MENI
20.6.2016

Održana zajednička tematska sjednica o stanju u oblasti porodiljskog/roditeljskog prava i naknada u Federaciji BiH


Komisija za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH), Komisija za jednakopravnost spolova Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH (PFBiH) i Komisija za jednakopravnost spolova Doma naroda PFBiH organizirali su danas u zgradi PFBiH drugu tematsku sjednicu o stanju u oblasti porodiljskog/roditeljskog prava i naknada u FBiH.

Cilj zajedničke tematske sjednice, koja je organizirana u saradnji sa Institucijom ombudsmana za ljudska prava BiH, Klubom parlamentarki Predstavničkog doma PFBiH, Federalnim ministarstvom rada i socijalne politike, Gender centrom Vlade FBiH i NGO „Žene ženama“, a uz podršku USAID - ovog Projekta jačanja institucija vlasti i procesa u BiH (SGIP) i Misijom OSCE u BiH, bio je predstaviti aktivnosti i razmotriti opcije javne politike u iznalaženju zakonskih okvira za rješavanja problema u oblasti porodiljskog/roditeljskog prava i naknada u FBiH.

Predsjedavajući Komisije za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Predstavničkog doma PSBiH Mirsad Isaković podsjetio je, obraćajući se prisutnima, da je ovo tijelo u martu 2012. godine utvrdilo preporuke za poboljšanje položaja osoba koje se nalaze na porodiljskom odsustvu. U tim preporukama, rekao je Isaković, Vijeću ministara BiH, vladama i skupštinama entiteta, kantona i Brčko Distrikta BiH preporučeno je da, u skladu sa svojim ovlaštenjima, reguliraju prava osoba koja se nalaze na porodiljskom odsustvu tako da se osigura adekvatna zaštita materinstva i otkloni postojeća diskriminacija na cijeloj teritoriji BiH, te da učine napore na daljem unaprjeđenju i standardizaciji ovih prava s ciljem ispunjavanja obaveza koje je BiH preuzela prema međunarodnim konvencijama.

Sudeći prema Specijalnoj izvještaju o stanju zaštite majke i materinstva na području Federacije BiH (FBiH), rekao je gospodin Isaković, ovaj oblik diskriminacije nije otklonjen, tako da i dalje, uslijed ustavne podjele nadležnosti, u BiH egzistira dvanaest različitih modela za osiguranje ovog prava. Stoga je, prema riječima Isakovića, isplata naknada za osobe koje koriste porodiljsko odsustvo veoma neujednačeno, a u nekim kantonima to pravo se ne osigurava.

U preporukama iz Specijalnog izvještaja, koje se sačinila Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH, istaknuto je da je potrebno izvršiti usaglašavanje dijela Zakona o radu, na način da se uredi pravo na porodiljsko odsustvo kao isključivo pravo majke, i roditeljsko odsustvo kao pravo oba roditelja.

U Specijalnom izvještaju konstatira se da trenutna rješenja ne osiguravaju dosljedno provođenje načela jednakosti pred zakonom, posebno u onim kantonima u kojima nije osiguran minimalan standard od 66 posto naknade od ostvarene plaće.
Zaključci sa današnje sjednice bit će dostavljeni učesnicima zajedničke tematske sjednice, kao i tijelima nadležnim za provođenje pitanja o kojima je danas razgovarano. (kraj)  

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću