22.6.2026.
Замјеници предсједавајућег Делегације ПСБиХ у ПССЕЕЦП-а Младен Босић и Џемал Смајић учествовали у Софији на 13. пленарној сједници ПССЕЕЦП-а
Замјеници предсједавајућег Делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у Парламентарној скупштини Процеса сарадње у Југоисточној Европи (ПССЕЕЦП) Младен Босић и Џемал Смајић учествовали су на 13. пленарном засједању ПССЕЕЦП-а, које је, под бугарским предсједавањем, одржано у Софији.
На иницијативу Делегације ПСБиХ, у нацрт Завршне декларације уврштен је амандман којим се од Европске уније, у сарадњи са државама Југо источне Европе, захтијева да коначно ријеши питање статуса возача камиона и професионалних превозника у Шенгенској зони.
Амандман Смајића и Босића односи се на дугогодишњи проблем ограничења боравка професионалних возача у земљама Европске уније, који озбиљно отежава рад транспортних компанија и угрожава егзистенцију хиљада возача и њихових породица.
Предложени амандман једногласно је прихваћен од свих делегација које су учествовале на засједању у Софији и постао је саставни дио Завршне декларације 13. пленарне сједнице ПССЕЕЦП-а.
Посебан значај овом успјеху даје чињеница да су амандман подржале и све државе чланице Европске уније које учествују у СЕЕЦП-у – Бугарска, Грчка, Хрватска, Румунија и Словенија. Њихова подршка представља снажну поруку да је питање статуса професионалних возача и превозника у Шенгенској зони препознато као регионални проблем који захтијева хитно и трајно рјешење.
Делегација ПСБиХ у ПССЕЕЦП-а сматра да једногласно усвајање овог амандмана представља важан корак ка отклањању неправде према професионалним возачима и позива европске институције и државе региона да, без даљег одгађања, пронађу трајно и праведно рјешење за сектор друмског превоза, који је од изузетног значаја за економију Босне и Херцеговине и цијелог региона. (крај)
|
ПРЕС
КОНТАКТ |
Сектор за односе с јавношћу |
