MENI
27.5.2015

Članovima Zajedničke komisije za ljudska prava prezentiran Izvještaj Međunarodne komisije za nestale osobe


U zgradi Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) danas je članovima Zajedničke komisije za ljudska prava prezentiran Izvještaj Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP) pod nazivom „BiH, osobe nestale usljed oružanih sukoba tokom 1990-ih: pregled stanja“.

Cilj prezentacije bio je planiranje budućih programa rada za pronalazak oko 8.000 osoba koje se još uvijek smatraju nestalim u BiH, a nestali su kao posljedica sukoba u periodu od 1992. do 1995. godine.

U Izvještaju se navode napori na pronalaženju i identifikaciji osoba nestalih tokom rata, uključujući i aktivnosti različitih komisija za razmjenu zarobljenika i posmrtnih ostataka preminulih osoba, kao i poratni napori usmjereni na identifikaciju posmrtnih ostataka nestalih osoba putem konvencionalnih metoda. Također se govori o domaćem zakonskom i institucionalnom okviru, uključujući i donošenje Zakona o nestalim osobama u oktobru 2004. godine, o osnivanju Instituta za nestale osobe BiH u augustu 2005. godine, kao i o naučnim procesima koji su doveli do povećanja broja identifikacija nakon 2001. godine i početka primjene ICMP-ovog sistema upravljanja podacima.

Na današnjem skupu posebno su predstavljene preporuke iz Izvještaja, u kojima se navodi da vlasti trebaju podsticati efikasnost Instituta za nestale osobe (INO) i da trebaju pomoći i podržati Tužilaštvo BiH u efikasnijem provođenju zadataka u potrazi sa nestalim osobama.

Također, navodi se da se Zakon o nestalim osobama treba primjenjivati u potpunosti i da je posebno važno osnovati Fond za podršku porodicama nestalih osoba i okončati potpunu verifikaciju Centralne evidencije nestalih osoba (CEN).

U preporukama je istaknuto i da treba osigurati benificije za obrazovanje i zapošljavanje djece nestalih osoba u našoj zemlji, da Radna grupa za rješavanje slučajeva neidentificiranih posmrtnih ostataka treba nastaviti sa prikupljanjem uzoraka za izolovanje DNK, da Tužilaštvo i INO trebaju biti predvodnici procesa rješavanja pitanja skeletnih ostataka koji potječu od prethodno identificiranih i ukopanih osoba i potencijalno značajnog broja pogrešnih identifikacija do kojih je došlo prije upotrebe analize izolovane DNK u procesu identifikacija.

Uz to, navodi se da je potrebno ojačati saradnju Stručne grupe INO-a koja koordinira tehničke aktivnosti, te osigurati primjenu novih tehničkih mogućnosti u procesu pronalaženja potencijalnih grobnica, uključujući i primjenu zračnih i satelitskih snimaka.

Također, u preporukama se navodi da BiH treba usvojiti i obilježavati 30. august kao Međunarodni dan nestalih, kao i da je potrebno završiti proces potpisivanja bilateralnih sporazuma između zemalja u regiji o saradnji na rješavanju pitanja nestalih.

Na kraju, u preporukama je navedeno da je potrebno verificirati regionalnu listu nestalih osoba, kao i da bi BiH trebala provesti neophodne mjere da uskladi svoj domaći pravni okvir u oblastima krivičnog, građanskog i porodičnog prava sa obavezama koje je preuzela nakon ratifikacije Međunarodne konvencije za zaštitu svih osoba od prisilnih nestanaka. (kraj) 

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću