25.8.2009.
ODRŽANA SJEDNICA USTAVNOPRAVNOG POVJERENSTVA ZASTUPNIČKOG DOMA
Na danas održanoj sjednici Ustavnopravnog povjerenstva Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, utvrđeno je postojanje ustavnog osnova i podržani su principi Prijedloga Amandmana II na Ustav BiH, čiji je predlagatelj Klub zastupnika SBiH.
Ustavnopravno povjerenstvo je utvrdilo da su Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o trošarinama u BiH, čiji je predlagatelj zastupnik Jerko Ivanković Lijanović i Prijedlog zakona o slobodnim zonama, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH, usklađeni s Ustavom i pravnim sustavom BiH.
Utvrđeno je da je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj Povjerenstvo za ostvarivanje ravnopravnosti spolova, usklađen s Ustavom i pravnim sustavom BiH, ali nisu podržani principi ovog zakonskog prijedloga. Ustavnopravno povjerenstvo je dva puta razmatralo Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, ali nije prihvatilo njegove principe, uz obrazloženje da zatvaranje kandidatskih listi nije metod u borbi za proporcionalnu zastupljenost spolova u izbornom procesu i da otvorene liste trebaju ostati kao demokratsko dostignuće od kojeg se ne treba odstupiti.
Povjerenstvo je jednoglasno utvrdilo postojanje ustavnog osnova i podržalo principe Prijedloga zakona o dopuni Zakona o službenom glasilu BiH, čiji je predlagatelj zastupnik Adem Huskić.
Na današnjoj sjednici, Ustavnopravno povjerenstvo je utvrdilo postojanje ustavnog osnova i podržalo principe Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Pravobraniteljstvu BiH, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH. Utvrđeno je postojanje ustavnog osnova i podržani su principi: Prijedloga zakona o primjeni Rimskog statuta Međunarodnog kaznenog suda i suradnji sa Međunarodnim kaznenim sudom, Prijedloga zakona o izmjenama Zakona o Sudu BiH i Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Tužiteljstvu BiH, čiji je predlagatelj Vijeće ministara.
U drugom čitanju su podržani Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o imunitetu BiH, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodi pristupa informacijama, čiji su predlagatelji zastupnici Sefer Halilović, Vinko Zorić, Mirko Okolić, Šemsudin Mehmedović, Denis Bećirović, Velimir Jukić i Adem Huskić.
Povjerenstvo se nije opredijelilo o Zahtjevu Ustavnog suda BiH za ocjenu ustavnosti Zakona o zaštiti domaće proizvodnje unutar Sporazuma CEFTA i usvojila je zaključak da se Ustavnom sudu BiH uputi dopis u kojem će biti navedena kronologija koja je prethodila usvajanju Zakona o zaštiti domaće proizvodnje unutar Sporazuma CEFTA u Parlamentarnoj skupštini BiH. (kraj)
PRESS
KONTAKT |
Sektor za odnose sa javnošću |