20.2.2008.
ПРЕДСТАВНИЧКИ ДОМ ПАРЛАМЕНТА БИХ ОБАВИО РАСПРАВУ О ДВА ПРИЈЕДЛОГА ЗАКОНА ИЗ ОБЛАСТИ РЕФОРМЕ ПОЛИЦИЈЕ (ОНАСА)
Заступнички дом Парламента БиХ обавио је у првом читању расправу о два приједлога закона из области реформе полиције у БиХ, чије усвајање представља услов за потписивање Споразума о стабилизаицији и придруживању (САА) са Европском унијом (ЕУ).
Предложеним законима предвиђено је формирање укупно седам институција, односно управних организација у оквиру Министарства сигурности БиХ и независних и надзорних тијела полицијске структуре.
Принципе Приједлога закона о независним и надзорним тијелима полицијске структуре БиХ и Приједлога закона о Дирекцији за координацију полицијским тијелима и агенцијама за подршку полицијској структури раније је подржала Уставно-правна комисија Заступничког дома, а јутрос и Заједничка комисија за одбрану и сигурност Парламента БиХ.
Заступници Странке демократске акције (СДА) су у расправи оспоравали начин на који је Заједничка комисија за одбрану и сигурност подржала принципе поменутих закона, будући да је јутрос засиједала два пута са различитим исходима гласања.
Прва њена сједница окончана је са пет гласова за и пет гласова против, при чему су против били чланови Комисије из СДА, Српске демократске акције (СДС) и Странке демократске партије (СДП) БиХ.
Након те, одржана је и друга сједница, на захтјев Колегија Заступничког дома, на којој су подржани принципи предложених закона, али без присуства заступника СДП-а и СДА.
На обје сједнице принципе предложених закона подржали су заступници Савеза независних социјалдемократа (СНСД), Хрватске демократске заједнице (ХДЗ) БиХ и Странке за БиХ (СБиХ), док су заступници ХДЗ 1990 присуствовали другој сједници, гласајући за.
Заступници СДА осудили су овакву праксу рада Комисије, док је заступник СДП-а Златко Лагумџија томе додао да су предложеним законима издати европски принципи, на основу којих је требала бити проведена реформа полиције.
Од раније је познат став СДА, која је посљедњих дана истицала да неће подржати предложене законе, јер се њима задржава тренутно стање и предвиђа опстанак Полиције Републике Српске (РС), при чему се формирају државне полицијске институције, које не би имале надлежност над нижим нивоима полицијске структуре, све до локалног нивоа.
"Ово није реформа полиције. Одустало се од три европска принципа. Сад ме интересује ко и зашто је одустао од тих принципа", казао је заступник СДА Садик Ахметовић.
Заступници СНСД-а и Партије демократског прогреса (ПДП) истакли су у расправи да су закони из области реформе полиције у складу са Мостарском декларацијом и Акционим планом, креираним на основу ње, те да су предложена рјешења "тренутно једина могућа", позивајући тиме Заступнички дом да их усвоји.
Заступник СБиХ Екрем Ајановић истакао да предложени закони представљају први корак у реформи полиције, признавши да не представљају идеална рјешења, али да се могу поправити у амандманској фази.
Слично мишљење заступао је и заступник ХДЗ 1990 Мартин Рагуж.
О поменутим законима, као и о Приједлогу буџета институција БиХ и њених међународних обавеза за 2008. годину, Заступнички дом изјасниће се вечерас, док ће расправа о осталим, за данас предвиђеним, тачкама дневног реда бити обављена на наредном засједању Заступничког дома 5. марта. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |