MENI
19.11.2014.

Говор чланице Сталне делегације ПСБиХ др Данијеле Мартиновић на јесењем састанку ПСЦЕИ


Чланица делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) др Данијела Мартиновић обратила се учесницима редовног Јесењег састанка Парламентарне димензије Централноевропске иницијативе који се одржава у Бечу.

У свом обраћању др Данијела Мартиновић нагласила је да ће сарадња земаља ЦЕИ на пољу научних истраживања омогућити кориштење европских фондова с циљем стварања одрживе економије и инклузивног друштва.

Говор чланице делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине у ПСЦЕИ преносимо у цјелини:

"ЦЕИ АГЕНДА 2014 – 2016 - Друштво темељено на знању

Прије свега би се жељела захвалити нашим домаћинима на топлој добродошлици и изврсној организацији састанка земаља ЦЕИ-а.
Познато је да једно он тематских подручја које су земље ЦЕИ-а навеле као кључне приоритете у Плану активности ЦЕИ-а 2014.-2016. и друштво темељено на знању. Оно обухвата 3 подручја – истраживање и иновације, цјеложивотно учење и тренинг, те информатичко друштво.

За свако подручје су наведена по три приоритета односно конкретне мјере акције. Овом приликом би подвукла значај имплементирања оквирног програма CEI-PRAISE (Програм за промоцију истраживања и иновација кроз стручно усавршавање) који је усвојен на министарском састанку ЦЕИ-а у Трсту крајем деветог мјесеца.
Седмогодишњи програм са буџетом преко 45 милиона еура, који обухвата преко 60 истраживачких и научних институција земаља ЦЕИ, те ЦЕИ Научну и истраживачку мрежу (CEI Science and Technology Network) својим истраживачким потенцијалом помогао би промоцији истраживања, транфера технологије те иновација. Постао би основа за економски напредак наших земаља путем трансфера знања и најбољих пракси, знанствене изврсности те усавршавање кадрова.

У Програму се помињу паметне стратегије за специјализацију (С3) као средство за подршку регионакној конкурентности и развоју иновативних капацитета регије како би се побољшао економски раст Сматрам да је посебно битно развити троугао знања између истраживања, едукације и иновације/посла. Они су кључни покретачи друштва заснованог на знању. Научна сарадња, убрзавање трансфера технологија у циљу промоције иновација, синергијске иницијативе истраживачке и транс-националне мобилности научника и истраживача, као и развој локалних капацитета кроз стипендије и обуке су кључне активности.

На тај начин можемо допринијети и остваривању циљева ЕУ програма Хоризонт 2020 - Оквирни програм за истраживање и иновације у Европској унији (2014-2020) који повезује 7. Оквирни програм за истраживање, конкурентност и иновације (ЦИП) и Програм за подузетништво и иновације (ЕИП). ЕУ се као и земље ЦЕИ-а, суочава са проблемима недовољног раста, нивоа иновација те се суочава са низом околишних и социјалних изазова.

Заједничко дјеловање ЦЕИ Научне и истраживачке мреже те Европског института за иновације и технологију (ЕИТ) може створити базу за паметан, одржив и инклузиван раст, превладавање иновацијског јаза, јачање индустријске конкурентности као и повећати запосленост кроз технолошке промјене.

Земље ЕУ и земље ЦЕИ-а заостају за просјеком земаља Г7 везаних за улагање у сектор истраживања и развоја. Европа се суочава са опадањем удјела у патентима, повећањем трговинског дефицита високе технологије и недовољним бројем иновативних компанија са високим растомвисокотехнолошком сектору. ЕУ и земље ЦЕИ-а имају хисторијски јаке научне базе али заостају за САД-ом и неким азијским земљама. Сарадња наших земаља на пољу истраживања и развоја, омогућит ће превладавање проблема везаног за недовољну прекограничну координацију. На тај начин земље ЦЕИ ће се уклопити у циљеве и фондове ЕУ предвиђене за наведене сврхе.

Сматрам да сарадња свих институција, инстраживачких центара и универзитета у склопу Научне и технолошке мреже ЦЕИ-а са врхунским истраживачким институцијама (Технолошки Универзитет у Бечу и Грацу, Универзитет у Трсту, талијански Институт за производњу материјала, Институт Руђер Бошковић, Факултет природних и техничких наука Универзитета у Сарајеву, Београду, Љубљани итд.) може резултирати врхунским резултатима јер истаживачког у знанственог капацитета има довољно.

Остварењем задатих циљева може се створити подлога за испуњење осталих циљева наше Агенде – Одржива економија и развој и инклузивно друштво.
Хвала Вам на пажњи!" (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу