MENI
30.11.2007.

ПРЕДСТАВНИЧКИ ДОМ ПАРЛАМЕНТА БИХ УСВОЈИО ИЗМЈЕНЕ ПОСЛОВНИКА (ОНАСА)



 Заступнички дом Парламента БиХ усвојио је данас у Сарајеву измјене и допуне Пословника о раду овог дома, након што је расправу о овом питању, 19. октобра, иницирао високи представник у БиХ Мирослав Лајчак у циљу отклањања евентуалних блокада у раду државних институција.За измјене и допуне Пословника гласало је 27 заступника, четири су била против, док је њих седам било суздржано.
Измјене и допуне Пословника, између осталог, односе се на утврђивање кворума за одржавање сједница, те на процес одлучивања у Колегију и самом Заступничком дому.
Тако ће убудуће кворум неопходан за одржавање сједница чинити већина свих чланова изабраних у Заступнички дом, односно њих 22.
Актуелним пословником предвиђено је да кворум чине 22 заступника, уз услов да сједници присуствује најмање по једна трећина заступника из оба бх. ентитета.
Што се тиче одредби које утврђују правила доношења одлука у Парламенту БиХ, оне су преписане из Устава БиХ, што представља компромисно рјешење до којег су данас дошли представници Заједничког колегија оба дома Парламента БиХ на састанку са Лајчаком.
"Кад је ријеч о гласању, односно чланови 79. и 80. Пословника, опредијелили смо се да то буквално пренесемо из Устава БиХ, јер се он бави том материјом и не даје много простора да се било шта мијења", казао је допредсједавајући Заступничког дома Бериз Белкић.
Нагласио је да усвојене измјене и допуне представљају одређени напредак, али "ништа револуционарно" у односу на садашња рјешења.
Сходно томе, одлуке у овом парламентарном дому биће усвајане већином гласова оних који су присутни и који гласају, с тим што ће заступници настојати да та већина укључује и најмање трећину гласова заступника са територије сваког ентитета.
Уколико то не буде случај, предсједавајући Заступничког дома и његова два замјеника настојаће у року три дана, радећи као комисија, осигурати сагласност о одређеној одлуци, а, уколико то не постигну, одлуке ће бити усвајане већином гласова присутних и који гласају, под условом да гласови "против" не смију садржавати двије трећине или више заступника изабраних из сваког ентитета.
У случају да Колегиј Заступничког дома постигне сагласност о некој од одлука, она ће се сматрати усвојеном, о чему ће се Дом на одговарајући начин само обавијестити, што представља измјену у односу на досадашњу праксу у којој се и том случају о одлуци поново изјашњавао Заступнички дом.
Осим поменутих измјена, утврђено је и то да ће кворум у трочланом колегију чинити његова два члана, осим у случајевима кад одлучује о законским приједлозима у улози комисије, а и проширени колегиј, у чијем раду учествују предсједници клубова парламентарних странака, убудуће ће моћи гласати већином присутних чланова. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу