MENI
8.7.2014.

Босна и Херцеговине први пут као чланица учествовала у раду Парламентарне скупштине Франкофоније


Учешћем посланице у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ (ПСБиХ) др Азре Хаџиахметовић на 40. годишњем засједању Парламентарне скупштине Франкофоније (ПСФ), које се од 4. до 8. јула одржава у Отави, Босна и Херцеговина је по први пут представљена као чланица ове међународне организације.

Уочи пленарне сједнице ПСФ, др Хаџиахметовић активно је учествовала на састанку Мреже жена парламентарки, на коме се, између осталог, расправљало о улози политичких странака и утицају националних изборних система на представљање жена у политичком и јавном животу.

Др Хаџиахметовић је, такође, учествовала и у раду Комитета за сарадњу и развој, на чијем дневном реду су биле теме које се тичу потребе израде националних развојних стратегија са акцентом на одрживи развој у функцији ефикасне борбе против сиромаштва. На Комитету је истакнуто да су климатске промјене све израженије и да погађају све више људи, те да је потребно реаговати брзо и ефикасно како би се те промјене зауставиле. Речено је да, осим влада, локалних власти, компанија и цивилног друштва, и парламенти морају преузети свој дио одговорности у дефинисању и провођењу заједничког одговора на климатске изазове, нарочито кроз доношење одговарајућих институционалних, законодавних и регулативних мјера.

Овогодишње пленарно засједање ПСФ, којем присуствује око 350 делегата и двадесетак предсједника парламената и чија је главна тема положај жена и младих, својим обраћањима отворили су предсједник Доњег дома Парламента Канаде Андреw Сцхеер, предсједник Сената Канаде Ноел Кинселла, предсједник Међународне организације Франкофоније Абдоу Диоуф, предсједница Парламентарне скупштине Франкофоније Андрее Цхампагне, те Давид Јохнстон, генерални гувернер Канаде. Сви говорници су нагласили важност и значај који данас у свијету ужива Франкофонија и то у свим областима живота, а посебно на повезивању народа и на његовању језичких различитости. Такођер је истакнута велика важност коју у остваривању циљева Франкофоније имају парламентарци, како на глобалном нивоу тако и у својим националним парламентима.

ПСФ је основана 1967. године у Луксембургу с циљем заштите и промовисања француског језика на парламентарном нивоу. Та међународна организација данас је прерасла у тијело које доноси врло важне одлуке из политичке, економске, социјалне, културне и језичке сфере. ПСФ чини 79 држава, међу којима је и БиХ, која је у чланство ПСФ примљена на прошлогодишњем засједању у Абидјану. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу