MENI
27.5.2015.

Члановима Заједничке комисије за људска права презентован Извјештај Међународне комисије за нестала лица


У згради Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) данас је члановима Заједничке комисије за људска права презентован Извјештај Међународне комисије за нестала лица (ICMP) под називом „БиХ, лица нестала усљед оружаних сукоба током 1990-их: преглед стања“.

Циљ презентације био је планирање будућих програма рада за проналазак око 8.000 лица које се још увијек сматрају несталим у БиХ, а нестали су као посљедица сукоба у периоду од 1992. до 1995. године.

У Извјештају се наводе напори на проналажењу и идентификацији лица несталих током рата, укључујући и активности различитих комисија за размјену заробљеника и посмртних остатака преминулих лица, као и поратни напори усмјерени на идентификацију посмртних остатака несталих лица путем конвенционалних метода. Такође се говори о домаћем законском и институционалном оквиру, укључујући и доношење Закона о несталим лицима у октобру 2004. године, о оснивању Института за нестала лица БиХ у аугусту 2005. године, као и о научним процесима који су довели до повећања броја идентификација након 2001. године и почетка примјене ICMP-овог система управљања подацима.

На данашњем скупу посебно су представљене препоруке из Извјештаја, у којима се наводи да власти требају подстицати ефикасност Института за нестала лица (ИНО) и да требају помоћи и подржати Тужилаштво БиХ у ефикаснијем провођењу задатака у потрази са несталим лицима.

Такође, наводи се да се Закон о несталим лицима треба примјењивати у потпуности и да је посебно важно основати Фонд за подршку породицама несталих лица и окончати потпуну верификацију Централне евиденције несталих лица (ЦЕН).

У препорукама је истакнуто и да треба обезбједити бенифиције за образовање и запошљавање дјеце несталих лица у нашој земљи, да Радна група за рјешавање случајева неидентификованих посмртних остатака треба наставити са прикупљањем узорака за изоловање ДНК, да Тужилаштво и ИНО требају бити предводници процеса рјешавања питања скелетних остатака који потјечу од претходно идентификованих и укопаних лица и потенцијално значајног броја погрешних идентификација до којих је дошло прије употребе анализе изоловане ДНК у процесу идентификација.

Уз то, наводи се да је потребно ојачати сарадњу Стручне групе ИНО-а која координише техничке активности, те обезбједити примјену нових техничких могућности у процесу проналажења потенцијалних гробница, укључујући и примјену ваздушних и сателитских снимака.

Такође, у препорукама се наводи да БиХ треба усвојити и обиљежавати 30. аугуст као Међународни дан несталих, као и да је потребно завршити процес потписивања билатералних споразума између земаља у регији о сарадњи на рјешавању питања несталих.

На крају, у препорукама је наведено да је потребно верификовати регионалну листу несталих лица, као и да би БиХ требала провести неопходне мјере да усклади свој домаћи правни оквир у областима кривичног, грађанског и породичног права са обавезама које је преузела након ратификације Међународне конвенције за заштиту свих лица од присилних нестанака. (крај) 

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу