MENI
28.7.2016

Održana 17. sjednica Zajedničke komisije za evropske integracije


Na 17. sjednici Zajedničke komisije za evropske integracije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) primljene su k znanju Informacija i Analiza Okruglih stolova o otvorenim pitanjima Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) o temama „Kako učestvovati na tržištu Evropske unije sa poljoprivredno – prehrambenim proizvodima iz BiH“, koja je obrađena u Bijeljini 26. februara ove godine, „Reforma javne uprave, stanje i buduće aktivnosti“, koja je obrađena u Mostaru 5. maja ove godine, i „Borba protiv korupcije i organiziranog kriminala“, koja je obrađena u Vitezu, 30. juna ove godine.

U vezi sa Okruglim stolom u Bijeljini Zajednička komisija predložila je domovima da usvoje sljedeće zaključke i preporuke:
  1. Podržavaju se aktivnosti nadležnih institucija Bosne i Hercegovine koje imaju za cilj unapređenje poljoprivredne proizvodnje i ostvarivanje uvjeta za izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda na tržište EU.
  2. Od nadležnih institucija traži se da preduzmu potrebne mjere koje bi adekvatno odgovorile na sljedeća pitanja:
  • Potreba bolje kontrole granica, naročito pri uvozu poljoprivrednih proizvoda u BiH;
  • Usmjeravanje sredstava iz prelevmana u poljoprivrednu proizvodnju;
  • Potreba za povećanjem podsticaja za naše poljoprivredne proizvode;
  • Zalaganje za povećanje proizvodnje, posebno plasteničke;
  • Izrada programa proizvodnje;
  • Kampanje za promociju domaćih proizvoda. 

3. Od Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH očekuje se da posebnu pažnju posveti realizaciji zadataka iz Godišnjeg izvještaja iz oblasti poljoprivrede, ishrane i ruralnog razvoja za BiH za 2015. godinu:

  • Izrada i usvajanje ključnih zakona;
  • Izrada strateškog plana ruralnog razvoja;
  • Unapređenje poljoprivredne statistike i informacionog sistema;
  • Usklađivanje sistema zemljišnih registara i unapređenje procesa upravljanja zemljištem;
  • Uspostavljanje operativne strukture za korišćenje pretpristupnih fondova EU;
  • Jačanje administrativnih kapaciteta i struktura za koordinaciju u okviru sektora poljoprivrede i ruralnog razvoja, uključujući i mjere podrške;
  • Dostizanje potrebnog nivoa standarda kvaliteta i sigurnosti hrane za nesmetanu trgovinu poljoprivrednim proizvodima i izvoz svih vrsta robe životinjskog porijekla na tržište EU.

4. Od Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH očekuje se da u narednom periodu intenzivira aktivnosti na ispunjavanju sljedećih uvjeta za izvoz hrane (kako je navedeno u Godišnjem izvještaju iz oblasti poljoprivrede, ishrane i ruralnog razvoja za BiH za 2015), te da o tome izvijesti PSBiH do kraja 2016. godine: 

  • Realizirati preporuke Agencije za hranu i veterinarstvo (FVO) iz revidiranog Akcionog plana za izvoz mesa peradi i konzumnih jaja u EU koji su vlasti u BiH pripremile,
  • Realizirati u potpunosti sve aktivnosti definirane u Mapi puta s ciljem stvaranja uvjeta za izvoz proizvoda životinjskog i biljnog porijekla,
  • Izraditi i usvojiti propise i mjere za uvođenje tržišnih standarda kvaliteta u skladu sa evropskim i OECD-ovim standardima (tržišni standardi za voće i povrće, žitarice, meso i mlijeko...) odnosno sa standardima organizacije zajedničkog tržišta EU,
  • Ojačati lanac upravljanja i sistem službene kontrole hrane i hrane za životinje koji je usklađen sa evropskim standardima i centralnu bazu podataka,
  • Organizirati i sprovesti niz obuka za subjekte u poslovanju sa hranom po standardima EU o kontroli kvaliteta,
  • U oblasti ribarstva ubrzati aktivnosti na usklađivanju domaćeg zakonodavstva kojim se uređuje ova oblast i uložiti dodatne napore u sprovođenju acquisa za oblast akvakulture.

U vezi sa Okruglim stolom održanim u Mostaru zaključeno je da se rasprava o temi „Reforma javne uprave i buduće aktivnosti“ obavi na sjednici Parlamentarnog foruma za evropske integracije BiH. Istovremeno, Zajednička komisija za evropske integracije predložila je kolegijima oba doma PSBiH da prijedlog novog zakona o državnoj službi ili prijedlog izmjena i dopuna postojećeg zakona, kada bude upućen u parlamentarnu proceduru, dostave na mišljenje Zajedničkoj komisiji za evropske integracije.

U vezi sa Okruglim stolom održanim u Vitezu, Zajednička komisija za evropske integracije predložila je domovima da usvoje sljedeće zaključke i preporuke:

Podržavaju se aktivnosti Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije (uključujući Izvještaj o radu Agencije za 2015. godinu) i zadužuje se Agencija da do kraja godine pripremi izvještaj o provođenju Strategije za borbu protiv korupcije 2015. – 2019. i dostavi ga PSBiH. U Izvještaju o sprovođenju Strategije za borbu protiv korupcije 2015. – 2019. traži se da Agencija posveti posebnu pažnju sljedećim pitanjima:

a) organiziranom i koordiniranom djelovanju svih institucija zakonodavne, izvršne i sudske vlasti na svim nivoima u BiH kako bi se ostvario napredak u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala;
b) ispunjavanju preuzetih obaveza iz GREKO-a, FATF-a, MONEYVAL-a i drugih inicijativa;
c) kontinuiranom radu na unapređenju pravnog i strateškog okvira u prevenciji i borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala;
d) materijalnom osnovu za rad policijskih službenika, sudija i tužilaca na nižim nivoima vlasti, te usklađivanju plata i naknada. (kraj)

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću