MENI
21.6.2016.

Чланови Делегације ПСБиХ у ПССЕ разговарали са предсједницом Комитета за једнакост и недискриминацију ПССЕ



Предсједавајући Делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у Парламентарној скупштини Савјета Европе (ПССЕ) Сенад Шепић и члан Делегације Саша Магазиновић сусрели су се, на маргини трећег дијела редовног годишњег засједања ПССЕ у Стразбуру, са предсједницом Комитета за једнакост и недискриминацију ПССЕ Elenom Centemero. 

Главна тема састанка, који је одржан у оквиру серије састанака које је госпођа Centemero имала са националним делегацијама земаља чланица, била је политичка заступљеност жена у земљама чланицама, законодавни оквир у том правцу, те могуће активности у правцу имплементације Резолуције 2111 Савјета Европе која је произашла из извјештаја на тему „Процјена утицаја мјера за побољшање женске политичке заступљености“.

Упозоравајући на чињеницу да једна трећина земаља чланица Савјета Европе има заступљеност жена у националним парламентима испод 20%, те да су квоте у изборним законима најбољи пут да се то стање поправи, госпођа Centemero нагласила је важност предузимања свеобухватних активности у којима ће учествовати политичари, медији и невладине организације, а које ће за резултат имати подизање свијести о важности повећања учешћа жена у политици.

Господин Магазиновић упознао је госпођу Centemero са одредбама Изборног закона БиХ које гарантују учешће на листи најмање 40% кандидата мање заступљеног пола, уз обавезу равномјерног распореда на листама. Иако је то једна од највећих квота у Европи, то није довољно да би већи број жена био изабран у парламенте, рекао је Магазиновић и као један од разлога за то навео неједнак приступ медијима, неравноправно финансирање кампања и подређен положај жена у већини политичких странака уопште. У томе је коријен проблема, упозорио је Магазиновић, те изнио став да највеће промјене требају да се десе управо у политичким странкама.

Господин Шепић истакао је да, иако изборно законодавство БиХ испуњава значајан број захтјева Резолуције 2111, треба и даље наставити са унапређивањем законодавног оквира, али и креирањем амбијента у друштву у којем није посебна вијест да је жена изабрана на неку високу позицију. Посебно је нагласио потребу унапређења сарадње и отворености институција власти према невладиним организација и медијима, те у име Делегације ПСБиХ у ПССЕ изразио спремност да се активно ради на имплементацији препорука Савјета Европе.

Шепић и Магазиновић прихватили су иницијативу госпође Центемеро да у наредном периоду учествују у креирању активности Савјета Европе у којима ће учествовати земље Југоисточне Европе, а које ће имати за циљ повећање политичке заступљености жена, укидање баријера које то спречавају, те подизање свијести о потреби да живимо у друштву које, поред осталог, краси и једнакост полова. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу