MENI
19.11.2014.

Govor članice Stalnog izaslanstva PSBiH dr. Danijele Martinović na jesenjem sastanku PSSEI


Članica izaslanstva Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) dr. Danijela Martinović obratila se sudionicima redovitog Jesenjeg sastanka Parlamentarne dimenzije Srednjoeuropske inicijative koji se održava u Beču.

U svom obraćanju dr. Danijela Martinović naglasila je da će suradnja zemalja SEI na polju znanstvenih istraživanja omogućiti korištenje europskih fondova s ciljem stvaranja održive ekonomije i inkluzivnog društva.

Govor članice izaslanstva Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine u PSSEI prenosimo u cjelini:

"CEI AGENDA 2014 – 2016 - Društvo temeljeno na znanju

Prije svega bi se željela zahvaliti našim domaćinima na toploj dobrodošlici i izvrsnoj organizaciji sastanka zemalja CEI-a.

Poznato je da jedno on tematskih područja koje su zemlje CEI-a navele kao ključne prioritete u Planu aktivnosti CEI-a 2014.-2016. i društvo temeljeno na znanju. Ono obuhvata 3 područja – istraživanje i inovacije, cjeloživotno učenje i trening, te informatičko društvo.

Za svako područje su navedena po tri prioriteta odnosno konkretne mjere akcije. Ovom prilikom bi podvukla značaj implementiranja okvirnog programa CEI-PRAISE (Program za promociju istraživanja i inovacija kroz stručno usavršavanje) koji je usvojen na ministarskom sastanku CEI-a u Trstu krajem devetog mjeseca.

Sedmogodišnji program sa budžetom preko 45 miliona eura, koji obuhvata preko 60 istraživačkih i naučnih institucija zemalja CEI, te CEI Naučnu i istraživačku mrežu (CEI Science and Technology Network) svojim istraživačkim potencijalom pomogao bi promociji istraživanja, tranfera tehnologije te inovacija. Postao bi osnova za ekonomski napredak naših zemalja putem transfera znanja i najboljih praksi, znanstvene izvrsnosti te usavršavanje kadrova.

U Programu se pominju pametne strategije za specijalizaciju (S3) kao sredstvo za podršku regionaknoj konkurentnosti i razvoju inovativnih kapaciteta regije kako bi se poboljšao ekonomski rast Smatram da je posebno bitno razviti trougao znanja između istraživanja, edukacije i inovacije/posla. Oni su ključni pokretači društva zasnovanog na znanju. Naučna saradnja, ubrzavanje transfera tehnologija u cilju promocije inovacija, sinergijske inicijative istraživačke i trans-nacionalne mobilnosti naučnika i istraživača, kao i razvoj lokalnih kapaciteta kroz stipendije i obuke su ključne aktivnosti.

Na taj način možemo doprinijeti i ostvarivanju ciljeva EU programa Horizont 2020 - Okvirni program za istraživanje i inovacije u Evropskoj uniji (2014-2020) koji povezuje 7. Okvirni program za istraživanje, konkurentnost i inovacije (CIP) i Program za poduzetništvo i inovacije (EIP). EU se kao i zemlje CEI-a, suočava sa problemima nedovoljnog rasta, nivoa inovacija te se suočava sa nizom okolišnih i socijalnih izazova.

Zajedničko djelovanje CEI Naučne i istraživačke mreže te Evropskog instituta za inovacije i tehnologiju (EIT) može stvoriti bazu za pametan, održiv i inkluzivan rast, prevladavanje inovacijskog jaza, jačanje industrijske konkurentnosti kao i povećati zaposlenost kroz tehnološke promjene.

Zemlje EU i zemlje CEI-a zaostaju za prosjekom zemalja G7 vezanih za ulaganje u sektor istraživanja i razvoja. Evropa se suočava sa opadanjem udjela u patentima, povećanjem trgovinskog deficita visoke tehnologije i nedovoljnim brojem inovativnih kompanija sa visokim rastomvisokotehnološkom sektoru. EU i zemlje CEI-a imaju historijski jake naučne baze ali zaostaju za SAD-om i nekim azijskim zemljama. Saradnja naših zemalja na polju istraživanja i razvoja, omogućit će prevladavanje problema vezanog za nedovoljnu prekograničnu koordinaciju. Na taj način zemlje CEI će se uklopiti u ciljeve i fondove EU predviđene za navedene svrhe.

Smatram da saradnja svih institucija, instraživačkih centara i univerziteta u sklopu Naučne i tehnološke mreže CEI-a sa vrhunskim istraživačkim institucijama (Tehnološki Univerzitet u Beču i Gracu, Univerzitet u Trstu, talijanski Institut za proizvodnju materijala, Institut Ruđer Bošković, Fakultet prirodnih i tehničkih nauka Univerziteta u Sarajevu, Beogradu, Ljubljani itd.) može rezultirati vrhunskim rezultatima jer istaživačkog u znanstvenog kapaciteta ima dovoljno.

Ostvarenjem zadatih ciljeva može se stvoriti podloga za ispunjenje ostalih ciljeva naše Agende – Održiva ekonomija i razvoj i inkluzivno društvo.
Hvala Vam na pažnji!" (kraj)


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću