MENI
3.5.2017.

Саопштење предсједавајућег Заједничке комисије за људска права Парламентарне скупштине БиХ Борислава Бојића поводом 3. маја, Свјетског дана слободе медија

Поводом Свјетског дана слободе медија, предсједавајући Заједничке комисије за људска права Парламентарне скупштине БиХ Борислав Бојић издао је саопштење за медије које преносимо у цијелости (слиједи текст):

"Трећи мај - Свјетски дан слободе медија обиљежава се с циљем промовисања и подизања свијести о значају слободе и независности медија, али и да би се државе подсјетиле на дужност да поштују и подржавају право на слободу изражавања.

Улога медија у развоју демократског друштва је немјерљива. Међутим, да би медији могли остварити своју улогу, држава мора обезбиједити амбијент у којем новинари могу радити слободно, без било каквих притисака и страха од посљедица због свог рада.

Заједничка комисија за људска права Парламентарне скупштине БиХ је кроз организовање конференција и тематских сједница, изразила своје  опредјељење да преузме пуну одговорност за обезбјеђење поштивања, заштите, остваривања и промоције људских права од стране свих надлежних институција власти.

Тако је прошле године организовала Тематску сједницу о слободи изражавања и слободи медија, те Другу годишњу конференцију о стању људских права и слобода у Босни и Херцеговини посветила питању слободе изражавања и слободе медија, односно изазовима у остваривању права на слободу изражавања и слободу медија, као основних елемената демократског друштва.

Заједничка комисија за људска права пружа велику подршку у раду Вијећу за штампу БиХ, Удружењу БХ новинари и Регулаторној агенцији за комуникације.

Бројни међународни документи у области људских права дефинишу елементе слободе изражавања и слободе медија. Неки од тих докумената су саставни дио Устава БиХ, али и устава ентитета, Брчко дистрикта и кантона.

Основа ове слободе је садржана у члану 19. Универзалне декларације о људским правима, као и у члану 19. Међународног пакта о грађанским и политичким правима, који захтијевају да “нико не смије бити узнемираван због свога мишљења” те да “свако има право на слободу изражавања; то право обухвата слободу да тражи, добија и шири информације и мисли сваке врсте, без обзира на границе, било усмено, писмено, штампом или у умјетничкој форми, или било којим другим средством по свом избору.” Ово право је гарантовано и другим бројним споразумима у области људских права укључујући за нас посебно битан инструмент Савјета Европе, Европску конвенцију о људским правима и основним слободама.

У великој мјери ова права и слободе су уведене у правни систем Босне и Херцеговине и више пута је наглашавано да Босна и Херцеговина има напредан правни оквир у овој области.

Међутим, опредјељење Заједничке комисије за људска права није само да сагледа правни оквир, већ и да у свом парламентарном надзору:

  • преузме активну улогу у сагледавању де фацто стања у примјени постојећег оквира,
  • да идентификује проблеме у пракси или недостатке у правном оквиру,
  • захтијева досљедно дјеловање надлежних институција власти,
  • да реагује у оквиру своје надлежности, те да унапређује правни и политички одговор на препознате изазове.

 

Кључни изазови које је ова Заједничка комисија већ препознала су:

  • Негативно институционално и политичко окружење за пуно уживање слободе изражавања;
  • Финансијска нестабилност РТВ сервиса;
  • Појаве политичког притиска и застрашивања новинара;
  • Нетранспарентност власништва над медијима;
  • Појаве ограничавања слободе изражавања преко интернета.

 

Заједничка комисија за људска права ће у свом пуном капацитету и у складу са својом надлежности преузети обавезу да задужи надлежне институције да отклоне наведне препреке.", наглашава се у саопштењу предсједавајућег Бојића. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу