3.4.2017.
Održana radionica za pripremu i upućivanje u parlamentarnu proceduru Prijedloga zakona o parlamentarnom nadzoru
Privremeno zajedničko povjerenstvo obaju domova Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) za pripremu i upućivanje u parlamentarnu proceduru Prijedloga zakona o parlamentarnom nadzoru organiziralo je danas na Vlašiću radionicu s ciljem poboljšanja teksta Prijedloga zakona.
Predsjedatelj Privremenog zajedničkog povjerenstva obaju domova PSBiH Borislav Bojić i zamjenice predsjedatelja Ljilja Zovko i Semiha Borovac istaknuli su da je efektivan parlamentarni nadzor nad aktivnostima i politikama rada izvršnih vlasti jedan od osnovnih zadataka parlamenta. Kako su pojasnili, Zakon o parlamentarnom nadzoru može predstavljati pozitivan korak u razvoju i sazrijevanju političkog sustava u BiH.
Tijekom radionice, koja je organizirana uz potporu Misije OESS-a u BiH i uz stručnu i pravnu potporu Ureda OESS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), istaknuto je i to da se Prijedlogom zakona o parlamentarnom nadzoru prvenstveno želi unaprijedi učinkovitost institucija, ali isto tako i vršiti kontrola korištenja datih ovlaštenja, te preventivno djelovati na sprječavanju zlouporabe datih ovlaštenja.
Preporuke, koje je prezentirao pravni savjetnik ODIHR-a Yuri Marchenko, proistekle su i utemeljene na međunarodnim standardima i praksama parlamentarnog nadzora u državama članicama OESS-a. Marchenko je istaknuo kako ODIHR smatra da Prijedlog zakona treba biti dosljedniji u definiranju nadležnosti, te u razjašnjavanju i ojačavanju nekoliko važnih prava nadzornih tijela, kao što je pravo na pozivanje svjedoka i pravo na pristup dokumentima i informacijama u svezi s radom nadziranih tijela.
Također, ODIHR je preporučio i to da je potrebno ojačati ulogu parlamentarne opozicije u procesu nadzora kako bi se osigurao rigorozniji nadzor nad radom vlade. Potrebno je, kako je rečeno, prepoznati i specijalnu ulogu neovisnih tijela koja provode parlamentarni nadzor, odnosno osigurati da njihove specijalizirane istrage i tehnička ekspertiza na pravilan način budu uvedene u aktivnosti parlamenta na provođenju nadzora. Dalje se u preporukama navodi i da je potrebno razjasniti nadležnosti tijela koja provode parlamentarni nadzor u smislu pozivanja svjedoka i zahtjeva za dokumentima i informacijama, naročito u kontekstu istraga i saslušanja, te razjasniti prirodu i visinu sankcija za neispunjavanje pomenutih zahtjeva.
Iako se obično parlamentarni nadzor provodi putem parlamentarnih poslovnika, na radionici je poručeno kako je vrijednost posebnog zakona o parlamentarnom nadzoru u tome što nameće obvezu dužnosnicima državnih izvršnih tijela da poštuju zahtjeve parlamentarnih nadzornih tijela i, općenito, surađuju s parlamentom u dobroj volji.
Ovim zakonskim prijedlogom, rečeno je, osigurava se i širok niz nadzornih instrumenata kao što su saslušanja, javne rasprave, istrage, revizije izvješća koja podnose izvršna tijela, usmena i pisana pitanja koja se šalju izvršnim tijelima, interpelacije i druge aktivnosti iz dijela nadzornih instrumenata u parlamentarnom nadzoru.
Na današnjoj radionici članovi Privremenog zajedničkog povjerenstva donijet će određene preporuke i zaključke s ciljem što skorijeg upućivanja u parlamentarnu proceduru teksta Prijedloga zakona o parlamentarnom nadzoru. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |