MENI
30.11.2007.

USVOJENE IZMJENE I DOPUNE POSLOVNIKA ZASTUPNIČKOG DOMA



Izmjene i dopune Poslovnika Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojene su danas na 17. sjednici Doma.

Temeljem članka IV.3.b) Ustava Bosne i Hercegovine i članka 164. Poslovnika Zastupničkog doma («Službeni glasnik BiH», br: 33/06, 41/06, 81/06 i 91/06), Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH  na 17.  sjednici, održanoj 30. studenog 2007. godine, donosi

Izmjene i dopune Poslovnika
 Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine

Članak 1.

U članku 10. stavak (3) mijenja se i glasi:
 «Prava i dužnosti iz st. (1) i (2) ovoga članka zastupnik ostvaruje u Parlamentarnoj skupštini BiH, u domaćim i međunarodnim institucijama u koje je izabran kao zastupnik – predstavnik PSBiH, komuniciranjem s građanima, s nevladinim organizacijama, s predstavnicima svih razina vlasti i političkih stranaka u BiH, s predstavnicima drugih država i međunarodnih organizacija, na javnim skupovima, te putem sredstava javnog priopćavanja.

Članak 2.

U članku 19. iza stavka (1) dodaju se novi st. (2), (3), (4) i (5) koji glase:
«(2) Predsjedatelj te prvi i drugi zamjenik predsjedatelja imaju pravo podnijeti ostavku na tu dužnost, a podnose je Domu u pisanom obliku ili usmeno na sjednici Doma.
(3) Predsjedatelj ili zamjenik predsjedatelja koji podnese ostavku može zatražiti žurnu raspravu u svezi s ostavkom. Ako i nakon rasprave ostane pri ostavci, slobodni položaj popunjuje se sukladno odredbama ovoga Poslovnika.
(4) U slučajevima kada je jedan član Kolegija spriječen nazočiti sjednici Kolegija ili Doma, može ga zamijeniti predsjednik kluba zastupnika čiji je član odsutni član Kolegija ili zastupnik kojeg ovlasti.
(5) Predstavnik odsutnoga člana Kolegija ima ovlasti za sudjelovanje u radu Kolegija, Proširenog kolegija Doma i Zajedničkog kolegija obaju domova Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, te samo po ovlastima odsutnoga člana glasuje o odlukama koje donose kolegiji sukladno ovome Poslovniku.»
Postojeći stavak (2) postaje stavak (6).

Članak 3.

U članku 21. u stavku (1) iza prve rečenice dodaje se nova rečenica, koja glasi: «Ukoliko je predsjedatelj spriječen ili odbije sazvati sjednicu Kolegija na zahtjev ostalih članova Kolegija,  jedan od tih članova može sazvati sjednicu Kolegija».
U članku 21. stavak (2) briše se i zamjenjuje novim stavkom (2), koji glasi:
«Kvorum čine dva člana Kolegija. Kolegij svoje odluke donosi konsenzusom nazočnih članova. Ako napori za postizanje konsenzusa ne uspiju, odluke donosi Dom». 

Članak 4.

U članku 22. u stavku (1) prva rečenica mijenja se i glasi: «Kolegij radi u proširenom sastavu, uz pravo sudjelovanja predstavnika svakoga kluba zastupnika:»U istom članku stavak (2) mijenja se i glasi: «Kvorum čini većina od ukupnoga broja članova Proširenog kolegija, a odluke se donose većinom članova Proširenog kolegija koji su nazočni i koji glasuju. «Suzdržani» glasovi ubrajaju se u kvorum, ali se ne dodaju glasovima koji su «za» ili «protiv».»

Članak 5.

U članku 25. u stavku (2) iza zadnje riječi dodaje se rečenica, koja glasi: «Ako je predsjedatelj Doma naroda ili Zastupničkog doma spriječen ili odbije sazvati sjednicu Zajedničkog kolegija, sjednicu Zajedničkog kolegija može sazvati svaki od njegovih zamjenika.»
U članku 25. stavak (3) briše se i zamjenjuje novim stavkom (3), koji glasi:
«Kvorim čini većina članova Zajedničkog kolegija, pod uvjetom da su nazočna najmanje dva člana iz svakoga doma. Zajednički kolegij svoje odluke donosi konsenzusom onih članova koji su nazočni i koji glasuju. Ako napori za postizanje konsenzusa ne uspiju, odluke donose domovi».

Članak 6.

U članku 26. sadašnji stavak (2) dopunjuje se i zamjenjuje novim stavkom (2), koji glasi:
«Ako predsjedatelj nije nazočan sjednici Doma, dužnost predsjedatelja preuzima prvi zamjenik predsjedatelja. Ako prvi zamjenik predsjedatelja nije nazočan sjednici Doma, dužnost predsjedatelja obnaša drugi zamjenik predsjedatelja».

Članak 7.

U članku 27. u stavku (1) iza riječi: «Predsjedatelj Doma» dodaju se riječi: «ili relevantni zamjenik predsjedatelja». 

Članak 8.

U članku 33. sadašnji stavak (1) briše se i zamjenjuje novim stavkom, koji glasi:
«Ako predsjedatelj Povjerenstva nije nazočan sjednici Povjerenstva, dužnost predsjedatelja obnaša prvi zamjenik predsjedatelja. Ako prvi zamjenik  predsjedatelja nije nazočan sjednici Povjerenstva, dužnost obnaša drugi zamjenik predsjedatelja».

Članak 9.

U članku 49. u stavku (1) iza riječi: «od čega najmanje jedna polovina članova povjerenstva iz svakog Doma», umjesto zareza stavlja se točka i ostatak teksta briše.
U članku 49. stavak (2) briše se i zamjenjuje novim stavkom (2), koji glasi: «Zajedničko povjerenstvo odlučuje jednostavnom većinom članova koji su nazočni i koji glasuju, uz uvjet da ta većina sadrži najmanje jednu trećinu članova svakog doma koji su nazočni i koji glasuju i jednoga predstavnika konstitutivnih naroda, čiji je najmanje jedan predstavnik nazočan i glasuje. Iznimno od ove odredbe, kada Zajedničko povjerenstvo za administrativne poslove donosi konačne odluke, primjenjuje odredbe čl. 79. i 80. Poslovnika». 

Članak 10.

U članku 62. u stavku (1) iza riječi: «u dogovoru sa zamjenicima predsjedatelja» dodaju se riječi: «ili na osobnu inicijativu».
U članku 62. stavak (3) briše se i zamjenjuje novim stavkom (3), tako da glasi: 
«Iznimno od odredaba st. (1) i (2) ovoga članka, iz opravdanih razloga i na zahtjev najmanje 10 zastupnika ili na zahtjev većine članova Kolegija, predsjedatelj će sazvati sjednicu Doma u roku od 10 dana od dana primitka spomenutog zahtjeva. U tom slučaju, dnevni red sjednice može biti predložen tijekom sjednice».

Članak 11.

U članku 65. u stavku (1) iza riječi «nove» briše se točka i dodaje tekst: «s odgovarajućim materijalom u pisanom obliku».

Članak 12.

U članku 67. stavak (2) briše se i zamjenjuje novim stavkom (2), tako da glasi: «Kvorum čini većina svih članova izabranih u Zastupnički dom». 

Članak 13.

U članku 70. u stavku (2) briše se točka i dodaju riječi: «niti više od dva puta u sklopu jedne točke dnevnog reda». 

Članak 14.

Članak 74. briše se i zamjenjuje novim člankom 74, koji glasi:

Članak 74.
(Prekid sjednice)

(1)  Ako predsjedatelj iz bilo kojih razloga ocijeni svrsishodnim prekinuti sjednicu, on će, u dogovoru sa zamjenicima, donijeti odluku o prekidu sjednice.
(2)  O nastavku sjednice odlučit će u dogovoru sa zamjenicima, o čemu će izvijestiti Dom. Prekid ne može trajati dulje od 24 sata, osim ako Dom svojim zaključkom ne odredi dulji rok.

Članak 15.

U članku 77. u stavku (1) u drugoj rečenici, iza riječi: „stanku“ stavlja se točka, a ostali dio teksta briše.
U istom članku iza stavka (2) dodaje se stavak (3), koji glasi:
«(3) Ako predsjedatelj iz bilo kojih razloga ocijeni svrsishodnim odrediti stanku, on će u bilo kojem trenutku odrediti stanku koja ne može biti dulja od jednog sata.»

Članak 16.

Članak 79.  briše  se i zamjenjuje novim člankom 79, koji glasi:

Članak 79.
(Donošenje odluka)

(1)  Sve odluke u oba doma donose se većinom glasova onih koji su nazočni i koji glasuju. Izaslanici i zastupnici će maksimalno nastojati da ta većina  uključuje najmanje jednu trećinu glasova izaslanika ili zastupnika s teritorija svakog entiteta. Ako većina glasova ne uključuje jednu trećinu glasova izaslanika ili zastupnika s teritorija svakog entiteta,  predsjedatelj i zamjenici predsjedatelja sastat će se kao povjerenstvo i pokušati postići suglasnost u roku od tri dana nakon glasovanja. Ukoliko to ne uspije, odluke se donose većinom glasova onih koji su nazočni i glasuju, pod uvjetom da glasovi «protiv» ne smiju sadržavati dvije trećine ili više glasova izaslanika ili zastupnika  izabranih iz svakog entiteta. 

Članak 17.

U članku 80. stavci (1) i (2) brišu se i zamjenjuju novim stavkom (1), koji glasi:
«(1) Ako većina glasova ne sadrži jednu trećinu glasova s teritorija svakog entiteta, Kolegij će, radeći kao povjerenstvo,  u roku od tri dana nastojati postići suglasnost.»
U istome članku stavak (3) mijenja se i postaje stavak (2), koji glasi:
«(2) Ako predsjedatelj i zamjenici predsjedatelja postignu suglasnost iz članka 79. ovoga Poslovnika, relevantna odluka Doma smatra se usvojenom, a Dom se o tome obavještava na odgovarajući način. Iznimno od odredaba članka 21. ovoga Poslovnika, suglasnost se postiže konsenzusom predsjedatelja i dvaju zamjenika predsjedatelja.»
U istome članku dosadašnji stavci (4) i (5) postaju stavci (3) i (4), te se iza novog  stavka (4) dodaje se novi stavak (5), koji glasi:
«(5) Ako se zastupnik prilikom glasovanja ne očituje «za», «protiv» ili «suzdržan» a nazočan je u dvorani prilikom glasovanja, smatra se «suzdržanim».

Članak 18.

U članku 82. u stavku (3) briše se zadnja rečenica.
Iza stavka (3) dodaje se  novi stavak (4), koji glasi:
«(4) Elektronički sustav omogućuje i tajno glasovanje, za što je potrebno odobrenje Doma.»
Raniji stavak (4) postaje stavak (5).

Članak 19.

U članku 83. u stavku (2) riječi: «iz članka 80. stavak (1) ovoga Poslovnika» zamjenjuju se riječima: «iz čl. 79. i 80. ovoga Poslovnika».

Članak 20.

U članku 100. u stavku (2) na početku točke e) dodaje se tekst:
«e) mišljenje Direkcije za europske integracije o usklađenosti prijedloga zakona sa zakonodavstvom EU, kao i». U istom se članku dodaje novi stavak (3), koji glasi:
«Kada je zastupnik predlagatelj zakona, mišljenje Direkcije za europske integracije  o usklađenosti prijedloga zakona sa zakonodavstvom EU pribavlja Kolegij Doma».
Raniji stavak (3) postaje stavak (4).
U istom se članku dodaje stavak (5), koji glasi:
«(5) Zastupnici mogu pri izradbi prijedloga zakona tražiti stručnu pomoć Zakonodavno-pravnog sektora PSBiH.

Članak 21.

U članku 103. broj «15» zamjenjuje se brojem «10».

Članak 22.

U članku 104. broj «15» zamjenjuje se brojem «10». 

Članak 23.

U članku 104. dodaje se novi članak 104.a), koji glasi:
„Članak 104.a)
(1)  Povjerenstva iz čl. 103. i 104. mogu podnijeti zahtjev Kolegiju Doma radi produljenja roka za dostavu mišljenja uz navođenje razloga za nemogućnost dostave mišljenja.
(2)  Kolegij Doma donosi odluku po zahtjevu povjerenstva iz stavka (1) ovoga članka i utvrđuje krajnji rok za dostavu mišljenja, sukladno prijedlogu povjerenstva.
(3)  U slučaju da povjerenstvo ne dostavi mišljenje do krajnjeg roka, Dom se očituje o određivanju novoga roka ili o obustavljanju zakonodavnog postupka.“ 

Članak 24.

U  članku 109. dodaje se novi stavak (2), koji glasi:
«(2) Zastupnik i klub zastupnika mogu pri izradbi amandmana na prijedloge zakona tražiti stručnu pomoć Zakonodavno-pravnog sektora PSBiH.»
Raniji stavci (2) i (3) postaju stavci (3) i (4). 

Članak 25.

U članku 111. iza stavka (3) dodaju se novi st. (4), (5) i (6) koji glase:
«(4) Nadležno povjerenstvo može podnijeti zahtjev Kolegiju Doma radi produljenja roka za dostavu izvješća uz navođenje razloga za nemogućnost dostave.
(4)  Kolegij Doma donosi odluku po zahtjevu povjerenstva i utvrđuje krajnji rok za dostavu izvješća, sukladno prijedlogu povjerenstva. U tom slučaju, krajnji  rok za podnošenje amandmana iz članka 109. stavak (1) je 24 sata prije održavanja sjednice povjerenstva.
(6) U slučaju da Povjerenstvo ne dostavi izvješće do krajnjeg roka, Dom se očituje o utvrđivanju novoga roka ili o obustavljanju zakonodavnog postupka.»

Članak 26.

U članku 112. dodaje se stavak (4), koji glasi:
«(4) Proces iz stavka (3) ovoga članka može se ponavljati najviše dva puta, nakon čega se zakonodavni postupak obustavlja u slučaju da izvješće ne bude prihvaćeno».

Članak 27.

U članku 114. stavak (2) mijenja se i glasi:
« (2) Javna rasprava održat će se u roku od 15 dana. U tom slučaju rokovi utvrđeni člankom 109. stavak (1) i člankom 111. st. (1) i (2) produljuju se za 15 dana od dana održavanja javne rasprave». 

Članak 28.

Članak 116. mijenja se i glasi:
«Povjerenstvo uz izvješće koje podnosi prilaže i transkript javne rasprave, ako postoji, kao i uratke i materijale donesene tijekom održavanja rasprave». 

Članak 29.

U članku 137. iza stavka (4) dodaje se novi stavak (5), koji glasi:
«(5) Nakon što Ustavnopravno povjerenstvo, cijeneći jasnoću norme, odluči da je norma jasna i da je nije potrebno tumačiti, obustavlja se postupak po zahtjevu za vjerodostojno tumačenje, o čemu se izvješćuju Kolegij Doma, nadležno povjerenstvo i podnositelj zahtjeva».
Dosadašnji stavci (5) i (6) postaju stavci (6) i (7).

Članak 30.

U članku 144. iza riječi «nepovjerenju» dodaju se riječi: «ili rekonstrukciji». 

Članak 31.

U članku 147. u st. (1) i (3) iza riječi «nepovjerenju» dodaju se riječi: «ili rekonstrukciji». 

Članak 32.

 U članku 184. na kraju rečenice u zagradi broj «20/00» zamjenjuje se brojevima: «33/06,  41/06,  81/06  i  91/06».

Članak 33.

Ove Izmjene i dopune Poslovnika stupaju na snagu danom objave u «Službenom glasniku BiH».(kraj)

 
Napominjemo da postojeci Poslovnik Doma možete pogledati na linku Zastupnički dom - Ustav, Proračun, Poslovnik i zakonski akti.  

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću