7.12.2015.
Делегација Парламентарне скупштине БиХ учествовала на стручној дебати о јачању полицијске одговорности и интегритета
Предсједавајући Одбора за жалбе грађана Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Вјекослав Вуковић, замјеник предсједавајућег Одбора Борислав Радић и чланица тог тијела Александра Мартиновић, као и предсједавајући Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ Сифет Поџић и парламентарни војни повјереник БиХ Бошко Шиљеговић учествовали су су данас у Сарајеву у раду стручне дебате на тему „Јачање полицијске одговорности и интегритета: процедуре за поступање у односу на притужбе грађана на рад полицијских службеника“.
Циљ стручне дебате, коју је организовао Центар за сигурносне студије (ЦСС) у сарадњи са Женевским центром за демократску контролу оружаних снага (DCAF), био је представљање постојеће праксе и процедуре независних тијела у односу на притужбе грађана на рад полицијских службеника БиХ у свјетлу нових безбједносних изазова везаних за миграције, радикализацију екстремног насиља и тероризам, као и на нове појавне облике организованог и прекограничног криминала.
Како је истакнуто, једна од битних претпоставки одговорности и интегритета полицијских структура односи се на повјерење грађана у њихов рад, које се најочитије манифестује у односу на кршење индивидуалних права грађана и на могућност да се притужбе грађана на рад полицијских службеника процесуирају на независан и професионалан начин.
Током дебате речено је да је уједначавање процедура и праксе постојећих полицијских структура веома битан аспект у остваривању једнакости грађана на цијелом простору БиХ. Наглашено је и то да би усклађене процедуре у значајној мјери олакшале рад унутрашњих и спољних актера у чијој је надлежности поступање по притужбама грађана на рад полицијских службеника.
На скупу се разговарало и о закључцима које је ПСБиХ усвојила уз Извјештај о раду Одбора за жалбе грађана за 2014. годину, а у којима је истакнута потреба да Управа за индиректно опорезивање БиХ обави генералну реконструкцију апарата за видео - надзор, замјени старе апарате новим, те да, у сарадњи с Граничном полицијом БиХ, пронађе одговарајућа рјешења за проблем нефункционалности односно лошег функционисања видео - надзора на граничним прелазима БиХ.
Појашњено је да је тај закључак важан јер се већи број притужби грађана односи на рад полицијских службеника Граничне полиције БиХ, при чему је видео - надзор кључан при доказивању незаконитих радњи на граничним прелазима.
Поручено је да је циљ рада Одбора заштити полицијске службенике од клевета и неоснованих жалби, али и заштити грађане од неовлаштеног, непрофесионалног и неетичног поступања полицијских службеника. Стога је, како је речено, императив рада Одбора омогућити праведан поступак у разматрању жалби грађана на рад припадника полицијских тијела БиХ. (крај)
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |