MENI
25.4.2016.

Одржана тематска сједница Заједничке комисије за људска права о слободи изражавања и слободи медија


Заједничка комисија за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) данас је, у сарадњи са Мисијом ОЕБС-а у БиХ, организовала тематску сједницу о слободи изражавања и слободи медија.

Говорећи о изазовима у остваривању права на слободу изражавања и слободу медија као основних елемената демократског друштва, учесници конференције истакли су да бројни међународни документи у области људских права, од којих су неки саставни дио Устава БиХ, устава ентитета, Брчко Дистрикта и кантона, дефинишу елементе слободе изражавања и слободе медија. Уводећи ова права и слободе у правни систем, те усвајајући законе о слободи приступа информацијама и о заштити од клевете, БиХ је стекла напредан правни оквир у овој области, поручено је током тематске сједнице.

Учесницима данашњег скупа обратила се представница ОЕБС-а за слободу медија Дуња Мијатовић, која је истакла да је и ПСБиХ мјесто гдје се требају тражити и наћи одговори када је ријеч о нападима на новинаре, као и о злоупотреби медијских слобода. Према њеним ријечима, демократске расправе у парламенту, као и усвајање одговарајућих законских прописа воде деполитизацији и уређивачкој независности медија, те институционалној заштити новинара и медија.

Обраћајући се присутнима, предсједавајући Заједничке комисије Борислав Бојић истакнуо је да ово тијело има за циљ да, кроз парламентарни надзор, преузме активну улогу у сагледавању de facto стања у примјени постојећег оквира, идентификује проблеме у пракси или недостатке у правном оквиру, као и да захтијева досљедно дјеловање надлежних институција власти које се баве проблематиком из ове области.

Како је господин Бојић нагласио, кључни изазови из ове области, које је Заједничка комисија већ препознала, јесу негативно институционално и политичко окружење за пуно уживање слободе изражавања, финансијска нестабилност јавног РТВ система, појаве политичког притиска и застрашивања новинара, нетранспарентност власништва над медијима, те и појаве ограничавања слободе изражавања путем интернета.

На сједници је поручено да треба наставити тежити уставној заштити слободе изражавања и индивидуалних права новинара, те у ову област уводити стандарде интегрисане са стандардима Европске уније (ЕУ) и Савјета Европе о заштити слободе изражавања. У вези с тим, потребно је приступити усклађивању кривичних закона на свим нивоима власти.

На крају данашње тематске сједнице одлучено је да се транскрипт и извјештај са данашњег скупа, са приједлогом препорука и закључака, доставе и разматрају на сједници Заједничке комисије за људска права ПСБиХ. (крај) 

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу