MENI
3.5.2017.

Priopćenje predsjedatelja Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH Borislava Bojića u povodu 3. svibnja, Svjetskog dana slobode medija

U povodu Svjetskog dana slobode medija, predsjedatelj Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH Borislav Bojić izdao je priopćenje za medije koje prenosimo u cijelosti (slijedi tekst):

"Treći svibanj - Svjetski dan slobode medija obilježava se s ciljem promoviranja i podizanja svijesti o značaju slobode i neovisnosti medija, ali i da bi se države podsjetile na dužnost da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja.

Uloga medija u razvoju demokratskog društva je nemjerljiva. Međutim, da bi mediji mogli ostvariti svoju ulogu, država mora osigurati ambijent u kojem novinari mogu raditi slobodno, bez bilo kakvih pritisaka i straha od posljedica zbog svog rada.

Zajedničko povjerenstvo za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH je kroz organiziranje konferencija i tematskih sjednica, izrazilo svoje opredjeljenje da preuzme punu odgovornost za osiguravanje poštivanja, zaštite, ostvarivanja i promoviranja ljudskih prava od strane svih nadležnih institucija vlasti.

Tako je prošle godine organiziralo Tematsku sjednicu o slobodi izražavanja i slobodi medija, te Drugu godišnju konferenciju o stanju ljudskih prava i sloboda u Bosni i Hercegovini posvetila pitanju slobode izražavanja i slobode medija, odnosno izazovima u ostvarivanju prava na slobodu izražavanja i slobodu medija, kao osnovnih elemenata demokratskog društva.

Zajedničko povjerenstvo za ljudska prava pruža veliku potporu u radu Vijeću za štampu BiH, Udruženju BH novinari i Regulatornoj agenciji za komunikacije.

Brojni međunarodni dokumenti u oblasti ljudskih prava definiraju elemente slobode izražavanja i slobode medija. Neki od tih dokumenata su sastavni dio Ustava BiH, ali i ustava entiteta, Brčko distrikta i županija.

Osnova ove slobode je sadržana u članku 19. Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, kao i u članku 19. Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima, koji zahtijevaju da “Nitko ne smije biti uznemiravan zbog svoga mišljenja” te da “svatko ima pravo na slobodu izražavanja; to pravo obuhvata slobodu da traži, dobija i širi informacije i misli svake vrste, bez obzira na granice, bilo usmeno, pismeno, tiskom ili u umjetničkoj formi, ili bilo kojim drugim sredstvom po svom izboru.” Ovo pravo je garantirano i drugim brojnim sporazumima u oblasti ljudskih prava uključujući za nas posebno bitan instrument Vijeća Europe, Europsku konvenciju o ljudskim pravima i osnovnim slobodama.

U velikoj mjeri ova prava i slobode su uvedene u pravni sustav Bosne i Hercegovine i više puta je naglašavano da Bosna i Hercegovina ima napredan pravni okvir u ovoj oblasti.

Međutim, opredjeljenje Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava nije samo da sagleda pravni okvir, već i da u svom parlamentarnom nadzoru:

  • preuzme aktivnu ulogu u sagledavanju de facto stanja u primjeni postojećeg okvira,
  • da identificira probleme u praksi ili nedostatke u pravnom okviru,
  • zahtijeva dosljedno djelovanje nadležnih institucija vlasti,
  • da reagira u okviru svoje nadležnosti, te da unaprjeđuje pravni i politički odgovor na prepoznate izazove.

Ključni izazovi koje je ovo Zajedničko povjerenstvo već prepoznalo su:

  • Negativno institucionalno i političko okruženje za puno uživanje slobode izražavanja;
  • Financijska nestabilnost RTV servisa;
  • Pojave političkog pritiska i zastrašivanja novinara;
  • Netransparentnost vlasništva nad medijima;
  • Pojave ograničavanja slobode izražavanja preko interneta.

 

Zajedničko povjerenstvo za ljudska prava će u svom punom kapacitetu sukladno svojim nadležnostima preuzeti obvezu da zaduži nadležne institucije da otklone navedne prepreke.", naglašava se u priopćenju predsjedatelja Bojića. (kraj)


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću