komunikacije priznaje članovima Vijeća i do kojeg iznosa, te kolika su bila ukupna mjesečna primanja u Regulatornoj agenciji za komunikacije u zadnjih 12 mjeseci i u Vijeću RAK-a u zadnjih 12 mjeseci? 3. Je li Regulatorna agencija za komunikacije davatelj frekvencije Elektroprivredi HZHB i koliko puta?“

Alajbegović, Azra

„Imam jedno kratko pitanje za Vijeće ministara BiH i Direkciju za neizravno oporezivanje, a to je - razmotriti mogućnost i odgovoriti na moje pitanje o mogućnosti uvođenja diferencirane stope PDV-a za osnovne živežne namirnice, lijekove, školski pribor i dječju hranu.“

Dolić, Rifat

„Postavljam pitanje ministru za ljudska prava i izbjeglice BiH - kakav oblik besplatne pravne zaštite i koje pravne usluge mogu koristiti građani BiH u oba entiteta prema sadašnjim propisima, kojim je propisima to regulirano i ako nije - namjerava li se što poduzimati glede besplatnog pružanja pravnih usluga za siromašne građane koji gube i ne ostvaruju prava samo zato što nisu u mogućnosti plaćati skupe pravne usluge odvjetnika i bilježnika u Bosni i Hercegovini?

„Tko je (koja institucija) provodio proceduru za avionsko snimanje Federacije BiH, a koja je uznemirila građane RS-a? Koja je tvrtka dobila ove radove? Kada je raspisan tender za ovaj posao? Tko su bili članovi za izbor najboljeg ponuđača? Tko financira ovaj posao i koliko je koštao? Tko je pribavio suglasnost nadležnih institucija RS-a za ovaj posao i ima li ih izvođač radova u trenutku snimanja? Zašto lokalne zajednice nisu obaviještene o ovome poslu? Zašto nije tražena, a ni formalno upoznata Uprava za geodetske i imovinskopravne poslove Republike Srpske o idućem snimanju? Koji je bio opseg radova, odnosno koji teritorij i koja površina?“

Huskić, Adem

„Što su Vijeće ministara BiH i Predsjedništvo BiH poduzeli za rješavanje spornih pitanja vezanih uz vlasništvo i zaštitu interesa Bosne i Hercegovine, a u vezi s Jadranskim naftovodom?“ „Molim Tajništvo Doma da mi dostavi podatke o tome koliko puta nisam bio nazočan sjednicama Parlamentarne skupštine BiH te jesu li razlozi bili opravdani ili ne? Pitanje se odnosi na razdoblje od preuzimanja mandata do danas?“

Džaferović, Šefik

„Ja ću postaviti jedno životno pitanje tragom zaključaka sa sjednice Općinskog vijeća Zenica od 6. ožujka 2008. na kojoj je to Vijeće vodilo raspravu o Informaciji o epidemiološkoj situaciji na području općine Zenica. Zaključcima, koje sam dobio u svojstvu zastupnika u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, od mene je zatraženo da se obratim ovome Domu. Pretpostavljam da postoje određeni problemi u funkcioniranju Ureda za veterinarstvo BiH... Mi imamo Ured za veterinarstvo i želio bih od njega dobiti informaciju – je li taj Ured u potpunosti konstituiran i postoje li problemi u njegovom radu? Ako postoje, onda što je to što trebamo učiniti mi u Bosni i Hercegovini kako bi on u potpunosti funkcionirao? I posebno pitanje - je li osiguran jedinstveni način obavljanja kontrole zaštite životinja na cijelom području države?“

Ponovio je pitanje koje je postavio Vijeću ministara BiH na 9. sjednici od 23. svibnja 2007, a koje se odnosi na granični prijelaz u Gradiškoj. Pitanje postavljeno na 9. sjednici glasi: „Pitanje sam postavio još u svibnju prošle godine. Ponavljam ga, a odnosi se na potporu za rješavanje posljedica funkcioniranja graničnog prijelaza u Gradiškoj. Granični prijelaz u Gradiškoj nalazi se u središtu grada i uzrok je ozbiljnih posljedica u organiziranju i funkcioniranju života u gradu i oko grada. Zbog velike frekvencije vozila, infrastruktura u Gradiškoj permanentno se urušava. Prijedloženo je osigurati redovite prihode za tekuće investicijsko održavanje prometnica i infrastrukture u funkciji graničnog prijelaza i terminala u općinskom proračunu iz prihoda za usluge korištenja terminala, i to tako što će najmanje 50% ovih prihoda biti izravno uplaćivano u proračun Općine Gradiška. Na ovakav nas prijedlog obvezuje Europska povelja o zaštiti prava lokalne samouprave, kao i jaki trendovi centralizacije vlasti, naročito u području fiskalne politike, što omogućuje i uskraćuje financijska sredstva lokalnoj samoupravi. Tražio sam odgovor u pisanom obliku, pa to i ovoga puta tražim.“

Bećirović, Denis

„Bosna i Hercegovina je jedina država u Europi u kojoj imate primjere djelovanja dviju škola pod jednim krovom. I što je najgore, situacija se u tom pogledu sve više pogoršava. Segregacija po etničkom kriteriju u školama u Bosni i Hercegovini postala je, izgleda, norma, a ne više iznimka, i to na teritoriju cjele Bosne i Hercegovine... Stoga, u najkraćem, postavljam pitanje i predsjedatelju Vijeća ministara, ministru za ljudska prava i izbjeglice i ministru civilnih poslova, svakom iz njegove domene i unutar njihovih nadležnosti, da mi odgovore – što su oni konkretno učinili da spriječe segregaciju učenika u Bosni i Hercegovini? I za razliku od pitanja kojima tražimo pisane odgovore, a na koje, u pravilu, ne dobivamo bilo kakve odgovore, suprotno Poslovniku tražim usmeni odgovor na današnjoj sjednici, budući da to potresa, evo, već danima Bosnu i Hercegovinu.“

Jamakosmanović, Sead

„Zašto do sada nije potpisana UN-ova Konvencija o pravima invalidnih osoba i kada će, odnosno kada će biti upućena ovome Domu na ratifikaciju?“

Jukić, Velimir

„Šta poduzima Vijeće ministara BiH glede pitanja povrata stare devizne štednje građanima BiH koja se nalazila, i danas se nalazi, u bankama čije je sjedište izvan Bosne i Hercegovine – Ljubljanska banka, Investiciona banka Beograd i druge banke ako ih ima?“

Zorić, Vinko

„Prvo pitanje je kad će prestati asimilacija cijelog naroda, jer nije asimilacija samo ono što se događa u jednoj školi, postoji u okruženju a i u drugim zemljama na svijetu škola jedna, dvije, a ja sam radio u školi u susjednoj Republici Hrvatskoj gdje su četiri škole pod jednim krovom i mislim da je veći problem ove zemlje asimilacija jednog konstitutivnog naroda, nego jedna škola u u jednoj mjesnoj zajednici ili u jednom mjestu.“ Drugo pitanje Predsjedništvu BiH i Ministarstvu vanjskih poslova BiH: „Tražim cjelovitu informaciju od Predsjedništva BiH o Sporazumu o dvojnom državljanstvu s Rapublikom Hrvatskom. Šta je razlog blokiranja tog sporazuma? A nakon što je, kao što je i javnost upoznata, provedena sva potrebna procedura? Istu informaciju tražim i od Ministarstva vanjskih poslova BiH.“

Živković, Milorad

„Na sinoćnjoj BHT-ovoj emisiji čuo sam kako su, u vezi s posjetom predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Hrvatskoj, g. G. Bush i službe zadužene za njegov siguran boravak u Hrvatskoj izrazili zabrinutost zbog mogućnosti postojanja tzv. spavača u Bosni i Hercegovini – bijele Al-Kaide i terorista. Ako Vijeće ministara BiH ne može odgovoriti na upućeno pitanje, jer na današnjoj sjednici imamo tu točku dnevnog reda, do razmatranja te točke dnevnog reda neka kaže je li ta informacija točna? Ako nije točna, upućujem potpitanje Ministarstvu vanjskih poslova – je li upućen demant? Ako je točna, koliko ima tih ljudi i što se čini da oni odu iz Bosne i Hercegovine?“

„U zadnjem broju jednog tjednog lista pročitao sam intervju s vođom Četničkog ravnogorskog pokreta, koji kaže da u policijskim i vojnim strukturama ima na stotine svojih pripadnika. Volio bih da mi Vijeće ministara BiH do održavanja sljedeće sjednice Doma dostavi informaciju o točnosti tih podataka.“