MENI
29.11.2016

Članovi Zajedničke komisije za ljudska prava učestvovali na Interparlamentarnoj konferenciji o sprječavanju diskriminacije osoba sa invaliditetom

Predsjedavajući Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Borislav Bojić i njegov zamjenik Halid Genjac učestvovali su u radu Interparlamentarne konferencije o sprječavanju diskriminacije osoba sa invaliditetom u regionu u procesu proširenja Evropske unije (EU), koja je danas završena u Briselu.

Obraćajući se učesnicima Konferencije, među kojima su bili predstavnici parlamenata iz zemalja u procesu pristupanja EU, kao i poslanici Evropskog parlamenta te brojni eksperti i predstavnici nevladinog sektora, predsjedavajući Zajedničke komisije za ljudska prava PSBiH Borislav Bojić istaknuo je da parlamentarno tijelo na čijem je čelu posvećuje značajnu pažnju problemima s kojima se susreću osobe s invaliditetom.

Podsjetivši na to da Zajednička komisija za ljudska prava PSBiH svake godine, u saradnji sa Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH, nevladinim organizacijama, udruženjima i međunarodnim organizacijama, obilježava 3. decembar, Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, Bojić je naglasio da postoji značajan angažman i drugih institucija na nivou BiH u čijoj je nadležnosti ovo pitanje.

Prema Bojićevim riječima, Vijeće ministara BiH, s ciljem osiguravanja koordinacije i jačanja saradnje svih nivoa vlasti, te promocije ljudskih prava osoba sa invaliditetom, uspostavilo je Vijeće za osobe sa invaliditetom BiH, ali su ovlaštenja Vijeća i resursi nedovoljni da osiguraju kvalitetniji položaj ove populacije u BiH.

Bojić je upozorio da se osobe sa invaliditetom u BiH još uvijek suočavaju sa mnoštvom prepreka u pristupačnosti, obrazovanju, zapošljavanju, stanovanju, zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti, te, kako je naveo, spadaju u najugroženiju i najranjiviju kategoriju društva.  Zbog toga, rekao je Bojić, u BiH treba ujednačiti praksu u primjeni zakona i jasno definirati djelokrug javnih organa vlasti u entitetima, distriktu, kantonima, gradovima i općinama koje rade sa invalidnim osobama. Neophodno je osigurati dosljednu primjenu  do sada donesenih propisa o osobama sa invaliditetom, te postići bolju koordinaciju, razmjenu informacija i iskustava svih organa vlasti, kao i nevladinih organizacija, koje se bave pitanjem invalidnih osoba, istaknuo je Bojić.

Tokom dvodnevne Konferencije, koju je organizirala Jedinica za prepristupno djelovanje Evropskog parlamenta u saradnji sa Komitetom za zapošljavanje i socijalna pitanja i Komitetom za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove Evropskog parlamenta, parlamentarci iz zemalja u procesu proširenja EU upoznati su sa strateškim dokumentima i najboljim praksama sprječavanja diskriminacije osoba sa invaliditetom.  (kraj)

 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću