14.3.2017.
Представници ПСБиХ учествовали у раду Конференције на тему: „Борба против корупције унапређењем законодавног оквира, јачањем институција и повећањем сарадње са грађанима“
Предсједавајући Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Шефик Џаферовић, предсједавајући Дома народа ПСБиХ Бариша Чолак и представници радних тијела ПСБиХ која се баве питањима превенције корупције и координације борбе против корупције учествовали су у раду Конференције на тему „Борба против корупције унапређењем законодавног оквира, јачањем институција и повећањем сарадње са грађанима“, која је, у организацији Мисије ОЕБС у БиХ и Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције, данас одржана у Сарајеву.
Обраћајући се учесницима овог великог скупа, предсједавајући Представничког дома ПСБиХ Шефик Џаферовић навео је да корупција у савременом свијету представља озбиљан проблем који је у различитим облицима и размјерама присутан свугдје, па и у економски снажним, демократским и организованим државама. Истакао је да Босна и Херцеговина, као транзицијска земља, подузима системске активности на супротстављању корупцији, која се сматра једним од кључних изазова на путу наше земље ка Европској унији (ЕУ). Наглашавајући да приступање ЕУ представља стратешки приоритет за Босну и Херцеговину, Џаферовић је истакао да борба против корупције представља императив за већину држава из процеса проширења ЕУ. Упозорио је да је ово питање уско повезано са поштивањем темељних људских права, радом правосудних органа и институција, правдом и унутрашњим пословима. С обзиром на то да се, како је навео, борби против корупције пажња посвећује већ у раној фази процеса приступања ЕУ, те да се отварање поглавља у преговорима са ЕУ темељи на увјерљивим резултатима у борби против корупције, Џаферовић је закључио да БиХ мора показати одлучност у подузимању конкретних, свеобухватних и одрживих активности на супротстављању корупцији.
Предсједавајући Дома народа ПСБиХ Бариша Чолак навео је да је у посљедњем Извјештају Европске комисије о напретку Босне и Херцеговине за 2016. годину констатовано да је Босна и Херцеговина досегла одређени степен припремљености у борби против корупције. С тим у вези, Чолак је упозорио на то да је и даље непримјерен правни и институционални оквир из овога подручја, те да непримјењивање закона штетно утиче на грађане и институције у нашој земљи, што проведбу акцијских планова у борби против корупције чини мање ефикасном. У прилог констатацији да је перцепција корупције у нашој земљи и даље висока, Чолак је изнио резултате посљедњег индекса перцепције корупције, у којем је наша земља, на основу истраживања проведеног у 176 земаља свијета, заузела тек 83. мјесто. Закључио је да ови показатељи дају за право представницима институција власти на различитим нивоима у БиХ да своје најшире капацитете ставе у борбу против свих облика корупције у нашој земљи, с циљем слања јасне поруке да Босна и Херцеговина има нулту стопу толеранције према овом проблему.
У оквиру сесије на којој је расправљано о антикорупцијским структурама и активностима у парламентима у БиХ, предсједавајући Заједничке комисије за људска права ПСБиХ Борислав Бојић подсјетио је на то да је Босна и Херцеговина 2009. године донијела законско рјешење којим је успостављена Агенција за превенцију корупције и координацију борбе против корупције. Доношење закона којим је дефинисан рад ове независне институције у то вријеме представљао је један од главних услова за либерализацију визног режима за грађане БиХ, подсјетио је Бојић и додао да наша земља тренутно ради на тексту Приједлога закона о парламентарном надзору. Овај законски текст ће, како је навео, осим прецизно дефинисаног питања демократске контроле институција извршне власти у БиХ од стране ПСБиХ, инкорпорирати и одредбе које се односе на сарадњу ПСБиХ са независним институцијама попут Канцеларије за ревизију институција БиХ, Институције омбудсмена за људска права БиХ и Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције.
Предсједавајућа Комисије за финансије и буџет Дома народа ПСБиХ Љиља Зовко упознала је присутне са динамиком формирања Огранка Глобалне организације парламентараца за борбу против корупције (ГОПАК) у ПСБиХ. Зовко је истакла да овај Огранак тренутно броји осам посланика и делегата из оба дома ПСБиХ, те да у његов састав улазе представници различитих политичких странака заступљених како у владајућој коалицији, тако и у опозицији. Зовко је оцијенила да конституисање Огранка ГОПАК-а у ПСБиХ представља велики корак за будуће активности представника законодавне власти на пољу превенције и борбе против корупције у институцијама власти БиХ. Закључила је да је у времену пред нама потребно имати храбрости и политичке воље да се у потпуности проведе актуeлни правни оквир, а затим и да се, у складу са препорукама из Извјештаја Европске комисије о напретку БиХ, овај оквир додатно побољша.
Током конференције расправљано је и о потребним промјенама у оквиру кључних закона и стратешких докумената за борбу против корупције, те побољшању координације између разних нивоа власти на овом пољу. Учесници су расправљали и о добрим праксама и искуствима из регије у организацији борбе против корупције у институцијама, те промовирању антикорупцијских активности у јавности. Конференција је закључена дискусијом о јачању капацитета институција за превенцију и борбу против корупције, те ангажовању представника цивилног друштва у борби против корупције. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |