MENI
9.10.2014.

Zastupnica dr. Danijela Martinović na sjednici Glavnog komiteta PSSEI u Bukureštu o problematici otvaranja novih radnih mjesta za visokoobrazovane mlade ljude

 
Zastupnica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) i članica Stalnog izaslanstva PSBiH u Parlamentarnoj skupštini Srednjoeuropske inicijative (PSSEI) dr. Danijela Martinović sudjelovala je danas u Bukureštu u radu sjednice Glavnog komiteta PSSEI za ekonomska pitanja.

Tijekom glavne debate na sjednici ovog Komiteta, dr. Martinović obratila se nazočnim govorom na temu „Nova radna mjesta za visokoobrazovane mlade ljude kroz regionalni centar – novi izazov za kulturološke i kreativne industrije“.

Govor dr. Martinović na sjednici Glavnog komiteta za ekonomska pitanja PSSEI prenosimo u cjelosti:

"Nova radna mjesta za visoko obrazovane mlade ljude kroz regionalni centar – novi izazov za kulturološke i kreativne industrije.
Zahvaljujem se domaćinima na toploj dobrodošlici i izvrsnoj organizaciji sastanka Generalnog komiteta CEI-a za ekonomska pitanja.
Predložena tema je veoma interesantna iz više razloga: zbog značaja kulturoloških i kreativnih industrija u rastu GDP-a razvijenih zemalja i zemalja u razvoju, zatim potrebe zapošljavanje mladih visokoobrazovanih osoba u navedenim industrijama u svjetlu velike nezaposlenosti mladih u Evropi i zemljama CEI-a kao i zbog produbljavanje naše saradnje, razmjene znanja i iskustava putem regionalnog centra.

Navedena problematika je posebno interesantna za moju zemlju, BiH. I to ne samo u svjetlu dalje saradnje sa zemljama CEI-a nego i zbog visoke stope nezaposlenosti mladih osoba kao i razvoja kreativnih i kulturnih industrija.

U BiH oficijelna stopa nezaposlenosti iznosi 28 posto a postotak nezaposlenosti mladih je čak 50%. Kreativne i kulturne industrije, koje se baziraju na ekonomskoj, znanstvenoj, umjetničkoj i kulturološkoj kreativnosti (kao što su arhitektura, dizajn, zanatstvo, izrada softvera, umjetnost – muzika, film, umjetnine i sl. ), predstavljaju mogućnost za učinkovito zapošljavanje mladih, talentiranih i visokoobrazovanih ljudi. BiH, pored navedene činjenice, od jula 2014 godine ima i oficijelnu obavezu prema EU zbog ugovora koji je potpisan između BiH i EU o učešću BiH u programu „Creative Europe“.

Poznato je da kreativne industrije i kreativna ekonomija doprinose stvaranju 3% vrijednosti GDP-a zemalja EU, no i u zemljama EU postoji problem definiranje kategorije kulturne i kreativne industrije, mjerenja i praćenja potencijala iste. Premda je i UNESCO razvio metodologiju praćenja kreativne ekonomije, i dalje postoje razlike u shvaćanju iste.

No, Europa 2020 strategy for growth and jobs je definirala kao cilj davanje tehničke i financijske podrške za doprinos kulturnih i kreativnih industrija stvaranju novih radnih mjesta i zapošljavanju. I u našem akcionom planu za period 2014-2020 godina smo postavili ciljeve koji su usko vezani za navedeno – društvo bazirano na znanju, održiva ekonomija te inkluzivno društvo.

U svjetlu datih ciljeva i fondova EU koji stoje na raspolaganju kao i sredstava EBRD-a koja su CEI-u do sada stajala na raspolaganju, kao i kontribucije zemalja članica CEI-a, stvaranje regionalnog centra bi predstavljalo korak dalje u povezivanju naših zemalja. I naravno, ostvarivanju Akcionog plana zemalja CEI i plana Europa 2020.

Isto tako, mislim da bismo ovom prilikom mogli razmisliti i o mogućnosti predlaganja kreativnih centara – gradova ali i mogućih kreativnih regionalnih klastera, mreža i distrikta. Korištenje sličnosti i bliskosti zemalja CEI-a može predstavljati osnovu za tehničku i naučnu, kulturnu saradnju, saradnju u oblasti turizma, starih i tradicionalnih zanata.

Mislim da imamo i više nego dovoljno znanja i potencijala te zajedničkih vrijednosti koje možemo iskoristiti u navedenom smislu. Zato se nadam da će ovaj sastanak Komiteta za ekonomska pitanja rezultirati i konkretnim zakljućcima i prijedlozima." (kraj)

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću