MENI
29.7.2011.

Predsjedatelj Zastupničkog doma, dr. Denis Bećirović: Neke činjenice o dosadašnjem radu Zastupničkog doma




Predsjedatelj Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, dr. Denis Bećirović, iznio je u današnjem priopćenju neke od činjenica o dosadašnjem radu aktualnog saziva Zastupničkog doma.
 
Priopćenje prenosimo u cjelini:

Mada u Bosni i Hercegovini nije uobičajeno da zakonodavna vlast prezentira analizu prvih mjeseci rada, osjetio sam potrebu da s pozicije predsjedatelja Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine ukažem na činjenice o prvim učincima rada ovog zakonodavnog tijela nakon njegovog konstituiranja 20. svibnja ove godine.
Ambijent u kojemu je formiran Zastupnički dom nije nimalo povoljan za intenzivne aktivnosti. Nemamo definiranu parlamentarnu većinu na razini Bosne i Hercegovine, pa ohrabruje to što rad Zastupničkog doma, usprkos svim našim razlikama, karakterizira radno i demokratsko ozračje. Naravno, treba se ne samo nadati nego i truditi da takvo ozračje sačuvamo i u budućnosti.
Inače, Zastupnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine od konstituiranja do 28. srpnja 2011. godine održao je 7 redovitih sjednica. Na njima je razmotreno 199 točaka dnevnog reda, usvojeno 14 zakona u prvom čitanju te 13 zakona u drugom čitanju, čime je za njih okončan zakonodavni postupak u Zastupničkom domu. Ratificirana su 42 međunarodna sporazuma, prihvaćeno 78 izvješća te obavljeno 11 imenovanja. Uspoređujući ove rezultate Zastupničkog doma, može se konstatirati da je to najbolji početak rada Zastupničkog doma u poslijedejtonskoj Bosni i Hercegovini.
U najkraćem roku i bez većih nesporazuma, formirali smo sva stalna povjerenstva u Zastupničkom domu, te izabrali članove iz ovoga doma u zajednička povjerenstva i izaslanstva Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Rezultat takvog intenzivnog angažmana Zastupničkog doma prepoznat je i u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe, na čijem su trećem dijelu redovitog godišnjeg zasjedanja 20. lipnja 2011. godine usvojene vjerodajnice Izaslanstva Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, čime je deblokirana naša prisutnost u ovoj bitnoj međunarodnoj instituciji. Također smo ponovno uspostavili naš rad u tijelima Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS), Interparlamentarne unije (IPU), Parlamentarne skupštine Mediterana (PAM) i drugih međunarodmnih asocijacija i institucija.

Uz navedeno, valja istaknuti da je Kolegij Zastupničkog doma održao 11 sjednica na kojima je razmotrio 110 točaka dnevnog reda. Prošireni kolegij Zastupničkog doma imao je osam sjednica i razmotrio 27 točaka dnevnog reda. Stalna povjerenstva Zastupničkog doma u ovome razdoblju održala su 30 sjednica.
Čak i bez parlamentarne većine, izvjesno je da je Zastupnički dom od konstituiranja do danas postao motorna snaga koja je pokrenula cijeli niz pozitivnih promjena. Novo vodstvo Doma, zajedno s ostalim zastupnicima, pokazalo je kako se odgovornim i korektnim pristupom može krenuti naprijed.
U prethodnom mandatnom razdoblju (2006.-2010.) sjednice Zastupničkog doma nisu održavane u kolovozu. Za razliku od takve prakse, u kolovozu ove godine bit će održana najmanje jedna sjednica Zastupničkog doma. Također, u slučaju potrebe svi zastupnici dužni su odazvati se pozivu za bilo kakvim hitnim zasjedanjem, što svakako vrijedi i za sjednicu koja će biti sazvana ukoliko Predsjedništvo Bosne i Hercegovine u kolovozu Domu dostavi prijedlog za potvrdu mandatara Vijeća ministara BiH.
Potrebno je istaknuti i činjenicu da su vrijeme početka rada Zastupničkog doma pratili i snažni iskoraci u djelovanju Tajništva Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine:

  • počeli su funkcionirati novi dokumentacijski sustavi, čime su stvoreni uvjeti za učinkovitiji rad Zastupničkog doma i Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine u cjelini; 
  • objavljena je nova, potpuno redizajnirana internetska stranica s mnoštvom novih sadržaja, čime se ona svrstala u sami vrh parlamentarnih internetskih stranica u regiji;
  • unaprijeđen je rad intraneta, kao mreže za unutarnju razmjenu informacija u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine;
  • povezivanjem različitih baza podataka s našom internetskom stranicom znatno je prošireno polje informacija koje su o našem zakonodavnom i drugom radu dostupne najširoj javnosti;
  • ponovno su iz Zastupničkog doma i državnog parlamenta u javnost krenule brojne pozitivne informacije na temelju kojih se može vidjeti da ova institucija radi i da se, i u uvjetima nepostojanja parlamentarne većine, ulažu napori da ona ostvaruje svoje funkcije.

Zajedno s prijateljima iz međunarodne zajednice, domaće političke snage moraju početi realizirati glavne prioritete koji izravno utječu na napredak Bosne i Hercegovine k članstvu u Europskoj uniji. Svjesni toga, intenzivirali smo kontakte s veleposlanicima i dužnosnicima najutjecajnijih zemalja današnjice, SAD-a, država članica Europske unije, Rusije, Kine, Turske... Svi redom, ali i veleposlanici koji u našoj zemlji predstavljaju snažne međunarodne institucije poput OESS-a, Vijeća Europe i drugih, pozdravili su ne samo formiranje Zastupničkog doma nego i njegov intenzivan rad, mada su i oni svjesni koliko je to teško postići bez parlamentarne većine.
Uz pojačanu komunikaciju s međunarodnom zajednicom, dužnosnicima prijateljskih zemalja i diplomatima koji djeluju u našoj zemlji, trudimo se reanimirati parlamentarnu dimenziju međunarodnih odnosa Bosne i Hercegovine. Ta, popularno nazvana, parlamentarna diplomacija u proteklom je mandatnom razdoblju (2006.- 2010.) po mnogima doživjela ozbiljan zastoj, mada se radi o vidu suradnje s parlamentima, prije svih, iz okruženja, a potom i mnogo šire, koja može osnažiti kontakte na brojnim drugim poljima bez kojih će Bosna i Hercegovina teško pratiti i ostvariti svoje euro-atlantske ambicije. Između ostaloga, prvi puta upućen je i službeni poziv predsjedniku Zastupničkog doma Kongresa Sjedinjenih Američkih Država da uskoro posjeti Zastupnički dom i Parlamentarnu skupštinu Bosne i Hercegovine.
Uvjeren sam kako dijelim mišljenje mojih kolega kada kažem da članstvo Bosne i Hercegovine u Europskoj uniji i NATO-u jesu najvažniji strateški prioriteti naše zemlje, koji trebaju ojačati proces izgradnje stabilnosti i napretka. Iskreno se nadam da će novi saziv Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine odlučno krenuti putem euro-atlantskih integracija, a to podrazumijeva da okrenemo novi list i zajednički radimo na izgradnji europske budućnosti Bosne i Hercegovine. Pritom ne smijemo štedjeti energiju kako bismo postigli napredak koji će pozitivno utjecati na živote svih naroda i građana. Konstruktivan dijalog, konsenzus, međusobno uvažavanje i poštivanje trebaju biti vrijednosti koje će biti ugrađene u temelje naše države.
Vjerujem da će novi saziv Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine shvatiti važnost izgradnje funkcionalnih državnih institucija koje će omogućiti da i naša država, poput drugih, govori jednim glasom kada komunicira s Europskom unijom.
Na kraju, želim reći i da je vodstvo Zastupničkog doma prepoznalo značaj svih pojedinaca i skupina koje svojim djelovanjem snažno promoviraju Bosnu i Hercegovinu izvan granica naše zemlje ili svojim pozitivnim utjecajem stvaraju ambijent za takve procese. Svakako je to rana faza rada Zastupničkog doma, no uvjeren sam kako ćemo i ubuduće zajedno pokazati mnogo volje da takve ambasadore Bosne i Hercegovine saslušamo, ohrabrimo, dodatno promoviramo pa i da, u granicama naših mogućnosti, pomognemo njihovo uspješno stvaralaštvo. (kraj)


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću