MENI
7.12.2015.

Izaslanstvo Parlamentarne skupštine BiH sudjelovalo na stručnoj debati o jačanju policijske odgovornosti i integriteta



 
Predsjedatelj Odbora za žalbe građana Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Vjekoslav Vuković, zamjenik predsjedatelja Odbora Borislav Radić i članica tog tijela Aleksandra Martinović, kao i predsjedatelj Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost BiH Sifet Podžić i parlamentarni vojni povjerenik BiH Boško Šiljegović sudjelovali su danas u Sarajevu u radu stručne debate na temu „Jačanje policijske odgovornosti i integriteta: procedure za postupanje u odnosu na pritužbe građana na rad policijskih službenika“.

Cilj stručne debate, koju je organizirao Centar za sigurnosne studije (CSS) u suradnji sa Ženevskim centrom za demokratsku kontrolu oružanih snaga (DCAF), bio je predstavljanje postojeće prakse i procedure neovisnih tijela u odnosu na pritužbe građana na rad policijskih službenika BiH u svjetlu novih sigurnosnih izazova vezanih za migracije, radikalizaciju ekstremnog nasilja i terorizam, kao i na nove pojavne oblike organiziranog i prekograničnog kriminala.

Kako je istaknuto, jedna od bitnih pretpostavki odgovornosti i integriteta policijskih struktura odnosi se na povjerenje građana u njihov rad, koje se najočitije manifestira u odnosu na kršenje individualnih prava građana i na mogućnost da se pritužbe građana na rad policijskih službenika procesuiraju na neovisan i profesionalan način.

Tijekom debate rečeno je da je ujednačavanje procedura i prakse postojećih policijskih struktura veoma bitan aspekt u ostvarivanju jednakosti građana na cijelom prostoru BiH. Naglašeno je i to da bi usklađene procedure u značajnoj mjeri olakšale rad unutarnjih i vanjskih aktera u čijoj je nadležnosti postupanje po pritužbama građana na rad policijskih službenika.

Na skupu se razgovaralo i o zaključcima koje je PSBiH usvojila uz Izvješće o radu Odbora za žalbe građana za 2014. godinu, a u kojima je istaknuta potreba da Uprava za neizravno oporezivanje BiH obavi generalnu rekonstrukciju aparata za video - nadzor, zamjeni stare aparate novim, te da, u suradnji s Graničnom policijom BiH, pronađe odgovarajuća rješenja za problem nefunkcionalnosti odnosno lošeg funkcioniranja video - nadzora na graničnim prijelazima BiH. Pojašnjeno je da je taj zaključak važan jer se veći broj pritužbi građana odnosi na rad policijskih službenika Granične policije BiH, pri čemu je video - nadzor ključan pri dokazivanju nezakonitih radnji na graničnim prijelazima.

Poručeno je da je cilj rada Odbora zaštiti policijske službenike od kleveta i neosnovanih žalbi, ali i zaštiti građane od neovlaštenog, neprofesionalnog i neetičnog postupanja policijskih službenika. Stoga je, kako je rečeno, imperativ rada Odbora omogućiti pravičan postupak u razmatranju žalbi građana na rad pripadnika policijskih tijela BiH. (kraj)


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću