MENI
29.7.2011.

Предсједавајући Представничког дома, др Денис Бећировић: Неке чињенице о досадашњем раду Представничког дома




Предсједавајући Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине, др Денис Бећировић, изнио је у данашњем саопштењу неке од чињеница о досадашњем раду актуелног сазива Представничког дома.

Саопштење преносимо у цјелини:

Мада у Босни и Херцеговини није обичај да законодавна власт презентује анализу првих мјесеци рада, осјетио сам потребу да са позиције предсједавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине укажем на чињенице о првим ефектима рада овог законодавног органа након његовог конституисања 20. маја ове године.
Амбијент у којем је формиран Представнички дом није нимало повољан за интензивне активности. Немамо дефинисану парламентарну већину на нивоу Босне и Херцеговине па охрабрује да рад Представничког дома, упркос свим нашим разликама, карактерише радни и демократски амбијент. Наравно, треба не само да се надамо него и да се трудимо да такву атмосферу сачувамо и у будућности.
Иначе, Представнички дом Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине је од конституисања до 28. јула 2011. године одржао седам редовних сједница. На њима је размотрено 199 тачака дневног реда, усвојено 14 закона у првом читању те 13 закона у другом читању, чиме је за њих законодавна процедура у Представничком дому окончана. Ратификована су 42 међународна споразума, прихваћено 78 извјештаја, те обављено 11 именовања. Упоређујући ове резултате Представничког дома, може се констатовати да је ово најбољи почетак рада Представничког дома у постдејтонској Босни и Херцеговини.
У најкраћем року и без већих неспоразума, формирали смо све сталне комисије у Представничком дому, те изабрали чланове из овог дома у заједничке комисије и делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине. Резултат таквог интензивног ангажмана Представничког дома препознат је и у Парламентарној скупштини Савјета Европе, на чијем су трећем дијелу редовног годишњег засједања, 20. јуна 2011. године, усвојени акредитиви Делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине, чиме је деблокирано наше присуство у овој значајној међународној институцији. Такође, поново смо успоставили наш рад у тијелима Организације за европску безбједност и сарадњу (ОЕБС), Интерпарламентарне уније (ИПУ), Парламентарне скупштине Медитерана (ПСМ) и других међународних асоцијација и институција.

Уз наведено, треба истакнути да је Колегијум Представничког дома одржао 11 сједница на којима је размотрио 110 тачака дневног реда. Проширени колегијум Представничког дома одржао је осам сједница и размотрио 27 тачака дневног реда. Сталне комисије Представничког дома у овом периоду одржале су 30 сједница.
Чак и без парламентарне већине, извјесно је да је Представнички дом од конституисања до данас постао моторна снага која је покренула читав низ позитивних промјена. Ново руководство овог дома, заједно са осталим посланицима, показало је да се одговорним и коректним приступом може кренути напријед.
У претходном мандатном периоду (2006-2010) током мјесеца августа сједнице Представничког дома нису одржаване. За разлику од такве праксе, у августу ове године биће одржана најмање једна сједница Представничког дома. Такође, сви посланици дужни су да се у случају потребе одазову позиву за било какво хитно засједање, што свакако важи и за сједницу која ће бити сазвана ако Предсједништво Босне и Херцеговине Дому током августа достави предлог за потврђивање мандатара Савјета министара БиХ.
Треба истаћи и чињеницу да су период почетка рада Представничког дома пратили и снажни искораци у дјеловању Секретаријата Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине:

  • почели су функционисати нови документациони системи чиме су створени услови за ефикаснији рад Представничког дома и Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине у цјелини 
  • објављена је нова, потпуно редизајнирана веб-страница са мноштвом нових садржаја чиме се сврстала у сам врх парламентарних веб-страница у региону
  • унапријеђен је рад интранета као мреже унутрашње размјене информација у Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине
  • повезивањем различитих база података са нашом интернет страницом значајно је проширено поље информација које су о нашем законодавном и другом раду доступне најширој јавности
  • поново су из Представничког дома и државног парламента у јавност кренуле бројне позитивне информације на основу којих се може видјети да ова институција ради и да се и у условима непостојања парламентарне већине улажу напори да она остварује своје функције.

Заједно са пријатељима из међународне заједнице, домаће политичке снаге морају почети реализовати главне приоритете који директно утичу на напредак Босне и Херцеговине ка чланству у Европској унији. Свјесни тога, интензивирали смо контакте с амбасадорима и званичницима најутицајнијих земаља данашњице,
САД-а, земаља чланица Европске уније, Русије, Кине, Турске... Сви одреда, али и амбасадори који у нашој земљи представљају снажне међународне институције попут ОЕБС-а, Савјета Европе и других поздравили су не само формирање Представничког дома него и његов интензиван рад, мада су и они свјесни колико је то без парламентарне већине тешко постићи.
Уз појачану комуникацију са међународном заједницом, званичницима пријатељских земаља и дипломатама који дјелују у нашој земљи, трудимо се да реанимирамо парламентарну димензију међународних односа Босне и Херцеговине. Та, популарно названа, парламентарна дипломатија у протеклом мандатном периоду (2006-2010) по многима је доживјела озбиљан застој мада се ради о виду сарадње са парламентима, прије свега из окружења а потом и много шире, која може оснажити контакте на бројним другим пољима, без којих ће Босна и Херцеговина тешко пратити и остварити своје евроатлантске амбиције. Између осталог, први пут је упућен и званичан позив предсједнику Представничког дома Конгреса Сједињених Америчких Држава да ускоро посјети Представнички дом и Парламентарну скупштину Босне и Херцеговине.
Увјерен сам да дијелим мишљење мојих колега кад кажем да чланство Босне и Херцеговине у Европској унији и НАТО-у представља најважније стратешке приоритете наше државе, који треба да ојачају процес изградње стабилности и напретка. Искрено се надам да ће нови сазив Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине одлучно кренути путем евроатлантских интеграција а то подразумијева да окренемо нови лист и заједнички радимо на изградњи европске будућности Босне и Херцеговине. При томе не смијемо штедјети енергију како бисмо постигли напредак који ће позитивно утицати на животе свих народа и грађана. Конструктиван дијалог, консензус, међусобно уважавање и поштовање треба да буду вриједности које ће бити уграђене у темеље наше државе.
Вјерујем да ће нови сазив Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине схватити важност изградње функционалних државних институција које ће омогућити да и наша држава, попут других, говори једним гласом када комуницира са Европском унијом.
На крају, желим рећи и да је руководство Представничког дома препознало значај свих појединаца и група које својим дјеловањем снажно промовишу Босну и Херцеговину ван граница наше земље или својим позитивним утицајем стварају амбијент за такве процесе. Ово је свакако рана фаза рада Представничког дома, али увјерен сам да ћемо и убудуће заједно показати много воље да такве амбасадоре Босне и Херцеговине саслушамо, охрабримо, додатно промовишемо па и да, у границама наших могућности, помогнемо њихово успјешно стваралаштво. (kpaj)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу