MENI
28.6.2007.

ИЗЛАГАЊЕ ЧЛАНА БХ ДЕЛЕГАЦИЈЕ, БАКИРА ИЗЕТБЕГОВИЋА НА ДАНАШЊОЈ СЕСИЈИ ПАРЛАМЕНТАРНЕ СКУПШТИНЕ САВЈЕТА ЕВРОПЕ



На данашњој сесији Парламентарне скупштине Савјета Европе, у оквиру расправе о "Судским поступцима за злочине из надлежности Међународног кривичног трибунала за бившу Југославију", Извјештај је поднио извјестилац Комисије за правна питања и људска права Tony Lloyd. Скупу се такођер обратила и Carla del Ponte, главна тужитељица Хашког трибунала.
У оквиру дискусије о овој теми учесницима засједања, такођер се  обратио члан делегације Парламентарне скупштине БиХ, Бакир Изетбеговић.

"Желио бих да захвалим Извјештачу господину Тонy Ллоyд-у на овом свеобухватном извјештају. Овај Извјештај садржи битне погледе на рад Хашког трибунала и предлаже веома важне закључке.
Као нарочито значајан сматрам закључак Извјештаја,  став 129 којим се подстиче Уједињене нације да пронађу рјешење које ће осигурати да ратни злочинци који су још увијек на слободи не избјегну међународну правду, без обзира на датум њиховог хапшења. Ово се очигледно односи на Радована Караџића и Ратка Младића.
Ова два ратна злочинца, 11 дугих година, се опиру позивима најзначајнијих свјетских вођа и ругају се напорима најмоћнији свјетских институција да их нађу и ухапсе.
Истовремено, на Трибуналу су у току суђења против команданата Армије која је бранила Босну и Херцеговину.
Против генерала Сефера Халиловића, првог команданта Армије Босне и Херцеговине, вођен је поступак и Суд га је ослободио свих оптужби.
Ових дана, почет ће суђење генералу Расиму Делићу а генерал Делић је дао велики допринос у спашавању остатка Босне и Херцеговине да не доживи исту судбину као и Сребреница.
Очигледно је да нико ко је учествовао у рату није ослобођен одговорности. Ипак, ја сам увјерен да ће и генерал Делић бити ослобођен свих оптужби.
Али од највеће је важности да озлоглашени ратни злочинци не умакну правди. 
Караџић и Младић морају бити доведени пред Хашки трибунал, било то за 10 дана или 10 година. У супротном, то ће бити пораз не само за жртве рата у Босни и Херцеговини већ и пораз Европе и читавог свијета. То би био пораз и за саму правду!
Осим наведеног, желио бих да потврдим логично принцип да су злочине почнили појединци а не народи. Ја се слажем да народи не могу бити одговорни за злочине почињене од стране појединаца, без обзира како су бројне и  позициониране. 
Више од 10.000 појединаца је учествовало у злочинима и геноциду који је почињен у Босни и Херцеговини. Међу њима је било предсједника држава, пара-држава, војних команданата, премијера, полицијских заповједника, итд. Ратни злочини и геноцид у Босни и Херцеговини није прости збир индивидуалних злочина. То је био планиран и организован злочин.
Цијели народ не би требао бити прозван одговорним за злочин. Али државе и институције да. ", истиче се у обраћању господина Изетбеговића. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу