MENI
8.12.2016.

Чланови Заједничке комисије за људска права ПСБиХ учествовали на Конференцији поводом обиљежавања Међународног дана људских права

Чланови Заједничке комисије за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) учествовали су у раду Конференције поводом обиљежавања Међународног дана људских права, која се одржава данас у Сарајеву.

На Конференцији под називом „Гдје почиње говор мржње престаје слобода говора“, која се одржава у организацији Министарства за људска права и избјеглице БиХ, у уводном дијелу присутним учесницима обратили се министрица Семиха Боровац, шеф Делегације ЕУ у БиХ и специјални представник ЕУ амбасадор Lars - Gunnar Wigermark и први замјеник предсједавајућег Заједничке комисије за људска права ПСБиХ Халид Гењац.

Изражавајући добродошлицу у Зграду ПСБиХ, Гењац се захвалио на учешћу у раду ове Конференције гостима из Србије и Хрватске који у надлежним институцијама ових земаља раде на питањима заштите људских права. Своје поздраве је упутио и присутним будућим младим лидерима у нашој земљи, студентима и средњошколцима, за које је оцијенио да ће будућност Босне и Херцеговине бити сретнија у оној мјери колико ови млади људи буду спремни за међусобни дијалог и компромис.

Током свог излагања, Гењац се осврнуо на говор мржње као облик дискриминаторског понашања и забрањеног изражавања, а који се у различитим облицима појављује кроз већи број међународних аката. С тим у вези навео је рјешења која чине саставни дио Европске конвенције за заштиту људских права и темељних слобода, Повеље ЕУ о темељним правима, те Препоруке Савјета Европе о говору мржње, као и Приручника Савјета Европе о говору мржње који у себи инкорпорира критерије произашле из праксе Европског суда за људска права. Он је закључио да бројни међународни документи у области људских права дефинишу елементе слободе изражавања и слободе медија, од којих неки чине саставни дио Устава БиХ, али и ентитета, Брчко дистрикта и кантона у ФБиХ.

Иначе, ток Конференције одржавао се кроз дискусију у два различита панела, у којем су учесници дискутовали о говору мржње као потенцијалном злочину, његовом институционалном и законсом оквиру, те о саучесништву у говору мржње у јавности. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу