MENI
14.11.2008.

ПРЕДСЈЕДАВАЈУЋИ НИКО ЛОЗАНЧИЋ ОБРАТИО СЕ УЧЕСНИЦИМА ТРЕЋЕГ ПЛЕНАРНОГ ЗАСЈЕДАЊА ПАРЛАМЕНТАРНЕ СКУПШТИНЕ МЕДИТЕРАНА



Учесницима Трећег пленарног засједања Парламентарне скупштине Медитерана, данас се обратио Нико Лозанчић, предсједавајући Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ поводом презентације "Медитеранске Повеље". Ова Повеља ће садржавати опредјељење медитеранских народа за мир, сигурност и просперитет, што ће потврдити и улогу Парламентарне скупштине Медитерана као легитимног форума за државне парламенте у региону.
Говор предсједавајућег Нике Лозанчића преносимо у цјелости:

 "Поштовани предсједатељу,
Уважене екселенције,
Даме и господо,

Чини ми особиту част и задовољство што имам пригоду поздравити  Вас у име Парламентарне скупштине БиХ, изасланства ПСБиХ које је данас овдје и у своје особно име.
Преносим Вам поздраве колега из Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине, али и свих народа и грађана Босне и Херцеговине.
Данас  смо окупљени овдје да искажемо снажно опредјељење  за сурадњу, дијалог и боље разумијевање међу народима и државама Медитерана.
Данас желимо исказати наша заједничка стремљења ка промицању културе политичког дијалога,  потицања културне и господарске сурадње, даљи разитак демокрације, те владавине права и поштовања темељних људских права и и слобода.
Наше међусобно упознавање и размјена различитих искустава и информација свакако могу  придонијети бољем разумијевању и јачању повјерења како међу нама особно тако и међу народима и државама из којих долазимо.
Поштоване колегице и колеге,
Ја долазим из Босне и Херцеговине, вишенационалне и вишерелигијске земље, из земље коју су, прије само нешто више од једног десетљећа, потресали тешки конфликти и вјероватно најкрвавији сукоби на тлу Еуропе након другог свјетског рата.
Много је убијених, рањених, несталих, проганих и унесрећних људи остало као посљедица тог несретног конфликта.
И након свих несрећа и патњи, и након свих непријатељстава и неспоразума, представници свих зараћених страна сјели су са преговарачки сол.
Услиједио је толико жељени мир. Уз мноштво компромиса потписан је мировни споразум.
Много је оних који ни данас нису задовољни рјешењима из тог споразума, али су сви сретни што је престало вријеме убијања, прогона и патње.
Услиједило је вријеме враћања нарушеног повјерења, спајања покиданих веза и лијечење многоструких посљедица конфликта.
Данас можемо рећи да смо успјели успоставити и учврстити мир.
Успјели смо успоставити демократске институције и у неколико наварата организирати и провести слободне и демократске изборе по највишим демократским стандардима.
Снажно је започет повратак свих расељених и избјеглих те осигурана пуна слобода кретања људи и капитала.
Умјесто три зараћене војске успоставили смо јединствене оружане снаге БиХ, умјесто неколико обавјештајних служби под јаким страначким утјецајима, успоставили смо јединствену и потпуно неовисну обавјештајну агенцију.Из времена  прогона, деструкције и несигурности ушли смо снажно у процес обнове и изградње, јачања повјерења и  јачања демократских институција.
Кроз реформу фискалног сустава, сустава образовања, јавног информирања те јавне управе и полицијских снага стигли смо до потписивања Споразума о стабилизацији и придруживању са ЕУ и отпочињања интензивираног дијалога око присупања НАТО-у.
Поштовани судионици 3. засједања ПАМ-а,
Земље Медитерана, а посебице земље Западног Балкана и Земље Блиског истока и данас су суочене са изазовима овог времена.
Хоће ли изабрати пут мира, просперитета, стабилности и интеграција, или пут насиља, неизвјесности, неимаштине и дезинтеграција.
Хоће ли и наредних педесет година генерацијама које долазе објашњавати економско, технолошко и културолошко заостајање за уређеним дијелом свијета, или ће и саме постати дијелом уређеног демократског свијета.
Ми у Босни и Херцеговини смо изабрали.
Мир је наш избор.
Еуропске и еуроатлантске интеграције наше опредјељење.
Развитак демокрације и владавина права уз пуно поштивање темељних људских права наш начин живљења.
Борба против тероризма и организираног криминала су врхински приоритети наше унутарње, али и вањске политике.
Знамо да остварење ових циљева и данас захтјева пуно труда и напора, пуно стрпљења и спремности за дијалог и компромис те пуно храбрости и повјерења.
Зато вас желимо позвати да ујединимо напоре како би нашој дјеци осигурали извјесније сутра.
ПАМ је свакако прилика да у непосредној размјени искустава јашамо наше међусобне односе, али и јачамо културу дијалога, културу компромиса и међусобног уважавања.
Умјесто себичности и изолационизма, изаберимо опће добро и интеграције,
Умјесто несигурности, страдања и патњи, изаберимо сигурност и опћи просперитет,
Умјесто свађалачких реторика и говора мржње изаберимо међусобно уважавање и поштивање.   
Из друштава конфликата, неспоразума и неповјерења израстимо у уређена демократска друштва.
Умјесто региона несигурности и криза постанимо регион свеколиког напретка.
Зато и са овог скупа упутимо поруке мира, поруке  охрабрења, поруке свијести о заједничким  проблемима и заједничкој спремности да их ријешавамо.
Чиста и здрава животна средина, сигурно окружење и одлучна и заједничка борба против организираног криминала и тероризма морају бити у врху наших приоритета.
Учинимо регију Медитерана регијом угодног, сигурног и здравог живљења.", истакао је у свом обраћању предсједавајући Представничког дома, Нико Лозанчић.
Иначе, Конференција Парламентарне скупштине Медитеране, која се одржава у Монаку и чији је домаћин Национално вијеће Кнежевине Монако, окупља чланове парламената, укључујући предсједнике државних парламената из медитеранског региона, и представнике међународних организација и цивилног друштва, установљена је као централна платформа за парламентарну дипломацију на Медитерану.
Током боравка у Монаку, предсједавајући Лозанчић сусрео се са принцом Албертом II. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу