MENI
9.10.2014.

Посланица др Данијела Мартиновић на сједници Генералног комитета ПСЦЕИ у Букурешту о проблематици отварања нових радних мјеста за високообразоване младе људе


Посланица Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) и чланица Сталне делегације ПСБиХ у Парламентарној скупштини Централноевропске иницијативе (ПСЦЕИ) др Данијела Мартиновић учестовала је данас у Букурешту у раду сједнице Генералног комитета ПСЦЕИ за економска питања.

Током главне дебате на сједници овог Комитета, др Мартиновић обратила се присутнима говором на тему „Нова радна мјеста за високообразоване младе људе кроз регионални центар – нови изазов за културолошке и креативне индустрије“.

Говор др Мартиновић на сједници Генералног комитета за економска питања ПСЦЕИ преносимо у цјелости:

"Нова радна мјеста за високо образоване младе људе кроз регионални центар – нови изазов за културолошке и креативне индустрије
Захваљујем се домаћинима на топлој добродошлици и изврсној организацији састанка Генералног комитета ЦЕИ-а за економска питања.
Предложена тема је веома интересантна из више разлога: због значаја културолошких и креативних индустрија у расту ГДП-а развијених земаља и земаља у развоју, затим потребе запошљавање младих високообразованих особа у наведеним индустријама у свјетлу велике незапослености младих у Европи и земљама ЦЕИ-а као и због продубљавање наше сарадње, размјене знања и искустава путем регионалног центра.

Наведена проблематика је посебно интересантна за моју земљу, БиХ. И то не само у свјетлу даље сарадње са земљама ЦЕИ-а него и због високе стопе незапослености младих особа као и развоја креативних и културних индустрија.

У БиХ официјелна стопа незапослености износи 28 посто а постотак незапослености младих је чак 50%. Креативне и културне индустрије, које се базирају на економској, знанственој, умјетничкој и културолошкој креативности (као што су архитектура, дизајн, занатство, израда софтвера, умјетност – музика, филм, умјетнине и сл. ), представљају могућност за учинковито запошљавање младих, талентираних и високообразованих људи. БиХ, поред наведене чињенице, од јула 2014 године има и официјелну обавезу према ЕУ због уговора који је потписан између БиХ и ЕУ о учешћу БиХ у програму „Creative Europe“.

Познато је да креативне индустрије и креативна економија доприносе стварању 3% вриједности ГДП-а земаља ЕУ, но и у земљама ЕУ постоји проблем дефинирање категорије културне и креативне индустрије, мјерења и праћења потенцијала исте. Премда је и УНЕСЦО развио методологију праћења креативне економије, и даље постоје разлике у схваћању исте.

Но, Еуропа 2020 стратегy for growth and jobs је дефинирала као циљ давање техничке и финанцијске подршке за допринос културних и креативних индустрија стварању нових радних мјеста и запошљавању. И у нашем акционом плану за период 2014-2020 година смо поставили циљеве који су уско везани за наведено – друштво базирано на знању, одржива економија те инклузивно друштво.

У свјетлу датих циљева и фондова ЕУ који стоје на располагању као и средстава ЕБРД-а која су ЦЕИ-у до сада стајала на располагању, као и контрибуције земаља чланица ЦЕИ-а, стварање регионалног центра би представљало корак даље у повезивању наших земаља. И наравно, остваривању Акционог плана земаља ЦЕИ и плана Еуропа 2020.

Исто тако, мислим да бисмо овом приликом могли размислити и о могућности предлагања креативних центара – градова али и могућих креативних регионалних кластера, мрежа и дистрикта. Кориштење сличности и блискости земаља ЦЕИ-а може представљати основу за техничку и научну, културну сарадњу, сарадњу у области туризма, старих и традиционалних заната.

Мислим да имамо и више него довољно знања и потенцијала те заједничких вриједности које можемо искористити у наведеном смислу. Зато се надам да ће овај састанак Комитета за економска питања резултирати и конкретним закљућцима и приједлозима." (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу