MENI
29.6.2016.

Заједничка комисија за људска права ПСБиХ тематском сједницом обиљежила Међународни дан елиминације сексуалног насиља у конфликту


Заједничка комисија за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) организовала је данас у Сарајеву тематску сједницу којом је, први пут у нашој земљи, обиљежен Међународни дан елиминације сексуалног насиља у конфликту.

Током сједнице, која је организована у сарадњи са Институцијом омбудсмена за људска права БиХ и Популационим фондом Уједињених народа (UNFPA), присутним представницима институција БиХ и удружења жртава обратила се посланица у Представничком дому ПСБиХ и чланица Заједничке комисије за људска права ПСБиХ Нермина Капетановић, која је нагласила да се Међународни дан елиминације сексуалног насиља у конфликту и у свијету и код нас обиљежава с циљем да се подигне свијест о потреби да се стави тачка на даље сексуално насиље у конфликтима, да се ојача глобална борба против ове врсте злочина и да се међународна заједница позове на солидарисање и подршку преживјелим жртвама сексуалног насиља у конфликтима.

Наводећи да процјене УН говоре о томе да је више десетина хиљада жена и дјевојака, као и непознат број мушкараца, преживјело ратно силовање и сексуално насиље у БиХ, госпођа Капетановић упозорила је на чињеницу да су већина тих лица и даље на маргинама друштва, да се суочавају са дискриминацијом и стигматизацијом и да се још увијек боре за признавање и остваривање њихових права. Према ријечима госпође Капетановић, потребно је радити на даљем оснаживању јавних институција како би оне биле у стању да пруже адекватну подршку лицима која су преживјела сексуално насиље, те, паралелно с тим, радити и на хармонизацији правних оквира који гарантују заштиту права жртвама.

Током тематске сједнице представљено је истраживање UNFPA о стигматизацији жртава сексуалног насиља током протеклог рата у БиХ. У истраживању, које је проведено током 2015. године и у коме је испитано 30 жртава сексуалног насиља током протеклог рата у БиХ, упозорава се на то да се жртве суочавају како са аутостигматизацијом, тако и са стигмом породице и заједнице у којој живе.

У закључцима и препорукама истраживања, о којима ће расправљати и Заједничка комисија за људска права ПСБиХ, истиче се да све жртве сексуалног насиља у протеклом рату у БиХ имају право на статус цивилне жртве рата, као и право на адекватну здравствену подршку и заштиту. Ова права, наводи се у препорукама, треба уједначити доношењем законског рјешења на државном нивоу. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу