MENI
23.5.2008.

БЕРИЗ БЕЛКИЋ, ЗАМЈЕНИК ПРЕДСЈЕДАВАЈУЋЕГ ПД РАЗГОВАРАО СА ГЕНЕРАЛНИМ СЕКРЕТАРОМ ВЕНЕЦИЈАНСКЕ КОМИСИЈЕ



Бериз Белкић, замјеник предсједавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине током боравка у Стразбуру сусрео се са генералним секретаром Венецијанске комисије, Gianni Buquicchiom.

У разговорима генерални секретар Gianni Buquicchio подвукао је значај сарадње између Босне и Херцеговине и Венецијанске комисије у погледу уставне реформе. Истакао је да је став Венецијанске комисије да је дошло вријеме за промјене јер, како је рекао, Дејтонски устав био је користан, али су након 15 година потребне промјене како би БиХ постала дјелотворнија држава.
Замјеник предсједавајућег Белкић рекао је како су интерес и воља Венецијанске комисије да помогне Босни и Херцеговини охрабрујући с обзиром на чињеницу да ово тијело ужива велики углед и ауторитет у босанскохерцеговачким политичким круговима. Презентирајући актуелну ситуацију у погледу уставних промјена господин Белкић нагласио је постојање консензуса о потреби промјене уставног уређења које се показало као ограничавајући фактор за земљу. Према његовим ријечима, једна од промјена свакако треба бити повећање броја посланика у домовима државног парламента, а посебно Представничког дома, као и постизање сагласности о питањима о којима се расправља у оба дома, под условом да се јасно дефинирају витални национални интерес, те процедуре и механизми за његову заштиту. Истакао је такођер да одређене одредбе Устава нису у складу са Европском конвенцијом о људским правима, нарочито оне које се односе на начин бирања чланова Предсједништва и Дома народа, те је поменуо и спорни члан 17. Закона о држављанству којим грађани БиХ у тренутку преузимања држављанства неке друге земље губе држављанство БиХ, а све су то значајна питања која би уставна реформа требала ријешити.
Важно је пажљиво изабрати тренутак за отварање официјелних разговора о уставним промјенама, рекао г. Белкић, подсјећајући да је прошли покушај промјене устава био додатно оптерећен чињеницом да се дешавао у предизборној години. Циљ Босне и Херцеговине који, између осталих, подржавају Европска унија и Савјет Европе јесте очување темељних европских вриједности – мултикултуралности и мултиетничности. С тим у вези, уставна конструкција у БиХ мора да стимулише интеграционе процесе унутар земље, а неопходно је и наћи „сретну“ комбинацију између индивидуалних и колективних права.
За постизање тих циљева, како је нагласио замјеник предсједавајућег Бериз Белкић, Босни и Херцеговини треба јака међународна подршка. Једно од најтежих питања које ће требати ријешити свакако су надлежности државе и унутрашња територијално-политичка организација. На том су пољу, додао је он, мишљења дијаметрално супротна, али вјерујемо да уз стрпљивост, упорност, јавни дијалог, сарадњу са цивилним друштвом и политичку и експертску помоћ САД и ЕУ можемо пронаћи рјешење. Као спољне факторе који би помогли у изналажењу тог рјешења, г.Белкић навео је потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању, те отварање разговора о безвизном режиму за грађане БиХ.
Током разговора генерални секретар Венецијанске комисије Gianni Buquicchio је рекао како су проблеми у БиХ озбиљнији и важнији него у други земљама, али да Босна и Херцеговина уз помоћ међународне заједнице, и посебно ЕУ, може успјети. Поздравио је предстојеће потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању, и додао да уз економску помоћ ЕУ, у БиХ требало би да се развија европско грађанство, а да би се људи у БиХ требали осјећати више Европљанима, а мање Бошњацима, Хрватима, Србима.
Вијеће Европе и Венецијанска комисија наставит ће, као и до сада пружати подршку Босни и Херцеговини и учинит ће све што могу како би јој помогли у смислу европске перспективе, рекао је на крају г. Gianni Buquicchio. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу