MENI
25.4.2016.

Održana tematska sjednica Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava o slobodi izražavanja i slobodi medija



Zajedničko povjerenstvo za ljudska prava Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) danas je, u suradnji sa Misijom OESS-a u BiH, organiziralo tematsku sjednicu o slobodi izražavanja i slobodi medija. 

Govoreći o izazovima u ostvarivanju prava na slobodu izražavanja i slobodu medija kao osnovnih elemenata demokratskog društva, sudionici konferencije istaknuli su da brojni međunarodni dokumenti u oblasti ljudskih prava, od kojih su neki sastavni dio Ustava BiH, ustava entiteta, Brčko Distrikta i županija, definiraju elemente slobode izražavanja i slobode medija. Uvodeći ova prava i slobode u pravni sustav, te usvajajući zakone o slobodi pristupa informacijama i o zaštiti od klevete, BiH je stekla napredan pravni okvir u ovoj oblasti, poručeno je tijekom tematske sjednice. 

Sudionicima današnjeg skupa obratila se predstavnica OESS-a za slobodu medija Dunja Mijatović, koja je istaknula da je i PSBiH mjesto gdje se trebaju tražiti i naći odgovori kada je riječ o napadima na novinare, kao i o zlouporabi medijskih sloboda. Prema njenim riječima, demokratske rasprave u parlamentu, kao i usvajanje odgovarajućih zakonskih propisa vode depolitizaciji i uređivačkoj neovisnosti medija, te institucionalnoj zaštiti novinara i medija. 

Obraćajući se nazočnima, predsjedatelj Zajedničkog povjerenstva Borislav Bojić istaknuo je da ovo tijelo ima za cilj da, kroz parlamentarni nadzor, preuzme aktivnu ulogu u sagledavanju de facto stanja u primjeni postojećeg okvira, identificira probleme u praksi ili nedostatke u pravnom okviru, kao i da zahtijeva dosljedno djelovanje nadležnih institucija vlasti koje se bave problematikom iz ove oblasti. 

Kako je gospodin Bojić naglasio, ključni izazovi iz ove oblasti, koje je Zajedničko povjerenstvo već prepoznalo, jesu negativno institucionalno i političko okruženje za puno uživanje slobode izražavanja, financijska nestabilnost javnog RTV sustava, pojave političkog pritiska i zastrašivanja novinara, netransparentnost vlasništva nad medijima, te i pojave ograničavanja slobode izražavanja putem interneta.

Na sjednici je poručeno da treba nastaviti težiti ustavnoj zaštiti slobode izražavanja i individualnih prava novinara, te u ovu oblast uvoditi standarde integrirane sa standardima Europske unije (EU) i Vijeća Europe o zaštiti slobode izražavanja. U svezi s tim, potrebno je pristupiti usklađivanju kaznenih zakona na svim razinama vlasti. 

Na kraju današnje tematske sjednice odlučeno je da se transkript i izvješće sa današnjeg skupa, sa prijedlogom preporuka i zaključaka, dostave i razmatraju na sjednici Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava PSBiH. (kraj) 

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću