MENI
29.11.2016.

Чланови Заједничке комисије за људска права учествовали на Интерпарламентарној конференцији о спречавању дискриминације лица са инвалидитетом

Предсједавајући Заједничке комисије за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Борислав Бојић и његов замјеник Халид Гењац учествовали су у раду Интерпарламентарне конференције о спречавању дискриминације лица са инвалидитетом у региону у процесу проширења Европске уније (ЕУ), која је данас завршена у Бриселу.

Обраћајући се учесницима Конференције, међу којима су били представници парламената из земаља у процесу приступања ЕУ, као и посланици Европског парламента те бројни експерти и представници невладиног сектора, предсједавајући Заједничке комисије за људска права ПСБиХ Борислав Бојић истакао је да парламентарно тијело на чијем је челу посвећује значајну пажњу проблемима с којима се сусрећу лица с инвалидитетом.

Подсјетивши на то да Заједничка комисија за људска права ПСБиХ сваке године, у сарадњи са Министарством за људска права и избјеглице БиХ, невладиним организацијама, удружењима и међународним организацијама, обиљежава 3. децембар, Међународни дан лица са инвалидитетом, Бојић је нагласио да постоји значајан ангажман и других институција на нивоу БиХ у чијој је надлежности ово питање.

Према Бојићевим ријечима, Савјет министара БиХ, с циљем обезбјеђивања координације и јачања сарадње свих нивоа власти, те промоције људских права лица са инвалидитетом, успоставио је Савјет за лица са инвалидитетом БиХ, али су овлаштења Савјета и ресурси недовољни да обезбиједе квалитетнији положај ове популације у БиХ.

Бојић је упозорио да се лица са инвалидитетом у БиХ још увијек суочавају са мноштвом препрека у приступачности, образовању, запошљавању, становању, здравственој и социјалној заштити, те, како је навео, спадају у најугроженију и најрањивију категорију друштва.  Због тога, рекао је Бојић, у БиХ треба уједначити праксу у примјени закона и јасно дефинисати дјелокруг јавних органа власти у ентитетима, дистрикту, кантонима, градовима и општинама које раде са инвалидним лицима. Неопходно је обезбиједити досљедну примјену  до сада донесених прописа о лицима са инвалидитетом, те постићи бољу координацију, размјену информација и искустава свих органа власти, као и невладиних организација, које се баве питањем инвалидних лица, истакао је Бојић.

Током дводневне Конференције, коју је организовала Јединица за преприступно дјеловање Европског парламента у сарадњи са Комитетом за запошљавање и социјална питања и Комитетом за грађанске слободе, правосуђе и унутрашње послове Европског парламента, парламентарци из земаља у процесу проширења ЕУ упознати су са стратешким документима и најбољим праксама спречавања дискриминације лица са инвалидитетом.  (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу