MENI
1.4.2008.

КОЛЕГИЈ ПРЕДСТАВНИЧКОГ ДОМА: ДВА ЗАХТЈЕВА ЗА УВРШТАВАЊЕ У ДНЕВНИ РЕД ПОЛИЦИЈСКИХ ЗАКОНА (ОНАСА)



Колегиј Заступничког дома Парламента БиХ у проширеном саставу утврдио је дневни ред за сутрашњу сједницу овог дома на којем су два службена захтјева за уврштавање у дневни ред по хитном поступку два закона из области реформе полиције.


Ради се о захтјевима Савеза независних социјалдемократа (СНСД) и Странке за БиХ, али ће се највјероватније појавити и захтјев замјеника предсједавајућег овог дома Нике Лозанчића (Хрватска демократска заједница БиХ - ХДЗ БиХ), који ће садржавати компромисни приједлог.
Предсједавајући Заступничког дома Милорад Живковић је изјавио да је приједлог СНСД-а уствари приједлог закона Вијећа министара и сада се даје могућност да се нађе пред Парламентом након што није прошао комисијску фазу.
Живковић је казао да то што постоје различити приједлози закона не значи да се не може наћи компромис.
Замјеник предсједавајућег Бериз Белкић је најавио да да ће се Заступнички дом ће сутра прво изјаснити о захтјевима за разматрање закона по хитној процедури, од чега овиси даљи развој ситуације.
Уколико расположење Представничког дома буде да се прихвати захтјев да се закони о реформи полиције разматрају по хитном поступку, Парламент ће бити у могућности да се изјасни о законима.
У супротном ће закони ићи у скраћену или редовну процедуру, о чему ће се изјашњавати предлагачи.
Према његовим ријечима, приједлог закона Странке за БиХ је текст који је утврдило Вијеће министара БиХ, али коригиран амандманом ове странке на оба закона у завршним и пријелазним одредбама
Нико Лозанчић је казао да су приједлози Странке за БиХ и СНСД-а удаљени и да се не може постићи већина ни за један, што је њега мотивирало да направи један компромисни приједлог како би се приближили ставови и да се сутра не пропусти шанса за потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању (САА) са Европском унијом.
"Ако је сутра пропустимо, Бог драги зна када ће нам се поново указати", поручио је Лозанчић.
Представници Странке демократске акције (СДА), Социјалдемократске партије (СДП) и Српске демократске странке (СДС) су и даље против ових закона, чије првобитне приједлоге су и оспорили у комисијској фази у Парламенту БиХ, након чега је покренута серија разговора између представника СНСД-а и Странке за БиХ о садржају могућих амандмана и процедури њиховог поновног разматрања.
Усвајање ових закона наводи се као услов за потписивање САА између БиХ и ЕУ, а у случају њиховог поновног одбијања у парламентарној процедури предсједавајући Вијећа министара БиХ Никола Шпирић најавио је да ће поднијети оставку. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу