MENI
26.1.2010.

ОБРАЋАЊЕ ПРЕДСЈЕДАВАЈУЋЕГ ДЕЛЕГАЦИЈЕ ПСБиХ ПРИ ПС САВЈЕТА ЕВРОПЕ, БАКИРА ИЗЕТБЕГОВИЋА У ОКВИРУ ДЕБАТЕ "ФУНКЦИОНИСАЊЕ ДЕМОКРАТСКИХ ИНСТИТУЦИЈА У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ"



У оквиру данашње дебате „Функционисање демократских институција у Босни и Херцеговини“ учесницима се обратио Бакир Изетбеговић, предсједавајући Делегације Парламентарне скупштине БиХ при Парламентарној скупштини  Савјета Европе. Садржај говора преносимо у цјелини:

„Цијењени господине Предсједниче,

Драге колеге,

Захваљујем се корепортерима на још једном свеобухватном извјештају о функционисању демократских институција у Босни и Херцеговини. Извјештај је заиста добар, али политичка ситуација која треба да омогући напредак у функционисању демократских институтција, очигледно није добра.
Низ покушаја да се постигне реформа устава, и функционалнија држава, је пропао.
Босна и Херцеговина озбиљно заостаје на свом путу ка Еуро-атлантским интеграцијама; њени грађани, једини у окружењу, нису добили безвизни режим са почетком 2010 године;
НАТО је одбио да Босну и Херцеговину уведе у нову рунду преговора за ниво Membership Action Plan.

У Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине је одбачена Ревидирана стратегија повратка; одбијена је и одлука о предужењу мандата страним судијама и тужиоцима у Државном суду, тако да је Високи представник био присиљен да такву одлуку наметне; одбијен је и низ реформских закона које смо били дужни усвојити у складу са Уговором о стабилизацији и придруживању са Европском унијом; у рушењу закона и одлука кориштен је познати механизам „ентитетског гласања“ од стране посланика из ентитета Република Српска. На овај начин је одбијено 49 закона, од тога 13 закона са листе приоритета Споразума о стабилизацији и придруживању чији предлагач је било Вијеће министара.
Опћенито, као што то можете прочитати у овом Извјештају, политичари на највишем нивоу у Републици Српској су ушли у фазу интензивног подривања државних институција и сукобљавања са ауторитетом Високог представника. Најновија пријетња јесте организовање референдума у Републици Српској планираног за прољеће. Ружан дејаву за нас који се сјећамо времена окупљања маса, референдума, контра-референдума „дешавање народа“ како је то звао  Слободан Милошевић. СДС, странка коју је организовао Радован Караџић, тражи отцјепљење Републике Српске од Босне и Херцеговине. Караџић је у Хашком затвору, али неодговорно дјеловање би могло да ослободи авет његовог пројекта. Та авет је донијела патње и масовна  гажења људских права какве Европа није видјела од завршетка Другог свјетског рата. Вијеће Европе, савјест Европе како волимо рећи, има посебну обавезу да се оживљавању овог пројекта супротстави. Морамо доказати да на тлу Европе, у двадесетпрвом вијеку, могу коегзистирати различите нације, вјере, групе са различитим погледима на свијет, без доминације и наметања. Доказати да се насиљем не могу остварити политички циљеви, да нико не може починити геноцид, истјерати пола становништва из домова, организовати концлогоре и масовна силовања, и рачунати на замор и заборав медјународне заједнице како би у миру довршио посао који је почео ратом.
Босна и Херцеговина је стотинама година функционисала као природна мјешавина народа и вјера, и она мора послужити као примјер поновоног успостављања коегзистенције и једнакости међу људима. Босна и Херцеговина није интерес само њених патриота, она је тест, преседан,  парадигма за Европу и цивилизирани свијет.
Подржавам овај Извјештај у свим његовим тачкама, укључујући параграф  83. Извјештаја у којем се предлаже одржавање мултилатералне конференције о Босни и Херцеговини у којој би учествовали сви кључни локални и интернационални представници, уз снажно ангажовање Вијећа Европе. Сваки разговор је добродошао, мада је Босни и Херцеговини, прије свега, потребна имплементација договора и уговора којима су резултирале раније конференције – посебно никад имплементирани дијелови Дејтонског мировног уговора.  (крај) 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу