6.11.2007.
ПРЕДСЈЕДАВАЈУЋИ ИЛИЈА ФИЛИПОВИЋ ОБРАТИО СЕ УЧЕСНИЦИМА РЕГИОНАЛНЕ КОНФЕРЕНЦИЈЕ ПАРЛАМЕНТАРАЦА ПРОТИВ КОРУПЦИЈЕ
У Тирани се данас и сутра одржава Регионална конференција парламентараца против корупције, на којој учествује више од 50 парламентараца из Југоисточне Европе, САД и Канаде. Темељни циљ Конфереције је стварање регионалог огранка Глобалне конференције парламентараца против корупције (GOPAC) а делегацију Парламентарне скупштине БиХ на овом скупу чине Илија Филиповић, предсједавајући, те Драго Љубичић и Слободан Шараба, делегати Дома народа.
Говорећи у име наше делегације, г.Илија Филиповић посебно се осврнуо на значај регионалне сарадње у овој области и презентирао актуелно стање у БиХ као и начине борбе против корупције. Он је, притом, истакао да је наша земља, на жалост, при дну љествице којом се рангира корупција у Европи, као и да, када је у питању овај проблем, заостаје за свим земљама у региону. Иначе, Филиповић је рекао да су најчешћа казнена дјела у БиХ злоупотребе положаја или овлашћења, а потом несавјестан рад у служби, порезне утаје и прање новца, примање и давање мита. Нагласио је да посебно брине то што се међу пријављеним особама за таква недјела налазе полицајци, царински службеници, односно агенције за провођење закона, и упозорио да се посебан значај мора поклонити борби против корупције унутар оних структура које би требало да спроводе закон.
Такођер, Филиповић је указао и на проблем корупције у процесу приватизације који је заједнички свим земљама Југоисточне Европе и додао да оваква перцепција владавине закона у БиХ утиче и на потенцијалне инвеститоре и дефинитивно утиче на њихове инвестицијске одлуке.
Иначе, током дана делегација ПС БиХ имала је билатерални сусрет са гђом. Josefinom Topalli, предсједавајућом Парламента Албаније која је током разговора о начинима борбе против корупције рекла да сматра да Албанија и БиХ имају сличне проблеме упознавши чланове делегације са кокретним акцијама које предузима Албанија. Предсједавајући Филиповић изразио је задовољство што сада види једну демократску Албанију, и изразио наду да ће се обје ове земље ускоро ријешити великог терета који корупција у друштву представља. Такођер, упознао је госпођу Topalli са Стратегијом борбе против корупције коју је БиХ усвојила.
Краћи сусрет делегација ПС БиХ имала је данас и са премијером Албаније Sali Berišom. (крај)
Говор предсједавајућег Илије Филиповића на Конференцији парламентараца против корупције у Југосточној Европи
"Екселенције,
Поштоване колеге,
Даме и господо,
Допустите ми да вас поздравим у име Дома народа Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине.
Сматрамо да је ова тема од изнимне важности за подручје Југоисточне Еуропе те да ће сурадња држава судионица на плану борбе против корупције, јачања начела владавине права и пуне имплементације ЕУ стандарда придонијети јачању регионалне сурадње, што ће се у коначници одразити и на остваривање дугорочне стабилности и развоја господарства држава Југоисточне Еуропе. За многе државе судионице то је и императив који произлази из Споразума о стабилизацији и придруживању, или ће то ускоро постати.
Даме и господо,
Према статистичким подацима, Босна и Херцеговина је при дну ранг-листе показатеља корупције и заостаје за свим земљама из најближег окружења.
Најчешће се ради о казненим дјелима злопорабе положаја или овласти, а потом о несавјестном раду у служби, порезним утајама и прању новца, пружању и давању мита итд.
Особито забрињава што се међу пријављеним особама за таква недјела налазе и полицијски и царински службеници, односно агенције за провођење закона, што упозорава како се мора дати посебна важност борби против корупције унутар оних структура које би требале управо проводити законе.
Не постоји свеобухватна статистика за цијелу БиХ о свим облицима корупције, нити је могуће одредити резултате практичне примјене законских прописа у одузимању и конфискацији стчене имовине или добити из проивпрвних радњи корупције или прања новца.
Најсвјежији доступни подаци из још необјавјеног Извјешћа еуропске комисије о корупцији у земљама Југоиточне Еуропе (прем лондонским тисковинама од прије 4 дана ) говоре да је корупција посебице раширена у Албанији,БиХ,Македонији,Црној Гори,Србији/поглавито на Косову и у Турској.Због тога што корупција,криминал и етничке напетости успоравају и реформе,процјене су да су за већину земаља у овој регији врло мали изгледи за скори улазак у ЕУ.
Ми у БиХ у оквиру Јавне управе и активностима борбе против корупције у овом јавном сектору, гдје је упослено у свим разинама власти око 25.000 државних службеника и намјештеника,проводимо нашу Стратегију борбе против организираног криминала и корупције коју смо усвојили половицом прошле године.
Сратегија је усмјерена на успостављње инситуционалног и правног оквира за борбу против казнених дјела,посебице а спречавању корупције и казнено процесуирање,али и на едукацију и подизање јавне свијести нарочито у примјени и контроли јавих набавки у свим сегментима у цијелој БиХ.
Посебну позорост смо усмјерили на инструменте контроле; кроз екстерне ревизије,преко институције омбудсмена, сурадњом с невладиним сектором, медијима и широм јавношћу.
Превладава мишљење да је, у циљу ефикасније борбе против ових казнених дијела нужно брже казнено процесуирање и за ова казнена дјела пооштрити казнену политику.
Такођер бих желио указати и на проблем корупције у процесу приватизације, који је заједнички за све земље Југоисточне Еуропе. Оваква перцепција владавине закона у БиХ утјече и на потенцијалне инвеститоре и дефинитивно утјече на њихове инвестицијске одлуке.
Како је природа феномена корупције у БиХ специфична и везана је уз традицију, социјалистичко наслијеђе, рат, велику количину донаторске помоћи и транзицијске проблеме, нереално је очекивати да се корупција може у кратком времену искоријенити или потпуно контролирати.
Међутим, квалитетним приступом проблему корупције и учинковитим супротстављањем, које се огледа у усвајању закона којима се санкционира ово подручје и њиховој досљедној проведби, морамо се упустити у свеобухватну борбу против корупције и организираног криминала.
Стратегијом БиХ за борбу против корупције и организираног криминала предвиђене су превентивне активности (какве су сужавање простора за коруптивне радње, едуцирање, стручно оспособљавање) и репресивне активности (предузимање конкретних акција).
Од велике би важности у томе преоцесу било јачање улоге парламентарних повјеренстава, надлежних за ревизију, у смислу праћења реализације препорука и закључака усвојених поводом ревизијских налаза и тражења одговорности за установљене пропусте.
Међу основним средствима борбе против корупције требају бити и међународна сурадња и испуњавање међународних обвеза, те усуглашавање законодавства земаља с међународним правним инструментима.
Такођер, желим изразити наду да ће будућа сурадња у склопу Регионалне организаије ГОПАЦ-а допринијети бољем разумијевању еуропских стандарда и размјени најбоље праксе када је у питању улога парламената у борби против корупције, те у коначници, успостава неовисног, непристраног и дјелотворног правосудног сустава. Хвала вам!"
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |