MENI
1.4.2008

KOLEGIJ PREDSTAVNIČKOG DOMA: DVA ZAHTJEVA ZA UVRŠTAVANJE U DNEVNI RED POLICIJSKIH ZAKONA (ONASA)



Kolegij Zastupničkog doma Parlamenta BiH u proširenom sastavu utvrdio je dnevni red za sutrašnju sjednicu ovog doma na kojem su dva službena zahtjeva za uvrštavanje u dnevni red po hitnom postupku dva zakona iz oblasti reforme policije.

Radi se o zahtjevima Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Stranke za BiH, ali će se najvjerovatnije pojaviti i zahtjev zamjenika predsjedavajućeg ovog doma Nike Lozančića (Hrvatska demokratska zajednica BiH - HDZ BiH), koji će sadržavati kompromisni prijedlog.
Predsjedavajući Zastupničkog doma Milorad Živković je izjavio da je prijedlog SNSD-a ustvari prijedlog zakona Vijeća ministara i sada se daje mogućnost da se nađe pred Parlamentom nakon što nije prošao komisijsku fazu.
Živković je kazao da to što postoje različiti prijedlozi zakona ne znači da se ne može naći kompromis.
Zamjenik predsjedavajućeg Beriz Belkić je najavio da da će se Zastupnički dom će sutra prvo izjasniti o zahtjevima za razmatranje zakona po hitnoj proceduri, od čega ovisi dalji razvoj situacije.
Ukoliko raspoloženje Predstavničkog doma bude da se prihvati zahtjev da se zakoni o reformi policije razmatraju po hitnom postupku, Parlament će biti u mogućnosti da se izjasni o zakonima.
U suprotnom će zakoni ići u skraćenu ili redovnu proceduru, o čemu će se izjašnjavati predlagači.
Prema njegovim riječima, prijedlog zakona Stranke za BiH je tekst koji je utvrdilo Vijeće ministara BiH, ali korigiran amandmanom ove stranke na oba zakona u završnim i prijelaznim odredbama
Niko Lozančić je kazao da su prijedlozi Stranke za BiH i SNSD-a udaljeni i da se ne može postići većina ni za jedan, što je njega motiviralo da napravi jedan kompromisni prijedlog kako bi se približili stavovi i da se sutra ne propusti šansa za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SAA) sa Evropskom unijom.
"Ako je sutra propustimo, Bog dragi zna kada će nam se ponovo ukazati", poručio je Lozančić.
Predstavnici Stranke demokratske akcije (SDA), Socijaldemokratske partije (SDP) i Srpske demokratske stranke (SDS) su i dalje protiv ovih zakona, čije prvobitne prijedloge su i osporili u komisijskoj fazi u Parlamentu BiH, nakon čega je pokrenuta serija razgovora između predstavnika SNSD-a i Stranke za BiH o sadržaju mogućih amandmana i proceduri njihovog ponovnog razmatranja.
Usvajanje ovih zakona navodi se kao uslov za potpisivanje SAA između BiH i EU, a u slučaju njihovog ponovnog odbijanja u parlamentarnoj proceduri predsjedavajući Vijeća ministara BiH Nikola Špirić najavio je da će podnijeti ostavku. (kraj)


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću